akım trafosunda akımın bölünmesi

doğru belki sıkıntı olmayabilir fakat tedaş görevlisi bu bağlantıyı akım ikiye bölünüyor diyerek iptal etti
görevliye göre sayaç geçen akımın yarısı kadarını okuyor diyerek söktü.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
genel kullanımda akım trafolu olmayan ampermetre zaten yok ki.Sadece çok düşük akımlarda ampermetreakım trafosuz direk ölçüm için kullanılır.
Tedaş görevlisinin bu bağlantıyı kabul etmemesi gayet normal.Ama bu bağlantı çekilen akımı ikiye böldüğünden değil sayaç için kullanılan akım trafolarının başka herhangi bir ölçüm için kullanılmasının doğru olmamasından kaynaklanıyor.Tedaş görevlisi de yarım bilgisiyle işgüzarlık yapmaya kalkmış.

affınıza sıgınarak söruyorum akım trafolu ampermetre nasıl oluyor ?

Burdaki faz ve nötrün bağlanması ise sadece ekranın çalışması için. Ekranının digital olmasından başka diğer ampermetre ile farkı yok

akım trafosunun pahalı veya ucuz olmasından kaynalandığı için sormamıştım sadece merak ettiğimden ..arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için sizlere çok teşekkür ederim

Arkadaşlar şimdi ben bir şey sormak istiyorum. Bende devrede 1 adet EPM-06 MULTİMETER ve EPR-04 POWERMETER var. Bunlar muhtemelen seridir. Bunlara ilaveten süzme sayaç bağlamak istiyorum. Yine sayaçda seri bağlanırsa sıkıntı yaşarmıyım.

Arkadaşlar şimdi ben bir şey sormak istiyorum. Bende devrede 1 adet EPM-06 MULTİMETER ve EPR-04 POWERMETER var. Bunlar muhtemelen seridir. Bunlara ilaveten süzme sayaç bağlamak istiyorum. Yine sayaçda seri bağlanırsa sıkıntı yaşarmıyım.
Akım trafolarında iki cihaz bağladığınızda devreye bir cihaza K ucunu girdiyseniz diğer cihaza L ucunu bağlamanız gerekiyor her iki cihazıda bir kablo ile bağlamınız gerekiyor bu şekilde seri bağlatı yapılmalı diye öğrendim araya üçüncü cihazı nasıl bağlanır?Buyüzden 3.cü bir cihaz çalışmaya bilir

Akım trafolarında iki cihaz bağladığınızda devreye bir cihaza K ucunu girdiyseniz diğer cihaza L ucunu bağlamanız gerekiyor her iki cihazıda bir kablo ile bağlamınız gerekiyor bu şekilde seri bağlatı yapılmalı diye öğrendim araya üçüncü cihazı nasıl bağlanır?Buyüzden 3.cü bir cihaz çalışmaya bilir
Bağlantıyı yaptım çalışdı. ama ne kadar doğru ölçüyor onu gücü hesaplayıp takip etmem lazım

elimde 3 adet 400/5 akım trafosu
1 adet x5 kombi sayaç
3 adet dijital ampermetre var
sayaç ve ampermetreleri bu 3 akım trafosundan beslemiş olsak
sayaç doğru ölçüm yapar mı?
çekilen akımın ikiye bölünmesi sözkonusu olabilir mi?

Akım trafosunun S1 S2 uçlarına iki tane akım alıcı bağlarsan ( sayaç- ampermetre) akım ikiye bölünür.

Akım trafosunun S1 S2 uçlarına iki tane akım alıcı bağlarsan ( sayaç- ampermetre) akım ikiye bölünür.

Yani trafonun primerinden 400 amper geçtiğinde sekonder akımı 5 Amper olur. Bu 5 amperin yarısı sayaçtan yarısıda ampermetreden okunur.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri