Aklıma Takılan Sorular

1. madde de hatalısınız nötr ile toprak arasında 3-5 voltluk bir fark olur eğer bu düşükse topralamanın iyi olduğunu yüksekse kötü olduğunu gösterir saygılarımla

alternatif akımda + - olmaz nötr - değil dir sıfırdır bunu unutma saygılarımla

bana göre en doğrusu nötür hattını tam olarak topraklamaktır.bir trafonun nötür çıkışını topraklamak güvenlik için birinci koşul olmalı.bana göre en doğrusu bu
ama toprak tam toprak olmalı.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sen hangi okuldan mezun oldun :D

Abartmayalım tadında bırakalım.
Bilmemek ayıp değil. Ben aksine bu konuyu açan arkadaşı tebrik ediyorum herkes demez ben mühendisim fakat bunları bilmiyorum diye. Öğrenmek isteyen herkese açık bu forum kınamayalım lütfen.
Kimse 4x4 lük değil buna sizde dahilsiniz bende dahilim.

iki faz arası ampul nasıl yanar?
konuyu + - nötr vs den farklı düşün. iki nokta arasında potansiyel fark varsa akım akar.
şimdi bir kareli kağıda geniş geniş 50lik bir sinüs dalgası çiz. aynı grafiğin üzerine 120 derece kaydırılmış bir sinüs daha çiz. hemen altına nokta nokta (en azından her kare için) grafiklerden birinin değerini diğerinden çıkararak nokta şeklinde işaretle sonra noktaları birleştir. bak bakalım ne çıkacak. işte ampul bu sinyal şeklindeki potansiyel farka maruz kaldığı için yanar.

ilk grafiklerin genliği ile elde ettiğin grafiğin genliklerini de kıyasla.

iki faz arası ampul nasıl yanar?
konuyu + - nötr vs den farklı düşün. iki nokta arasında potansiyel fark varsa akım akar.
şimdi bir kareli kağıda geniş geniş 50lik bir sinüs dalgası çiz. aynı grafiğin üzerine 120 derece kaydırılmış bir sinüs daha çiz. hemen altına nokta nokta (en azından her kare için) grafiklerden birinin değerini diğerinden çıkararak nokta şeklinde işaretle sonra noktaları birleştir. bak bakalım ne çıkacak. işte ampul bu sinyal şeklindeki potansiyel farka maruz kaldığı için yanar.

ilk grafiklerin genliği ile elde ettiğin grafiğin genliklerini de kıyasla.

tebrikler güzel bir açıklama :)

Sn. identify,

Öncelikle ben de sizi takdir ederek yazıma başlamak istiyorum. Aslında sorularınız arasında çok güzel ve mantıklı sorular yer alıyor. Mantıklı derken akla takılması mantıklı sorular. Unutmayınız ki kimse bunları annesinin karnında öğrenerek dünyaya gelmiyor. Herkese bir şekilde vesile oluyor. Kimisi okuluna gidip öğreniyor, kimisi de birilerinden nasıl yapıldığını görerek veya kendi okuyarak, araştırarak öğreniyor. Sonuç olarak bizler düşünebilen varlıklarız. Kafasını herhangi bir konuya yoğunlaştıran her insan o konuya hakim olur. Şurada belki değişebilir; birisi öğrenir 5 ayda, birisi öğrenir 5 saatte..

+pop

Saygılarımla,

Dalga geciyor olmalısın identify.....

Elektirk müh. bölümünden mezun olmus birisinin bunları sorması vahim bir durum..

arkadaşlar askerden yeni geldim ve verdiğiniz güzel cevapalr için çok teşekkür ediyorum bu aklıma takılan soruların bir çoğunu artık öğrenmiş bulunuyorum tabi elektrik bir deryadır daha bilmediğim on yüzbin baloncuk kadar soru daha var dediğim gibi to be continued gençlik

Bende mühendis arkadaşımızı tebrik ediyorum.bilmediğinin farkına varıp öğrenmek istemesi güzel bence.bilmediğini bilmeyen yada bilmediğini bilip öğrenmeye çalışmayan yada birilerine sormaya utanan azımsanmıyacak kadar mühendis var.ama bu arkadaşımız doğru yolda.kafasında analiz ettikçe hepsiini çok güzel şekilde kavrayacaktır eminim.

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri