AKZ250 Outputs Kontrolü

KAYSERİ

Profesyonel Üye
Akz250 kartın 8 adet çıkış portunu mach3 üzerinden nasıl kontrol edeceğiz. Mesela outputs 8'e piston bağladık, mach3 output signal sayfasından ayarlamaları falanda hallettik diyelim. Gcode olarak ne yazmam lazım ki outputs 8 deki zımbırtı çalışsın :) on-off olabilsin

Umarım anlatabildim sorunu. İnternette nasıl aramam gerektiğini bilemediğim konu açıyım dedim.

Şimdiden teşekkür ederim :)

İşte anlatmak istediğim olayla ilgili ugraşı.com dan bir soru ama adam ilk 3-4 çıkışı nasıl kullanmış onu belirtmemiş. Devamında da cevaben macro yazılmasını anlatılmış. Demekki soru soran kişi önceki kullandıklarını macrosuz çözmüş

65. Soru: Merhabalar;Ekteki usb kontrol Kartı Var elimde mach3 ile bunu sürebiliyorum yanlız output'larda sasdece 4 adedini kullanabildim M kodları ile ,7 Outpulu bir kart bunların geriye kalan 3 outputunu nasıl M kodu ile kullanabilirim ve inputların kullanımını nasıl gerçekleştirebilirim? Bunun üzerine yapılan kullanım klavuzları işimi çözlmedi yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

Cevap: Merhaba,Geri kalan outputları bir kod parçası yazmanız gerekecek, bunun için; öncelikle Mach3 klasörünün içerisine "Macros" adında bir klasör oluşturacağız, ardından bu klasörün içerisine yeniden "Mach3mill" adında bir klasör daha oluşturacağız ve bu işlemlerden sonra herhangi bir yazı editöründe (Notepad gibi), bu klasörün içerine yeni bir notepad sayfası oluşturup içerisine ActivateSignal(OUTPUT5) yazıp kayıt ediyoruz fakat kayıt ederken dosya adı ve uzantısı şu formata uygun olmalı: m1xxx.m1s yani M kodu kaç yapmak istiyorsak yapabiliriz.. kullandığımız M kodlarında farklı olsun ki karışıklık olmasın... bu şekilde kayıt edip çıkıyoruz..

Çıkışı aktif ettikten sonra çıkışı kapatmak içinde DeActivateSignal(OUTPUT5) yazmak yeterlidir. bunuda başka bir M kodu içeriine yazarak kayıt edip ardından program içerisinde normal M kodlarını kullanır gibi kullanarak istediğimiz çıkışları aktif yada pasif yapabiliriz...

Inputları kullanmak için ise; +5V pini ile herhangi bir giriş pini arasına NO (Normalde açık) kontaklı bir buton, siviç, manyetik yada optik siviç bağlayarak giriş sağlayabilirsiniz...

.Bu bilgiler ihtiyaçlarınızı karşılamaz ise tam olarak yapmak istediğiniz işlemi tekrar yazın daha detaylı olarak anlatmaya çalışalım..
Küçük bir hatırlatma; Kullanmak istediğimiz OUTPUT ve INPUT ları Mach3 üst menülerden Config >> Port and Pins >> Output Signals ve Input Signals sekmelerinden aktif hale getirmeyi unutmayalım....

Son düzenleme:
ugrasi.com soru cevap bolumunden alinti (sorunuzun tam karsiligimi bilmiyorum ama)

82: S - Merhaba makinemde z ekseni yerine piston kullanıyorum, bu pistonu g code larda m3 ile parçaya değdirip m5 ile parçadan uzaklaştıryorum. Sorum şu artcam de g code oluştururken z yi iptal edip parçaya dalma komutu olarak m3, parçadan uzaklaşmak için m5 komutunu nasıl oluşturabilirim. ? Ben bunu şu an oluşan g code da Z ile başlayan satırları m3 m5 lerle değiştirerek sağlıyorum. Ama bu pratik bir çözüm değil. Pistonu da sürücü kartında uygun çıkışa bağlıyoruz her m3 ve m5 komutunda hareket sağlanıyor.Yardımlarınız için teşekkürler.

C- Merhaba, istemiş olduğunuz çalışma şeklini ekteki makroyu " C:\Mach3\macros\Mach3Mill" kalsörünün içerisine atın, CONFIG menüsünden PORT AND PIN ayarlarına girerek OUTPUT SIGNALS sekmesinde OUTPUT #6 yı aktif edin, ( kullanacağımız pin numarasını girerek..! ) ... Bu şekilde yaptığınız ayarlardan sonra artık Z yazan kodlara geldiğinde Z için bir değer belirliyoruz ve sistem karşılaştırma yaparak Z deki değerden küçük ise OUTPUT#6 pasif oluyor, Z değeri belirlediğimiz değerden büyük ise OUTPUT#6 aktif olacaktır... (en kolay bu şekilde kullanabilirsiniz.)

Macropump.m1s yandaki makroyu farenizle sağ tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz

ugrasi.com soru cevap bolumunden alinti (sorunuzun tam karsiligimi bilmiyorum ama)

82: S - Merhaba makinemde z ekseni yerine piston kullanıyorum, bu pistonu g code larda m3 ile parçaya değdirip m5 ile parçadan uzaklaştıryorum. Sorum şu artcam de g code oluştururken z yi iptal edip parçaya dalma komutu olarak m3, parçadan uzaklaşmak için m5 komutunu nasıl oluşturabilirim. ? Ben bunu şu an oluşan g code da Z ile başlayan satırları m3 m5 lerle değiştirerek sağlıyorum. Ama bu pratik bir çözüm değil. Pistonu da sürücü kartında uygun çıkışa bağlıyoruz her m3 ve m5 komutunda hareket sağlanıyor.Yardımlarınız için teşekkürler.

C- Merhaba, istemiş olduğunuz çalışma şeklini ekteki makroyu " C:\Mach3\macros\Mach3Mill" kalsörünün içerisine atın, CONFIG menüsünden PORT AND PIN ayarlarına girerek OUTPUT SIGNALS sekmesinde OUTPUT #6 yı aktif edin, ( kullanacağımız pin numarasını girerek..! ) ... Bu şekilde yaptığınız ayarlardan sonra artık Z yazan kodlara geldiğinde Z için bir değer belirliyoruz ve sistem karşılaştırma yaparak Z deki değerden küçük ise OUTPUT#6 pasif oluyor, Z değeri belirlediğimiz değerden büyük ise OUTPUT#6 aktif olacaktır... (en kolay bu şekilde kullanabilirsiniz.)

Macropump.m1s yandaki makroyu farenizle sağ tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz

Teşekkür ederim :) tam olarak bu değil :) yani bu ama bu değil gibi :D

mesela ben diyeceğim ki x y z de şu koordinata git. sonra atıyorum m6 yazdığımda piston valfi açılacak. alt satırda m8 yazacağım gripper parçayı tutacak gibi

kodu kendim yazacağım çok uzun karmaşık olmadığı için

Başka fikri bilgisi olan yok mu ?

M200 output5 ait ama mach3 te tanımlı değil heralde
M200 yazınca output5 sinyal gelmiyor mu?

M200 output5 ait ama mach3 te tanımlı değil heralde
M200 yazınca output5 sinyal gelmiyor mu?

Maalesef çalışmadı abi. Mach3 den output5 i ayarladım. Sonra mdı ile m200 yazıyorum output 5i aktif etmiyor. m201 yazdım olmadı. Demekki Mach3 de tanımlı değilmiş.

İlk mesajımdaki sorunun cevabındaki yönetimi de uyguladım ama çıkışları aktif edemiyorum bu şekilde

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri