Akım trafosu primer değeri seçimi

armi49

Üye
Merhabalar, yük akımının 28 amper olduğu bir tesiste kesicili çıkışın akım trafosunun primer değeri seçilirken TEDAŞ MD'ye göre 1.2 katsayısıyla çarparak seçmek gerek diyor. yani 32,4 amperden 40/5 seçmeliyim. peki ben daha üstünü 100/5 akım trafosu kullanırsam bir sıkıntı olur mu hem projesel hem de uygulamada?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar, yük akımının 28 amper olduğu bir tesiste kesicili çıkışın akım trafosunun primer değeri seçilirken TEDAŞ MD'ye göre 1.2 katsayısıyla çarparak seçmek gerek diyor. yani 32,4 amperden 40/5 seçmeliyim. peki ben daha üstünü 100/5 akım trafosu kullanırsam bir sıkıntı olur mu hem projesel hem de uygulamada?
Herhangi bir sıkıntı olmaz. Tam tersi daha uygun olur. İlerde ring yapılır üzerinden daha yüksek akımların geçmesi hasıl olursa AT değiştirmeye gerek kalmaz.

Sıkıntı olmaz.Ancak,sayaçta yazma has-
sasiyeti düşeceği için ! müsaade edilmez.İlerde artış olma ihtimali varsa,
projede gösterilmek , gerekçe raporunda
belirtilmek ve onaylanmak şartiyle çift
sekonderli ! yapabilirsiniz.

Sıkıntı olmaz.Ancak,sayaçta yazma has-
sasiyeti düşeceği için ! müsaade edilmez.İlerde artış olma ihtimali varsa,
projede gösterilmek , gerekçe raporunda
belirtilmek ve onaylanmak şartiyle çift
sekonderli ! yapabilirsiniz.
Çift sekonderliye gerek var mı? Genelde kurum envanterlerinde Scada adaptasyonu ve analizör için akım uçları kullanıldığında çift sekonderli AT kullanıyorlar. Ama anladığım kadarıyla var olan bir kabin kesicili donatılıp devamında ilave trafo tesisi yapılacak. Özel. bu durumda çift sekonderliye gerek yok diye düşünüyorum.

1608120619514.png

Burada ölçü yokki ! Ölçünün olmadığı yerde,serbest seçim yapabilirsiniz ( tas-
dik makamı karışmıyorsa ).Ancak,ölçü dışındaki klasik tip akım tra-
fosu yerine LPCT tip akım trafosu konduğunda 50 mi olmuş 2500 mü olmuş
derdinden kurtulursunuz.Modern röleler artık bu tipe uygun zaten.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri