Akım Trafosu

10 VA akım trafonunda,20 mt 2x2,5 mm2 kablo ( çift ) kullanabilirsiniz.Daha uzak ise,kablo
kesitini veya trafo gücünü artırmanız gerekir.Aynı boru içerisinden,tüm kabloları geçirebilir-
siniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Fahri hocam cevabınız için teşekkürler. akım trafomuzu sayaç için kullanacağız.akım trafo oranı 400/5 mesafe 15 mt sayaç süzme olacak.

akım trafosu ile sayaç arasındaki kablo kesiti 2,5 mm2 faz uçları 1,5 mm2 olacak Her faz grubu ayrı ayrı renklerde olacak (Örneğin, 1 nolu akım trafosunun k - l uçları ile R fazı siyah renk , 2 nolu akım trafosunun k - l uçları ile S fazı kahverengi, 3 nolu akım trafosunun k - l uçları ile T fazı kırmızı )

Az önce bir müşterimden geldim.

Kompanzasyondan cezaya girmişler.Akım Trafosu Oranı 2000/5A
Çekilen yük yaklaşık 300A
Gece çalışması yok, sadece bir tane bekçi kalıyor ve çevre aydınlatma çalışıyor.Toplam çekilen gece akımı 25A.

Gelin burayı çözün:)

Şaka bir yana bunu yapan elektrikçide ki mantığı çok merak ettim doğrusu..

Bu hafta sonu Kompanzasyon için 800/5 A A.Tr takacağım.Röle Entes RG12-C , Akım oranını girince hassasiyet oranına göre sizi sınırlıyor.Bu oran 2000/5 te 8,00 kVAR;800/5 te 2,5 kVAR..Geceleride en çok ihtiyaç duyduğu rakam 2,5 kVAR.Ben bunu verdiğimde sistem doğru çalışacaktır diye düşünüyorum..

Slm.Eğer sayacınız resmi bir sayaçsa akım trafosu ile panonun aynı gözünde mühür ve kilıt
altında olmalıdır.Aksi takdirde elektrik kurumu sayacınızı mühürlemez düzeltmenizi talep eder.Şartnameye göre akım devresi için 2.5 mm , gerilim için 1.5 mm NYA kablo kullanmalısınız.
Akım trafolarını başka bir amaç için kullanacaksanız 15 mt kadar mesafede 4 mm NYA
kullanmalısınız.Aynı boru içinden gitmeniz problem yaratmaz önemli olan kesittir.

Akım trafosu güç ve kablo kesiti tayini için örnek hesaplama;

Akım Trafosunun Tayini
Alternatif akımda büyük akımları ölçü aletleri ile ölçülmesi çok zor ve tehlikelidir.
Çünkü ölçü aletlerinin yüksek akımlara dayanacak kesitlerde yapılması belirli değerlerden
sonra mümkün olmaz. Bu nedenle büyük akımların ölçülebilmesi için akım transformatörleri
kullanılır.

Akım transformatörü, sekonder akımı primer akımı ile orantılı olan ve akımlar
arasında yaklaşık sıfır derece faz farkı bulunan bir transformatördür. Akım
transformatörünün Primer sargısından ölçülmesi istenen yük akımı, sekonderden ise ölçü
aletleri, sayaçlar, röle vb. aygıtların akımları geçer.
Akım trafoları içlerinden etiketlerinde yazılı akım değerlerinin 0.1 katından çok, 1.2
katından az akım geçtiğinde hatasız çalışırlar. Bu nedenle akım trafoları ne çok büyük ne de
çok küçük seçilmelidir. Örnek tesiste güç 60 kW çalışma gerilimi 380 V ise işletmenin
nominal akımı I= P/(1.73*U) = 60 / 1.73*380= 91,26 Amperdir.
Bu formülden elde edilen akım değerlerine en yakın bir üst standart akım trafosu
seçilir. Örnekte 100/ 5’lik trafo kullanmak yeterlidir.

size katılıyorum güzel bir çalışma olmuş teşekkürler

peki ustalar akım trafosu ile akımı yükseltebilirmiyiz gerilim trafosunu ters kullandığımız gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri