Altivar 71: Sensör ile limit kontrol problemi

evanesmuss

Üye
Merhabalar,

Elimde altivar 71 sürücüm var. LI1 ileri butonuna, LI2 geri butonuna,LI3 ileri durdurma fotoelektriksensörüne, LI4 geri durdurma fotoelektriksensörüne bağlı. Sensörlerim 24 v çıkış veren pnp sensör (panasonic cx 422 p-z). Motorumun şu şartlara göre çalışmasını istiyorum. İleri durdurma sensörümün çıkışı 0 Volt ve ileri butonuna bastığımda motorum çalışacak, ileri sensörümün çıkışı 24 Volt olduğunda ileri butonuna bassam bile motorum çalışmayacak. Aynı şey geri yön çalışma içinde geçerli. Problemim ise şu şekilde: sensörüm 24 Volt çıkış verdiğinde ileri butonuna bastığımda motorum çalışıyor 0 volt oldugunda ileri butonuna bastıgımda motorum çalışmıyor. Bu kontak problemini hangi parametre ayarlarından çözebilirim?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar,

Elimde altivar 71 sürücüm var. LI1 ileri butonuna, LI2 geri butonuna,LI3 ileri durdurma fotoelektriksensörüne, LI4 geri durdurma fotoelektriksensörüne bağlı. Sensörlerim 24 v çıkış veren pnp sensör (panasonic cx 422 p-z). Motorumun şu şartlara göre çalışmasını istiyorum. İleri durdurma sensörümün çıkışı 0 Volt ve ileri butonuna bastığımda motorum çalışacak, ileri sensörümün çıkışı 24 Volt olduğunda ileri butonuna bassam bile motorum çalışmayacak. Aynı şey geri yön çalışma içinde geçerli. Problemim ise şu şekilde: sensörüm 24 Volt çıkış verdiğinde ileri butonuna bastığımda motorum çalışıyor 0 volt oldugunda ileri butonuna bastıgımda motorum çalışmıyor. Bu kontak problemini hangi parametre ayarlarından çözebilirim?
sn.evanesmuss
LPO-[Sensörle Konumlama] fonksiyonunu inceleyiniz.Sorununuza yardımcı olabilir.Veya panasonic cx 422 p-z sensörünüzün 3 ve 4 nolu uçlarına bağlayacağınız 24 V DC rölenin kontakları üzerinden sistemin ileri,geri kontrolu yapılabilir.
iyi çalışmalar

Merhaba,

Dediğiniz gibi röle üzerinden ne yazık ki yapamıyorum. Panomda hiç yer olmadığı için diyebilirim. Ayrıca verdiğim bilgilere şunuda eklemek istiyorum. İleri hareketi için durdurma sensörüm 3 adet ve bunları birbirine paralel bağlamaktayım. Neden olabilir diye düşündüğümde ' Uygulama fonksiyonları- nihayet şalteri veya sensörle konumlama' da LI3 ve LI4 girişlerini sensörlere tanımladığımda LI1-ileri LI2-geri girişlerinin no olan kontağı nc konumuna geçiyor. Tabi bunu transistörler üzerinden yapıyordur diye bir sonuç çıkardım. Sürücü parametrelerinden LI1 .... LI6 girişlerinin kontaklarını no nc gibi değiştirebiliyor muyuz? Olması gerektiğini düşünüyorum fakat bu parametleri bulamadım ne yazık ki. Ya da yanlış mantık kuruyorum.

121.jpg
Sorumun çözümü.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri