akım trafosunda akımın bölünmesi

uluslum_74

Üye
elimde 3 adet 400/5 akım trafosu
1 adet x5 kombi sayaç
3 adet dijital ampermetre var
sayaç ve ampermetreleri bu 3 akım trafosundan beslemiş olsak
sayaç doğru ölçüm yapar mı?
çekilen akımın ikiye bölünmesi sözkonusu olabilir mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
reaktif röle ile sayaç trafolarının ayrı alınması gerektiyini biliyorum sadece

Eğer sayaç dağıtım şirketine kayıtlı bir sayaç ise dağıtım şirketi bu şekilde bir bağlantıyı kabul etmez.
sayaç ölçüm devresinden ampermetre için kablo almanıza izin vermez.Zaten normal panolarda da sayaç ve ampermetreler aynı yerde bulunmuyor.Ampermetreler daha çok dağıtım panosunun bulunduğu kısımda olur.
Kullanacağınız sayaç ve ampermetreleri birbirine seri bağlarsanız akımın ikiye bölünme durumu olmadan, çekilen akımı ampermetre aynen gösterirken bu akımı sayaç da aynısı ile yazar.Yani hiç bir sorun olmaz.Ama seri bağlama şartı ile. Sadece ölçümün hassasiyeti açısından bunların bağlantıları için kullanılacak kabloların mesafelerinin çok fazla olmaması gerekir.

ampermetrenin seri bağlanma gibi bir durumu olamaz çünkü ampermetreler akım trafolu olduğu için.akım trafolarının sekonder uçlarından hem sayacı hemde ampermetreleri paralel bağlamak anlamında soruyorum arkadaşlar...

ampermetrelerin seri baglanma gibi bidurumu olamaz derken nasıl bisey ima ettiniz

ampermetreler devreye seri bağlanır fakat arkadaşım sayaç akım trafosuyla ampermetreyi bağlamak istiyor aynı akım trafosuyla hem sayacı hem ampermetreyi bağlayacak arkadaşım akım trafolu olduğu için öyle izah etmiş

abini(moner69) gösterdigi gibi baglanır akım baska yolu yok ki

bağlayacağın sayaç tedaş abonesi ise bağlayamazsın kabul etmezler ama süzme sayaç olarak kullanacaksan seri bağlayabilirsin hassasiyet düşer ama çalışır sonuçta sayaçtan da ampermetreden de geçen akım aynı değerde olur moner69
arkadaş anlatmış benim tavsiyem 3 adet daha akım trafosu al çok para değil :)

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri