Ana şalter ve dağıtım şalteri ısınma sorunu

Montajda hiç hata yoksa ! , ısınan şalter tırt
demektir.
Corona da olabilir abi .

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
2 adet 500kva UPS üzerinden gelen hatta Siemens marka 800A şalterle bir ortak baraya giriyor buradan da tekrar Siemens marka1600A şalterle besleme veriyor. Ortalama iki ortak baraya giren 800A lik şalterlerden 530A akım geçiyor. Ama bir tanesi aşırı ısıyor diğerinde fazla ısınma yok. İkinci sıkıntı 1600A lik ana şalterden 1100A civarında akım geçiyor ve bu da ısınıyor. Isınma şaltere doğru geldikçe artıyor. Kablo kesitleri uygun ve şalter ayarları hepsi Max. da sorun ne olabilir. (Şalter ayakları gayet sıkı)

bir sonuça ulaşabildiniz mi ?

termal kamera ile tesbiti .
Micro ohm meter

Kusura bakma. Aceleden hatalı yapmışım.
İdare ediniz.

SN @Mr_YAMYAM bu aşağıdaki link bilğilerle Micro ohm meter
gibi benzer ölçüm diyelim yapılabilir mi ?
video ?
kolay gelsin .sağıcakla kalın .

Son düzenleme:
.. bu dizayn uygun mu?
İki adet ups paralel.. Neden her ups nin kendine ait dağıtım panosu yok...? Öyle olsaydı daha iyi olmaz mıydı..

SN @Mr_YAMYAM bu aşağıdaki link bilğilerle Micro ohm meter
gibi benzer ölçüm diyelim yapılabilir mi ?
video ?
kolay gelsin .sağıcakla kalın .
Elbette yapılır. Ancak bu tür aletlerin fiyatları konusunda endişelerim bulunmaktadır :rolleyes:
Üstelik bu ölçümde TEMAS DİRENCİ çok daha önemli olduğu için mevcut tesisatta nasıl uygulanabilir bilemem. Ama şalter bağlanmadan önce doğrudan şalterin kontak dirençleri ölçülebilecektir.
ÖZETLE BELİRTİRSEK...
Bu tür aletleri bu tesisatı kuran şirketler elinde bulundurarak tesisatın kurulumunda gerekli ölçümleri yaparak gerekli şeyleri yaparlar.
Ancak çalışan bir şirkette bu aletin kullanılabilmesi ne kadar gereklidir bilemem.
Tabii ki sistemi alternatif bir hattan besleyerek gerekli ölçümler sağlıklı bir şekilde yapılabilecektir. Bu konuda herhangi bir veri olmadığı için başlarda en pratik çözümün basit voltmetre ile gerilim düşümü ölçümünün yapılması örneğini vermiştim.

Elbette yapılır. Ancak bu tür aletlerin fiyatları konusunda endişelerim bulunmaktadır :rolleyes:
Üstelik bu ölçümde TEMAS DİRENCİ çok daha önemli olduğu için mevcut tesisatta nasıl uygulanabilir bilemem. Ama şalter bağlanmadan önce doğrudan şalterin kontak dirençleri ölçülebilecektir.
ÖZETLE BELİRTİRSEK...
Bu tür aletleri bu tesisatı kuran şirketler elinde bulundurarak tesisatın kurulumunda gerekli ölçümleri yaparak gerekli şeyleri yaparlar.
Ancak çalışan bir şirkette bu aletin kullanılabilmesi ne kadar gereklidir bilemem.
Tabii ki sistemi alternatif bir hattan besleyerek gerekli ölçümler sağlıklı bir şekilde yapılabilecektir. Bu konuda herhangi bir veri olmadığı için başlarda en pratik çözümün basit voltmetre ile gerilim düşümü ölçümünün yapılması örneğini vermiştim.

bu kadar para vermeye gerek yok .
2 video yayınlamıştım . ( içeriği )
nasıl ölçüm yapılabilir + kendin yap videosu .
bu videolardakiler yaplmış olsa hizmet verir mi ?

foto 14 - 13.png

Mevcut sistemdeki akım ölçümleri doğru ise sadece AC voltmetre ile kesin sonuca gidilecektir.
ÖRNEK HESAPLAMALAR.
Şalter üzerinde düşen gerilimin 1V, 0.5V veya 0.1V AC olduğunu varsaylaım
3 adet farklı ölçülmüş senaryo ile güç düşümlerini hesaplayalım.
P1=560Ax1V=560W o kabloyu ya da şalterin kontak metallerini rahatlıkla ısıtacaktır.
P2=560Ax0.5V=280W Isı belli seviyede olabilir.
P3= 560Ax0.1=56W kabul edilebilir ısı üretimi. 56W lık bir havya gibi düşünülebilir. Kablo kalınlığı veya şalter kontak kalınlığı, ayrıca hava sirkülasyonu doğrultusunda minimal ısı görülebilir.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum. Şalterler sağlam ve bağlantıları nizamidir. Bu şalterler UPS çıkışı olduğundan ve harmonik olasılığı da yüksek olduğundan şalterlerin bir üstünü kullandık. Yani 800A lerin yerine 1000A ve 1600A yerine de 2000A kullandık. Ana panomuzda şalterlerin yerini değiştirme şansımız vardı başka yerlerle değiştirdik. Yani yeni şalter almadık. Şuanda herhangi bir sıkıntımız yok Allah'a şükürler olsun. Herkese hayırlı işler diliyorum.

2 adet 500kva UPS üzerinden gelen hatta Siemens marka 800A şalterle bir ortak baraya giriyor buradan da tekrar Siemens marka1600A şalterle besleme veriyor. Ortalama iki ortak baraya giren 800A lik şalterlerden 530A akım geçiyor. Ama bir tanesi aşırı ısıyor diğerinde fazla ısınma yok. İkinci sıkıntı 1600A lik ana şalterden 1100A civarında akım geçiyor ve bu da ısınıyor. Isınma şaltere doğru geldikçe artıyor. Kablo kesitleri uygun ve şalter ayarları hepsi Max. da sorun ne olabilir. (Şalter ayakları gayet sıkı)

Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum. Şalterler sağlam ve bağlantıları nizamidir. Bu şalterler UPS çıkışı olduğundan ve harmonik olasılığı da yüksek olduğundan şalterlerin bir üstünü kullandık. Yani 800A lerin yerine 1000A ve 1600A yerine de 2000A kullandık. Ana panomuzda şalterlerin yerini değiştirme şansımız vardı başka yerlerle değiştirdik. Yani yeni şalter almadık. Şuanda herhangi bir sıkıntımız yok Allah'a şükürler olsun. Herkese hayırlı işler diliyorum.

Şalter nedir ve amacı ? + seçimi ( hesapları )
Şu anda ( Günlük çözüm !!! ) Ana nedenini bulmanız ?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri