Am radyo verici çalışmıyor

İnternette gördüğüm bir am radyo vericisi yapmak istedim. İlk kez bakır plaket üstünde çizerek denediğim için bir kaç kopmalar oldu. Lehimleyerek tamamladım kısa devre testi yaptım. Her şey olması gerektiği gibiydi. Fakat bir ses alamadım, şemayı bırakıyorum buraya mikrofon yerine aux kablo kullandım videoda 9545khz olarak gözüküyordu frekans 9300-9800 arası gezdim radyomda ama bir ses duyamadım. İki sorum var. Bu radyonun frekansını bulmanın bir yolu varmıdır yoksa deneyerek mi oluyor? Hatamı nerede aramalıyım? Antenim yanlış olabilir mi 275 sarımlık bir bobin kullandım onun dışında tüm parçalar şemadakiyle aynı. Başka çalıştığına emin olduğunuz bir am radyo verici şeması varsa deneyebilirim ama bunu çözmeye çalışsam daha iyi olur malzeme bulmak zor oluyor bulunduğum yerde.

Ekli dosyalar

• IMG_20231118_223408.jpg
    IMG_20231118_223408.jpg
    300.2 KB · Görüntüleme: 28
  • ŞEMA.jpg
    ŞEMA.jpg
    26.4 KB · Görüntüleme: 28
  • Yerleştirme planı.jpg
    Yerleştirme planı.jpg
    135.1 KB · Görüntüleme: 23
Osilatör kısmı hatalı.
Bobinin uclarında biri toprağa bağlanmalıydı.
Geri besleme ile aynı uca bağlanmış.

Osilatör kısmı hatalı.
Bobinin uclarında biri toprağa bağlanmalıydı.
Geri besleme ile aynı uca bağlanmış.
Tek hata bu yani? Teşekkürler ama pek anlamıyorum bu işlerden neyi nereye bağlamam gerek 100uH değerindeki bobinden bahsediyoruz değil mi?

1.jpg

Böyle olmalıydı.
Devreyi denemedim.
Osilatörün kararlı çalıştığı voltajı ayarlamak için R6 direnci büyük seçilip ayarlı olursa daha iyi olur.

Anten küçük olmalı aşırı yüklenip osilatörün çalışmasını bozabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 103062

Böyle olmalıydı.
Devreyi denemedim.
Osilatörün kararlı çalıştığı voltajı ayarlamak için R6 direnci büyük seçilip ayarlı olursa daha iyi olur.

Anten küçük olmalı aşırı yüklenip osilatörün çalışmasını bozabilir.
Teşekkürler yarın deneyeceğim. R6 direnci değeri için öneriniz var mıdır ne yapmalıyım? Anten için bu olmaz ise kaç cm bir tel kullanmalıyım sizce?

Teşekkürler yarın deneyeceğim. R6 direnci değeri için öneriniz var mıdır ne yapmalıyım? Anten için bu olmaz ise kaç cm bir tel kullanmalıyım sizce?
Radyo yakında gerek yok antene.
Normalde anten boyu(metre) = 75/frekans(mhz) ile hesaplanıyor.
Ama bu kadar uzun anten bu osilatörün çalışmasını bozar.
R6 altı için 1Megaohm gibi büyük ayarlı direnç lazım .
Akım Kazanç katsayısı çok değişken çünkü.(forumda tartışılmıştı.)
R5 uçlarında 1 volt ile 3 volt arasında olacak şekilde ayarlanmalı.
Daha doğrusu osilatör düzgün çalışacak şekilde ayarlanmalı.
Birde frekans sorunu var. Hesapladığın değerde genellikle çıkmıyor.
Elini bobine yaklaştırıp uzaklaştırmanla bile frekans değişiyor.
Bende amatörüm. Ölçü aletlerim yok.

Radyo yakında gerek yok antene.
Normalde anten boyu(metre) = 75/frekans(mhz) ile hesaplanıyor.
Ama bu kadar uzun anten bu osilatörün çalışmasını bozar.
R6 altı için 1Megaohm gibi büyük ayarlı direnç lazım .
Akım Kazanç katsayısı çok değişken çünkü.(forumda tartışılmıştı.)
R5 uçlarında 1 volt ile 3 volt arasında olacak şekilde ayarlanmalı.
Daha doğrusu osilatör düzgün çalışacak şekilde ayarlanmalı.
Birde frekans sorunu var. Hesapladığın değerde genellikle çıkmıyor.
Elini bobine yaklaştırıp uzaklaştırmanla bile frekans değişiyor.
Bende amatörüm. Ölçü aletlerim yok.
Hocam bu şemaya ne diyorsunuz? Zafer Yıldızın videosundan aldım (çok benzer gibi duruyor pek dikkat etmedim ama). Birde attığınız şemada 220pf değerindeki kondansatörü toprağa bağlamışsınız ama hem zafer yıldızın yapmış olduğu şemada olsun hem de diğer şemada olsun böyle bir şey yapılmamış. Eminsiniz değil mi bundan? Sadece soruyorum denemeden önce yanlış anlamayın.

Ekli dosyalar

• ewhgwegwegwe.png
    ewhgwegwegwe.png
    17.4 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Bobinin sarım sayısı o frekans için çok fazla.
Bu bobin OD da takribi 500-1600kHz gibi frekanslarda tune olur.
Devrenin çalışma prensiplerine göre sadece GM değil FM modülasyonu da içerir.
Eğer bobin birkaç tur şeklnde sarılır da deneme yapılırsa bir FM radyodan bile duyulabilecektir.
Freknasın ölçümü için frekans counter adı verilen ölçü aletleri kullanılmalıdır. Osilaskoplarla da kabaca frekans ölçülebilir.

Hocam bu şemaya ne diyorsunuz? Zafer Yıldızın videosundan aldım (çok benzer gibi duruyor pek dikkat etmedim ama). Birde attığınız şemada 220pf değerindeki kondansatörü toprağa bağlamışsınız ama hem zafer yıldızın yapmış olduğu şemada olsun hem de diğer şemada olsun böyle bir şey yapılmamış. Eminsiniz değil mi bundan? Sadece soruyorum denemeden önce yanlış anlamayın.
Evet eminim O şema hatalı.

Ben bunu breadboard üzerinde yeni denedim.
Elimdeki malzemeler ile yaptım.
100 mh değeri yazan yere ben 1cm çapında plastik boruya 13 tur sardığım bobini koydum.
İçindeki ferit çubuğu hareket ettirince 5700 khz-11000khz arasında ayarlanabiliyor.

1 k dirence paralel 100 pf kondansator bağlamayı unutmuşum senin şemada o olmayınca çalışmıyor.

1.png

Evet eminim O şema hatalı.

Ben bunu breadboard üzerinde yeni denedim.
Elimdeki malzemeler ile yaptım.
100 mh değeri yazan yere ben 1cm çapında plastik boruya 13 tur sardığım bobini koydum.
İçindeki ferit çubuğu hareket ettirince 5700 khz-11000khz arasında ayarlanabiliyor.

1 k dirence paralel 100 pf kondansator bağlamayı unutmuşum senin şemada o olmayınca çalışmıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 103078
Bu şemada sesi ne kadar mesafeye iletebiliriz? Birde size ulaşabileceğim var mı instagram discord gibi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri