Akım trafosu oranları hakkında

Panoma Multimetre bağlamak istiyorum. Multimetrenin klavuzunda
Ölçme Girişi Güç Tüketimi : < 1 VA
Ölçme Aralığı Akım : 0.05-5.5A~
bilgileri yazıyor.

Bu bilgilere göre çıkış güçü 1va bir akım trafosu olması gerekli. Giriş (sekonder) akımı en fazla 5.5 amper olabilir.

100 ampere kadar akım ölçmek istiyorsam 100/5 akım trafosu kullanmalıyım.

Doğrumu?

30/5 akım tafosu kullanırsam 60 amperde çıkış (sekonder) akımı 10 amper olur ve cihaz zarar görür doğrumu?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
30/5 akım trafosundan 60 amper çekersen aletten önce akım trafosu bozulur.
Sen panodan çekilecek max akıma göre akım trafosu seçeceksin.
Multimetre dediğin nasıl birşey.Normal ölçü aletimi?Pano tipi aletmi?

Örnek 100 amper ölçmek için bir üst kademesini seçmende fayda var.

Tamam benimki örnekti sadece. 100 amper olur.

Birde seri baglama isi var. Biraz okudum seri baglanir yazmislar. Mesela reak.guc rolesi nin girisi de benzer ozellikte. 1va< max 6a seri baglasam iki cihazda saglikli olcum yapar mi?

Akim trafosu 100/5 10va mesela...

Panoma Multimetre bağlamak istiyorum. Multimetrenin klavuzunda
Ölçme Girişi Güç Tüketimi : < 1 VA
Ölçme Aralığı Akım : 0.05-5.5A~
bilgileri yazıyor.

Bu bilgilere göre çıkış güçü 1va bir akım trafosu olması gerekli. Giriş (sekonder) akımı en fazla 5.5 amper olabilir.

100 ampere kadar akım ölçmek istiyorsam 100/5 akım trafosu kullanmalıyım.

Doğrumu?

30/5 akım tafosu kullanırsam 60 amperde çıkış (sekonder) akımı 10 amper olur ve cihaz zarar görür doğrumu?

Akım trafosu seçiminde kurulu gücün alınması daha sağlıklı olur.Gereğinden büyük seçilmesi algılamada ve ölçümde ,kompanzasyonda hataya neden olur.Gereğinden küçük seçilmesi akım trafosunun ve bağlandığı cihazın arızalanması dışında patlayarak panonun yanması yada yangın çıkartma ihtimalini doğurur.

Birde seri baglama isi var. Biraz okudum seri baglanir yazmislar. Mesela reak.guc rolesi nin girisi de benzer ozellikte. 1va< max 6a seri baglasam iki cihazda saglikli olcum yapar mi?

Endorfin35 Merhaba;
Akım trafosunun sekonderlerini seri bağlayabilirsiniz iki cihazı çalıştırabilirsiniz, yeni akım trafosu almaya gerek yok , ama eğer panoda analog ampermetre için akım trafosu var ise onu kullanırsan daha iyi olabilir.
Kolay Gelsin

Bu bağlantı bayağı karışık çünkü akım trafosunu bağlıyorsunuz bir cihaza K ve L uçlarını başka bir cihaz bağlayacağınız zaman k ucunu bir cihaza L ucunu diğer cihaza bağlamak gerekiyormuş diye öğrendim anlayacağınız çok karışık bir işlem ben yapamadım bağlatıyı ve size tavsiyem yen trafo alıp bağlamak daha kolay ve mantıklı hazır çalışan sistemi de bozmayın bence

Panoyu revize ediyorum. üzerinde 30/5 3 adet var ama 30 talep güç 30 amperi geçtiği için onlar sökülecek. kurulu panoyu max 100A (kurulu güç gibi) tasarlıyorum. trifaze akımlarıda ölçmek istiyorum 3 adet yada 6 adet 100/5 akım trafosu alacağım. 6 adet olunca totalde trafo için verilecek paraya acıyorum. bu trafolar gereksiz pahalı geldi bana...

Entes-delikli-akim-trafosu-ENT-30-11996.png

Resimdeki model trafo aldım. 16mm nyaf kablo kullanıyorum. kabloyu ortadan geçirip bırakmam yeterli mi yoksa bara mı takmalıyım?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri