Ana şalter ve dağıtım şalteri ısınma sorunu

Bulduğunuz çözümün çözüm olduğunu sanmıyorum. Siz hala bize bu kadar akımı nasıl bir kablo ile taşıdığınıza dair bilgi vermediniz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum. Şalterler sağlam ve bağlantıları nizamidir. Bu şalterler UPS çıkışı olduğundan ve harmonik olasılığı da yüksek olduğundan şalterlerin bir üstünü kullandık. Yani 800A lerin yerine 1000A ve 1600A yerine de 2000A kullandık. Ana panomuzda şalterlerin yerini değiştirme şansımız vardı başka yerlerle değiştirdik. Yani yeni şalter almadık. Şuanda herhangi bir sıkıntımız yok Allah'a şükürler olsun. Herkese hayırlı işler diliyorum.

Sorunu,başka noktaya ! kaydırmış oldunuz .530 amp. değeri yeni şalterlerinizde yoksa,başka yer daha gürültülü :rolleyes: ısınacak ! demektir.

Son düzenleme:
Harmonik sorunu basit bir test ile yapılabilirdi.
Her iki UPS, BY-PASS'a alınarak bir süreliğine sistem şebekeden direk çalıştırılabilirdi.
Bu durumda şalterlerde ısınma yoksa, elbette bir harmonik söz konusu denilebilirdi.
Harmonik, bir şalteri ısıtabilecek seviyede ise, diğer cihazlara da belli oranda etki edebilecektir. Harmoniğin kaynağının tespiti ise hiç te zor olmazdı..
Sorun belki de temas direncinin yüksek olmasından kaynaklanıyor olup..
Şalterlerin değişiminde daha dikkatli montaj yapılmış ise, temas direnci ortadan kalkmış olabilir.
Sonuç itibarıyla çözümü bilmeden çözüm üretilmesi, sorunu tespit anlamına gelmemektedir.

Harmonik sorunu basit bir test ile yapılabilirdi.
Her iki UPS, BY-PASS'a alınarak bir süreliğine sistem şebekeden direk çalıştırılabilirdi.
Bu durumda şalterlerde ısınma yoksa, elbette bir harmonik söz konusu denilebilirdi.
Harmonik, bir şalteri ısıtabilecek seviyede ise, diğer cihazlara da belli oranda etki edebilecektir. Harmoniğin kaynağının tespiti ise hiç te zor olmazdı..
Sorun belki de temas direncinin yüksek olmasından kaynaklanıyor olup..
Şalterlerin değişiminde daha dikkatli montaj yapılmış ise, temas direnci ortadan kalkmış olabilir.
Sonuç itibarıyla çözümü bilmeden çözüm üretilmesi, sorunu tespit anlamına gelmemektedir.
Bu arkadaşın bir daha foruma uğrayacağını sanmıyorum. En azından sorunu çözdüm yazma nezaketini gösterdi. Geçen bir kompresör arızası vardı. Cevap yazdık arkadaşa sorun hakkında. Bırak durum hakkinda baska mesaj yazmayı yazdiklarimiza yorum bile yapmadı. Hâlâ merakla bekliyorum .

Bu arkadaşın bir daha foruma uğrayacağını sanmıyorum. En azından sorunu çözdüm yazma nezaketini gösterdi. Geçen bir kompresör arızası vardı. Cevap yazdık arkadaşa sorun hakkında. Bırak durum hakkinda baska mesaj yazmayı yazdiklarimiza yorum bile yapmadı. Hâlâ merakla bekliyorum .
Forumlar bilgi paylaşımından ziyade tamircilere hizmet ettiği sürece bu tür olaylar sıklıkla karşılaşılan durumdur.
Geçenlerde almış olduğum bir özel mesaj bu durumu açıkça göstermektedir.
Vatandaş 5 yılı aşkın süredir foruma üye ama toplam mesajı 6 tane.
Çaktırmadan özel olarak bilgi talep edebiliyor :)

Forumlar bilgi paylaşımından ziyade tamircilere hizmet ettiği sürece bu tür olaylar sıklıkla karşılaşılan durumdur.
Geçenlerde almış olduğum bir özel mesaj bu durumu açıkça göstermektedir.
Vatandaş 5 yılı aşkın süredir foruma üye ama toplam mesajı 6 tane.
Çaktırmadan özel olarak bilgi talep edebiliyor :)
Eskiden bilgiye ulaşmak zor , tecrübeli ve ehil insan ise zaten kıtmış. Şimdi ortalıkta dünya kadar yığılı bilgi , doküman, ariza ve tecrübe kaydı var . Fakat bunların icin de aradığını bulmak icin bile kaydecek vakti olmayan ( kendi vakti çok değerli, herkes işini gücünü bırakıp onun derdiyle ilgilenmeli ) tembel teneke , duyarsız ve ahmak bir teknik eleman nesli yetişti. Açacak interneti arkadaş derdini yazacak, herkes tuzluk hıyar sendromu onun derdine koşacak. Cevap yazılmazsa sitem edip cemkirecek , bir halt bilmeyen boş teneke olduğu anlaşılınca hakarete sarilacak vs vs vs....

Bu durumda ben kendi kriterlerimi ortaya koyabilir ve gerçek bilgi paylaşımcı arkadaşlarımızın onayına sunabilirim.
1 İMDAAT, YANDIM, HEELP, YARDIM gibi sözcüklerin bulunduğu konu başlıkları ve içeriklere rağbet etmiyorum.
2 Uzun süre forum üyesi olup ta hemen hemen hiç paylaşımda bulunmamış, sadece kendi sorunlarının çözümü için mesaj yazmış kişilerin konularına rağbet etmiyorum.
3 Konu içeriğinde bir sorun hakkında bilgi talebi varsa, yeterli döküman ve veri verilmişmi yoksa kısa bir cümle ile çok bilinmeyenli denklem çözümü mü önerilmiş.
ÖRNEK:
Amplim çalışmıyor. İçerikli bir anlatım, konu içeriğini anlamsız kılmaktadır.
Böyle bir soruya ''FİŞİNİ TAK'' gibi yanıt bile verilse doğru olacaktır :D
Ama en azından şunları bilgi olarak sunmuş ise..
Ana gerilimler ve çıkış katındaki gerilimler verilerde olduğu gibidir.
Çıkış katı ve sürücü transistörleri ölçülmüş, herhangi bir aksaklık görülmemiştir.
Hoparlörler başka bir ampli ile test edilmiş, herhangi bir aksaklık görülmemiştir.
Örnekte görüleceği gibi ön bilgiler ve ölçümler, hem konuyu zenginleştirecek, hem de kısa yoldan çözüm üretilebilecektir.
Böylece ilgili arkadaşlardan gelebilecek, ''FİŞİNİ TAK'', ''ANA BESLEMELERİ ÖLÇ'' ''ŞU TRANSİSTÖRLERİ ÖLÇ'' gibi öneriler doğrudan elimine edilmiş olacak, belki de birkaç öneriden sonra arıza tespit edilebilecektir.
4 Bilimsel ve ispata dayanmayan içerikler sözde kalacağı ve, yazılacak mesajlar da dedikodudan ibaret olacağı için, konu içeriği bilimsel değilse, sadece GENEL SOHBET içerikli olabilir. Bu gibi konulara icabet etmek konunun çok çabuk dejenere edilmesi demektir.
ÖRNEK:
Free enerji konusunda birçok paylaşımlar görülmektedir. Bu tür paylaşımların içeriği incelendiğinde ciddi tartışmalara sıklıkla rastlanılmaktadır.
Ancak böyle bir konu dahi olsa paylaşımın bilimselliği ispat edilebilir.
''Şu videada görmüş olduğum düzeneği yaptım. Ancak sonuç alamadım.
Acaba herhangi bir hata mı yaptım yoksa video içeriği teknik olarak aldatmaca mı''
diye talep olunursa, hemen hemen tüm paylaşımcı arkadaşlar, bu konuda bildiklerini ortaya koyacaklardır.

Sunmuş olduğum örnek içerikli kriterlerim belki forum yönetimi ve @by lent tarafından hoş karşılanmayabilir. Ancak her kişi bu kriterlere uygun hareket ederse forum içeriği dopdolu, bilgi içerikli ve saygın olacağı kanaatindeyim.

Bu durumda ben kendi kriterlerimi ortaya koyabilir ve gerçek bilgi paylaşımcı arkadaşlarımızın onayına sunabilirim.
1 İMDAAT, YANDIM, HEELP, YARDIM gibi sözcüklerin bulunduğu konu başlıkları ve içeriklere rağbet etmiyorum.
2 Uzun süre forum üyesi olup ta hemen hemen hiç paylaşımda bulunmamış, sadece kendi sorunlarının çözümü için mesaj yazmış kişilerin konularına rağbet etmiyorum.
3 Konu içeriğinde bir sorun hakkında bilgi talebi varsa, yeterli döküman ve veri verilmişmi yoksa kısa bir cümle ile çok bilinmeyenli denklem çözümü mü önerilmiş.
ÖRNEK:
Amplim çalışmıyor. İçerikli bir anlatım, konu içeriğini anlamsız kılmaktadır.
Böyle bir soruya ''FİŞİNİ TAK'' gibi yanıt bile verilse doğru olacaktır :D
Ama en azından şunları bilgi olarak sunmuş ise..
Ana gerilimler ve çıkış katındaki gerilimler verilerde olduğu gibidir.
Çıkış katı ve sürücü transistörleri ölçülmüş, herhangi bir aksaklık görülmemiştir.
Hoparlörler başka bir ampli ile test edilmiş, herhangi bir aksaklık görülmemiştir.
Örnekte görüleceği gibi ön bilgiler ve ölçümler, hem konuyu zenginleştirecek, hem de kısa yoldan çözüm üretilebilecektir.
Böylece ilgili arkadaşlardan gelebilecek, ''FİŞİNİ TAK'', ''ANA BESLEMELERİ ÖLÇ'' ''ŞU TRANSİSTÖRLERİ ÖLÇ'' gibi öneriler doğrudan elimine edilmiş olacak, belki de birkaç öneriden sonra arıza tespit edilebilecektir.
4 Bilimsel ve ispata dayanmayan içerikler sözde kalacağı ve, yazılacak mesajlar da dedikodudan ibaret olacağı için, konu içeriği bilimsel değilse, sadece GENEL SOHBET içerikli olabilir. Bu gibi konulara icabet etmek konunun çok çabuk dejenere edilmesi demektir.
ÖRNEK:
Free enerji konusunda birçok paylaşımlar görülmektedir. Bu tür paylaşımların içeriği incelendiğinde ciddi tartışmalara sıklıkla rastlanılmaktadır.
Ancak böyle bir konu dahi olsa paylaşımın bilimselliği ispat edilebilir.
''Şu videada görmüş olduğum düzeneği yaptım. Ancak sonuç alamadım.
Acaba herhangi bir hata mı yaptım yoksa video içeriği teknik olarak aldatmaca mı''
diye talep olunursa, hemen hemen tüm paylaşımcı arkadaşlar, bu konuda bildiklerini ortaya koyacaklardır.

Sunmuş olduğum örnek içerikli kriterlerim belki forum yönetimi ve @by lent tarafından hoş karşılanmayabilir. Ancak her kişi bu kriterlere uygun hareket ederse forum içeriği dopdolu, bilgi içerikli ve saygın olacağı kanaatindeyim.
Üstadım sen oturup manifesto yazmışsın maşallah. Buna bir isim koysak fena olmaz . Kavgam falan mı desek [emoji3]
Yalniz forumun nitelikli içerik ve bilinçli teknik eleman konusunda gram kaygısının olduğunu sanmıyorum ( Ban geliyooooorrr ) Foruma mümkün olduğunca çok eleman gelmeli ( Ne çapta olduğunun önemi yok ) , forum popüler olmalı ve mümkün olduğunca çok tık almalı.

Son düzenleme:
Mutlaka ki bir forumda tıklanma sayısı esastır.
Forum sahipleri belki de bu sayede reklam alıp forumu sürdürebilmektedirler.
Bu durumda iki seçenek bulunuyor.
1 Teknik içeriği bir kenara bırakıp, kavga gürültü ve tartışmaların çok olduğu bir forum fazlaca tıklanacaktır.
2 Teknik içerikli ve ciddi bilgi paylaşımlarının olduğu forumlar ise fazlaca tıklanmayacak, ama daima referans teşkil edecektir. Böyle bir forumda işlenmiş olan herhangi bir arıza, teknik döküman veya iyi bir bilgi, arama motorlarında ön plana çıkıp, misafirler ve bilgi arayışında olan kişilere tam ve kesin bilgi saylayacaktır.
Böyle bir içerik daimi olarak talep edilebilir ve gerek duyulması halinde yine ön plana çıkabilir. Ama dedikodusal bir içerik tıklanma sayısı kadar kalacaktır.
Örnek olarak başka bir forumda açmış olduğum bir konuyu gösterebilirim.
Forum ismi vermem etik olmayacağı için konu başlığını yazayım.
''AMPLİFİKATÖRLER TASARIM ve TEKNİK ANLATIMLAR'' Başlıklı konumu belki biliyorsunuzdur.
Konu içeriğine icabet edenler çok fazla bilgili olmasalar da birkaç sene gibi kısa sürede okunma sayısı son derece yüksek idi.
Konu bazı kişilerce baltalanmış olsa da, içeriği inceleyen birçok kişiye hala rastlamak mümkündür.

Mutlaka ki bir forumda tıklanma sayısı esastır.
Forum sahipleri belki de bu sayede reklam alıp forumu sürdürebilmektedirler.
Bu durumda iki seçenek bulunuyor.
1 Teknik içeriği bir kenara bırakıp, kavga gürültü ve tartışmaların çok olduğu bir forum fazlaca tıklanacaktır.
2 Teknik içerikli ve ciddi bilgi paylaşımlarının olduğu forumlar ise fazlaca tıklanmayacak, ama daima referans teşkil edecektir. Böyle bir forumda işlenmiş olan herhangi bir arıza, teknik döküman veya iyi bir bilgi, arama motorlarında ön plana çıkıp, misafirler ve bilgi arayışında olan kişilere tam ve kesin bilgi saylayacaktır.
Böyle bir içerik daimi olarak talep edilebilir ve gerek duyulması halinde yine ön plana çıkabilir. Ama dedikodusal bir içerik tıklanma sayısı kadar kalacaktır.
Örnek olarak başka bir forumda açmış olduğum bir konuyu gösterebilirim.
Forum ismi vermem etik olmayacağı için konu başlığını yazayım.
''AMPLİFİKATÖRLER TASARIM ve TEKNİK ANLATIMLAR'' Başlıklı konumu belki biliyorsunuzdur.
Konu içeriğine icabet edenler çok fazla bilgili olmasalar da birkaç sene gibi kısa sürede okunma sayısı son derece yüksek idi.
Konu bazı kişilerce baltalanmış olsa da, içeriği inceleyen birçok kişiye hala rastlamak mümkündür.
Forumu bırakalım koskoca milli eğitimin bile nitelikli bireyler yetiştirmek gibi bir hedefi yok . Zahiren var gözükmesi hiçbirşeye fayda sağlamıyor. Okulların kapısından giren öğrenci bir şekilde çıkış kapısını buluyor . Eğitim seçici değil, sınavlar seçici değil, müfredat ve eğitim basmakalıp, ufuk acıcı olmaktan çok uzak . Sonra ne mi oluyor . Piyasada mezun olmuş çapsız teknik - idari eleman enflasyonu. Tabi siyasi organizasyonlar sert , kırıcı ve seçici eğitime asla onay vermezler. Bunun sonucu halkın memnuniyetsizligi ve oy kaybıdır. Yani gündelik politikalar , gündelik politikalar , gündelik politikalar......

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,806
Son üye
Burak5316

Yeni konular

Geri