Alan akımı

Merhaba

Biraz bilgisiz gibi gözüküyorum fakat alan akımı nedir. İkaz akımı ile aynı şeyi mi ifade eder ?

Teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Alan sargısı olan motorlarda, "alan" dan geçen akım.
(Tabi birçok yerde başka anlatımlar için de kullanılan bir terim)

Motorlara gelirsek, kısa bilgi:
Şönt motoru
Şönt motoru, stator ve Şekilde gösterildiği gibi bir rotor ve alan (stator) sarımdan oluşur ve armatür (rotor) sarım paralel olarak bağlanır.
Bu motorun bir özelliği, yük değişirse dönme hızı önemli ölçüde değişmemesidir.

Seri Motor
Seri motorda, alan sargısı ve armatür sargısı seri olarak bağlanır.
Bu motorun bir özelliği, dönen hızın yük değişimi ile önemli ölçüde değişmesidir. Başlangıçta veya düşük hızlarda büyük bir tork üretir. Yük azaltıldığında, motor yüksek bir hızda çalışır.
Bu özelliği kullanarak, bu tür motor, vinçler, elektrik trenleri ve asansörler gibi belirli uygulamalarda kullanılmıştır.
Şu anda, seri motorların yerini indüksiyon motorları veya değişken hız kontrolü için invertörler içeren senkron motorlar almıştır.

Ayrı Alan Sarımlı motor
Ayrı alan motorunun alanı ve armatür sargıları ayrı bir güç kaynağına bağlıdır.
Akımı her iki sargı için ayrı ayrı kontrol ederek çok çeşitli hız kontrolü mümkündür.

dcmotor.png

Son düzenleme:
Alan Akımı = Uyartım Akımı = İkaz Akımı
Hepsi aynı şeyi ifade eder. Alan akımı; dc motorlarda, senkron ve asenkron alternatörlerde manyetik alan oluşturmak için kullanılan sargıya uygulanan akımdır.

@AG Mehmet Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bana yardımcı oldunuz. Ek bir soru sormak istiyorum. Generatör için, mıknatıs kullanılmadığı durumlarda alan akımı gerekli midir ? (Genllikle alan akımına , ikaz akımı olarak dendiğini gördüm)
Alan Akımı = Uyartım Akımı = İkaz Akımı
Hepsi aynı şeyi ifade eder. Alan akımı; dc motorlarda, senkron ve asenkron alternatörlerde manyetik alan oluşturmak için kullanılan sargıya uygulanan akımdır.
Teşekkür ederim. Bu bilgi çok işime yaradı. Ek olarak, motor için yük dediğimizde çıkış milinin ucuna bağlı herhangi bir şey için, generatör için yük dediğimizde ise geneatör sargılarının uçlarına bağlı direnç, kapasitör vs gibi şeylerden bahsediyoruz. Doğru mudur ?

@AG Mehmet Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bana yardımcı oldunuz. Ek bir soru sormak istiyorum. Generatör için, mıknatıs kullanılmadığı durumlarda alan akımı gerekli midir ? (Genllikle alan akımına , ikaz akımı olarak dendiğini gördüm)

Teşekkür ederim. Bu bilgi çok işime yaradı. Ek olarak, motor için yük dediğimizde çıkış milinin ucuna bağlı herhangi bir şey için, generatör için yük dediğimizde ise geneatör sargılarının uçlarına bağlı direnç, kapasitör vs gibi şeylerden bahsediyoruz. Doğru mudur ?
" Generatör için, mıknatıs kullanılmadığı durumlarda alan akımı gerekli midir ?"
Evet gereklidir, ayrıca "alan akımı" vasıtası ile AVR ,otomatik voltaj regülasyonu yapmak mümkündür.
Ayrıca hem DC de hemde AC de (alan sargılı jeneratör/alternatörlerde) alan sargısına enerji vermeden güç alamazsınız.

PMG-ac-alternator.png

Son düzenleme:
" Generatör için, mıknatıs kullanılmadığı durumlarda alan akımı gerekli midir ?"
Evet gereklidir, ayrıca "alan akımı" vasıtası ile AVR ,otomatik voltaj regülasyonu yapmak mümkündür.
Ayrıca hem DC de hemde AC de (alan sargılı jeneratör/alternatörlerde) alan sargısına enerji vermeden güç alamazsınız.

Ekli dosyayı görüntüle 96347
Teşekkür ederim, resimden anladığım kadarıyla, "bearing" kısmının hemen sağında bulunan kısım dinamo, burada dinoma içerisinde kalıcı mıknatıs bulunur. (Bir nevi jeneratör). Dönme etkisi ile bu kalıcı mıknatıslı dinoma elektrik enerjisi üretir. (Bu elektrik AC mi DC mi?). Üretilen elektrik enerjisi ana jeneratöre alan akımı olarak uygulanır. (İkaz akımıda deniliyor diye biliyorum). Sonrasında ise jeneratör elektrik enerjisini üretir. Bunları araştırdım fakat bir bilenden doğrulamak istidiğim için yazdım.

Son olarak sargıların ucunda yük var ve şebekeye mi bağlıdır? Sonuç olarak akım akması için bir direnç/yük olmalıdır.

Teşekkür ederim, resimden anladığım kadarıyla, "bearing" kısmının hemen sağında bulunan kısım dinamo, burada dinoma içerisinde kalıcı mıknatıs bulunur. (Bir nevi jeneratör). Dönme etkisi ile bu kalıcı mıknatıslı dinoma elektrik enerjisi üretir. (Bu elektrik AC mi DC mi?). Üretilen elektrik enerjisi ana jeneratöre alan akımı olarak uygulanır. (İkaz akımıda deniliyor diye biliyorum). Sonrasında ise jeneratör elektrik enerjisini üretir. Bunları araştırdım fakat bir bilenden doğrulamak istidiğim için yazdım.

Son olarak sargıların ucunda yük var ve şebekeye mi bağlıdır? Sonuç olarak akım akması için bir direnç/yük olmalıdır.
Bearing, rulman demektir. Milin ön va arkasında yataklama için, birar adet bulunur..

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri