Am radyo verici çalışmıyor

Bu şemada sesi ne kadar mesafeye iletebiliriz?
Sıze ne kadar bir mesafe gerekli, bu devreler çok kısa mesafeler için mesela 20metre.
Asıl önemli olan hangi frekansı kullanmak istiyorsunuz?
Bu radyolar Uzun, Orta ve Kısa dalgada kullanılıyor, frekans arttıkça daha uzak mesafeye iletebilirsiniz.

(Ankara Radyosu uzun dalgadan yayın yapardı, neredeyse Türkiyenin her yerinden dinlenilebilirdi Tabi çıkış gücü 2x600KW id)i

Ancak AM modulasyonda vericinin çıkış gücü kadar bir güçle ses frekansını yükseltip kullanmanız gerekir, yani 5watt çıkış gücü için neredeyse 5w audio çıkışı ile modülasyon yapmanız gerekir.

Örnek iki devre var
1. 555 entegre ile yapılmış. Frekansı R2 yerine bağlayacağınız trimpot ile değiştirebilirsiniz.
am_555.jpg

2. Bu tür devrelerde frekans kayması çok kolay olduğundan her seferinde alıcının veya vericinin frekansını ayarlamanız gerekir. Bunun için kristal osilatörlü devreler kullanılır. Yeşil kare içindeki kısım osilatör devresidir, solda kalan kısım audio ampli devresidir. X1 mini trafo ile modülasyon yapılır.

184_AM.jpg

Son düzenleme:
Bu şemada sesi ne kadar mesafeye iletebiliriz? Birde size ulaşabileceğim var mı instagram discord gibi.
Çok uzağa gitmiyor.
Evde bir metre boyunda anten ile denedim.
Sadece dört metre gidebildi. Diğer odada çalışmadı.
Ferit çubuk olduğu için antensiz çalışacağını umuyordum çalışmadı.
İnstagram discord vb hesaplarım yok.

Osilaskobunuz varsa ayarlama sırasında çok rahat edersiniz. Yoksa, rf simyal seviye ölçen basit bir devre yapabilirsiniz, aktif veya pasif devre olabilir, gösterge olarak multimetrenizin milivolt veya mikroamper modunu kullanabilirsiniz. Google'da aratın:
rf signal strength meter
Ayrıca harmonik dinliyor olabilirsiniz, buna da dikkat edin.
Hangi frekansı kullanıyorsunuz?

Sıze ne kadar bir mesafe gerekli, bu devreler çok kısa mesafeler için mesela 20metre.
Asıl önemli olan hangi frekansı kullanmak istiyorsunuz?
Bu radyolar Uzun, Orta ve Kısa dalgada kullanılıyor, frekans arttıkça daha uzak mesafeye iletebilirsiniz.

(Ankara Radyosu uzun dalgadan yayın yapardı, neredeyse Türkiyenin her yerinden dinlenilebilirdi Tabi çıkış gücü 2x600KW id)i

Ancak AM modulasyonda vericinin çıkış gücü kadar bir güçle ses frekansını yükseltip kullanmanız gerekir, yani 5watt çıkış gücü için neredeyse 5w audio çıkışı ile modülasyon yapmanız gerekir.

Örnek iki devre var
1. 555 entegre ile yapılmış. Frekansı R2 yerine bağlayacağınız trimpot ile değiştirebilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 103081

2. Bu tür devrelerde frekans kayması çok kolay olduğundan her seferinde alıcının veya vericinin frekansını ayarlamanız gerekir. Bunun için kristal osilatörlü devreler kullanılır. Yeşil kare içindeki kısım osilatör devresidir, solda kalan kısım audio ampli devresidir. X1 mini trafo ile modülasyon yapılır.

Ekli dosyayı görüntüle 103082
Merhaba şema ve bilgiler için çok teşekkürler. Aklımdaki bu projeyi yapmama kararı almıştım ama boş zaman bulunca ne555 entegre ile yapılan devreyi yaptım. Mikrofon yerine aux kablo taktım. Ses alamadım, antenle biraz oynarken yanlışlıkla 2. pine dokundum ve radyomdan ses geldi. anteni 2. pine de lehimledim ve bu sayede sorunum düzelmiş oldu. yaklaşık 60-70cm mesafesi oldu fakat frekans 11mhz ve yaklaşık 200khz arasında. En iyi sesi 7000khz ya da 9800khz, (açtığım şeye göre değişiyor.) en uzun mesafeyi de 3700khz'de alıyorum. Sizce bu normal mi? (R2 direnci 1k)

Merhaba şema ve bilgiler için çok teşekkürler. Aklımdaki bu projeyi yapmama kararı almıştım ama boş zaman bulunca ne555 entegre ile yapılan devreyi yaptım. Mikrofon yerine aux kablo taktım. Ses alamadım, antenle biraz oynarken yanlışlıkla 2. pine dokundum ve radyomdan ses geldi. anteni 2. pine de lehimledim ve bu sayede sorunum düzelmiş oldu. yaklaşık 60-70cm mesafesi oldu fakat frekans 11mhz ve yaklaşık 200khz arasında. En iyi sesi 7000khz ya da 9800khz, (açtığım şeye göre değişiyor.) en uzun mesafeyi de 3700khz'de alıyorum. Sizce bu normal mi? (R2 direnci 1k)
Anteni 555 in 2. pinine bağlamanız biraz garip olmuş , 555 entetegresinin çıkış ucu 3 nolu pin :
555_internal.png

Bu 3 nolu pine LC devresi ile anten bağlarsanız daha iyı sonuç alırsınız ancak önce şu bilgiler gerekli:

1. Osilaskobunuz varmı?
2. Yoksa, alıcınızın RF göstergesi varmı?
3. İstediğiniz mesafe nedir?
4. Tam bir frekans talebiniz yoksa , radyoda en az "gürültü" duyduğunuz frekans bantları nelerdir?

Anteni 555 in 2. pinine bağlamanız biraz garip olmuş , 555 entetegresinin çıkış ucu 3 nolu pin :
Ekli dosyayı görüntüle 104005
Bu 3 nolu pine LC devresi ile anten bağlarsanız daha iyı sonuç alırsınız ancak önce şu bilgiler gerekli:

1. Osilaskobunuz varmı?
2. Yoksa, alıcınızın RF göstergesi varmı?
3. İstediğiniz mesafe nedir?
4. Tam bir frekans talebiniz yoksa , radyoda en az "gürültü" duyduğunuz frekans bantları nelerdir?
Anteni 2. pine bağlamadım, hem 2. hem 3. pine bağladım çünkü sadece 3'e bağlayınca ses yoktu.
1-Osiloskobum yok.

2-Alıcı olarak ats 20+ kullanıyorum rf göstergesi olarak ne dediğinizi pek anlamadım sanırım dinlediğim frekansı görmemle ilgili bir soru soruyorsunuz, eğer öyleyse evet alıcımda bir ekran var ve frekans yazıyor.(Frekansmetre diyorsanız hayır yok.)

3-İstediğim bir mesafe yok amacım çok uzaklara sinyal göndermek değil ama eğer varsa öyle bir şema ve basit ve uygun fiyatlıysa yapabilirim.

4-Bu verici ile alakalımı soruyorsunuz yoksa radyo alıcısında en az gürültü olan mı anlamadım bu yüzden ikisinide söyleyeceğim. vericiyi dinlerken şarkıya göre 7000 ya da 9800khz oluyor. alıcımda ise boş frekanslarda dolanırken 17800 ve 18200 arası, 27300-27500 ve 29000khz diğer frekanslara göre daha az gürültülü.

dinlediğim frekansı görmemle ilgili bir soru soruyorsunuz,
Hayır. Dinlediğiniz yayının antenene ne seviyede geldiğini gösteren ibre veya gösterge
çok uzaklara sinyal göndermek değil
Metrelerden bahsediyoruz yani 10-20-30 gibi
radyo alıcısında en az gürültü olan mı
Evet , En az gürültü olan ve sizin için makul olan frekans bandını ?
amacım çok uzaklara sinyal göndermek değil ama eğer varsa öyle bir şema ve basit ve uygun fiyatlıysa yapabilirim.

Tamam, Şöyle bir şey daha doğru olur sanırım, kendi sitesinde açıklamalar da var:
amsch (1).gif

Bu güzel bir şema bir çok avantajı var denemeye değer ve sizi üzmez.
http://techlib.com/electronics/amxmit.htm

Hayır. Dinlediğiniz yayının antenene ne seviyede geldiğini gösteren ibre veya gösterge

Metrelerden bahsediyoruz yani 10-20-30 gibi

Evet , En az gürültü olan ve sizin için makul olan frekans bandını ?

Tamam, Şöyle bir şey daha doğru olur sanırım, kendi sitesinde açıklamalar da var:
Ekli dosyayı görüntüle 104007
Bu güzel bir şema bir çok avantajı var denemeye değer ve sizi üzmez.
http://techlib.com/electronics/amxmit.htm
Teşekkürler malzemeleri etrafımdaki bir elektrikciden tedarik etmeye çalışacağım. Bu devre kaç metre ve hangi frekansta yayın yapar biliyormusunuz?
Ayrıca attığınız linke giriş yapamıyorum.(Not Found uyarısı)

Teşekkürler malzemeleri etrafımdaki bir elektrikciden tedarik etmeye çalışacağım. Bu devre kaç metre ve hangi frekansta yayın yapar biliyormusunuz?
Ayrıca attığınız linke giriş yapamıyorum.(Not Found uyarısı)
http://www.techlib.com/electronics/amxmit.htm

Şemanın sol altında "broadcast band xtal" yazan bir kristal var o frekansta yayın yapar, frekansın sabit olmasının bir çok avantajı var ancak linkine bakarsanız Bobin ve Kondansatör bağlayarak ayarlı da yapabilirsiniz ama önce krirstal kullanarak başlayın.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri