Akım trafosu degerinin düşük kalması?

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
TMS cikisnda 3 adet akim trafosu var.250/5
Tms değeri 400 amper..akımlar bazen 350 leri görüyor.bu durumun kompanzasyona olumsuz bir etkisi olurmu?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
TMS cikisnda 3 adet akim trafosu var.250/5
Tms değeri 400 amper..akımlar bazen 350 leri görüyor.bu durumun kompanzasyona olumsuz bir etkisi olurmu?
250/5 akım trafosunun primerinden 350 amper geçerse akım trafosu düzgün dönüştürme yapamaz ayrıca arıza yapar trafolar.kompanzasyon rölenizde düzgün çalışmaz.uygun amperde akım trafosu takmanızı öneririm

Akım trafosunun ölçtüğü akım değerinin %10-15 geçmesi çok sıkıntı yaratmaz.
Bu dediklerim akım trafoları için genel ısınınca yanlış ölçüm yapabilir ,idare neden sözleşme gücünü geçince güç arttırımı yapmanı ister ,akım trafosunun yanlış ölçme olasılığı artar bide duygusal yanı var ,trafoya yük binmesi ayrı.
Kompanzade de aynı şey geçerli yanlış okuma ve daha az hassasiyet ,akımı geç algılar ,röleyi geç devreye sokar gerçi röle gecikmesini azaltarak biraz önüne geçersin ,takip ve ayar yapman gerekir.Sizin gözlediğiniz bir sıkıntı varmı 300 amper geçtiğinde ısınma ,rölenin davranışı.
Doğrusu tabiki doğru büyüklükte akım trafosu ile ölçüm yapmak ,kolay gelsin.

Akım trafosunun ölçtüğü akım değerinin %10-15 geçmesi çok sıkıntı yaratmaz.
Bu dediklerim akım trafoları için genel ısınınca yanlış ölçüm yapabilir ,idare neden sözleşme gücünü geçince güç arttırımı yapmanı ister ,akım trafosunun yanlış ölçme olasılığı artar bide duygusal yanı var ,trafoya yük binmesi ayrı.
Kompanzade de aynı şey geçerli yanlış okuma ve daha az hassasiyet ,akımı geç algılar ,röleyi geç devreye sokar gerçi röle gecikmesini azaltarak biraz önüne geçersin ,takip ve ayar yapman gerekir.Sizin gözlediğiniz bir sıkıntı varmı 300 amper geçtiğinde ısınma ,rölenin davranışı.
Doğrusu tabiki doğru büyüklükte akım trafosu ile ölçüm yapmak ,kolay gelsin.
Bir sıknti yok değerler normal.yaz aylarına doğru klimalar vs devreye girdiğinde akım değeri 400 ünde ustune çıkacak.bu nedenle TMS de dahil bir çok kompenentin değişimi gerekiyor..şimdiden yapılacak revizyon hakkında aklımdaki soruları cevaplamaya çalışıyorum.tesekkkur ederim

Bir sıknti yok değerler normal.yaz aylarına doğru klimalar vs devreye girdiğinde akım değeri 400 ünde ustune çıkacak.bu nedenle TMS de dahil bir çok kompenentin değişimi gerekiyor..şimdiden yapılacak revizyon hakkında aklımdaki soruları cevaplamaya çalışıyorum.tesekkkur ederim
İşverenler para harcamak istemez ,sen yapabilirsen iki adım önünü göster onlara ,iş yaptığım bakımını yaptığım yerlere iki adım önünü gösterdim onlar kazandı(göstermesem ben kazanırdım),sizinde kafanız rahat eder ,daimi bakımcısınız sanırım ,her yeni revizyon size sıkıntı ,stres yaratır bilirim,usta abi tavsiyesi yanlış anlamazsan ,kolay gelsin.

İşverenler para harcamak istemez ,sen yapabilirsen iki adım önünü göster onlara ,iş yaptığım bakımını yaptığım yerlere iki adım önünü gösterdim onlar kazandı(göstermesem ben kazanırdım),sizinde kafanız rahat eder ,daimi bakımcısınız sanırım ,her yeni revizyon size sıkıntı ,stres yaratır bilirim,usta abi tavsiyesi yanlış anlamazsan ,kolay gelsin.
Abim "önünü göster" kelimesini pek anlamadım.burda ne demek istediniz?
Daimi bakimciyim evet ben sorunları yöneticiyle paylaşayım ki ileride sıknti yaşamayım peşindeyim..bakın ben sorunları size ilettim.yaptirip yaptırmamak size kalmış dicem çünkü

Abim "önünü göster" kelimesini pek anlamadım.burda ne demek istediniz?
Daimi bakimciyim evet ben sorunları yöneticiyle paylaşayım ki ileride sıknti yaşamayım peşindeyim..bakın ben sorunları size ilettim.yaptirip yaptırmamak size kalmış dicem çünkü
Hızlı gelişen bir yerse altı ay sonra gelecek cihazı hesaba katmaları,klimalar her yerde yazın problemdir mesela ,yeni mekanlar eklenme durumunda bununda hesaba katılması gerektiği.Aydınlatmada yapılacak revizyonla (led benzeri,belki fotosel kullanımı )elektrik tasarrufu yapılabileceği gibi durumları.Günlük ,aylık ,yıllık Bakım ,muayene,revizyon planlarını .Çalışma ortamını bilemem bazen yaşamak gerekiyor ,yanacak dediğim kablo yandı sorumlusu ben oldum,dayanmayacak dediğim akım trafosu patladı(saati okuyan) sorumlusu ben oldum,kontaktör dayanmıyor revizyon gerek ceza yiycez dedim cezayı yedik (geri aldım cezayı:)), her şey çalışırken en iyi sensin bozuldumu en kötü sen ,çok severek yaptığım meslek fakat nankör.
Bu foruma 2008 yılında katıldım çok şey öğrendim pic programlama, plc, kumanda,kompanze ufkumu açtı işin doğrusu işlerime etkisi uzun vadeli oldu kurslara katıldım
Uzun süre katılmadım foruma aldıklarımı verme zamanı dedim yazmaya başladım, sosyal medya kullanmam pek burasını kendim için daha faydalı buluyorum ,bilmediğim bir çok şeyi öğreniyorum ,aynı dili konuşan ,aynı problemleri,sıkıntıları yaşayan insanlarla beraberim .
Başarılı olmanı temenni ederim her daim,yolun açık olsun ,kolay gelsin.

Hızlı gelişen bir yerse altı ay sonra gelecek cihazı hesaba katmaları,klimalar her yerde yazın problemdir mesela ,yeni mekanlar eklenme durumunda bununda hesaba katılması gerektiği.Aydınlatmada yapılacak revizyonla (led benzeri,belki fotosel kullanımı )elektrik tasarrufu yapılabileceği gibi durumları.Günlük ,aylık ,yıllık bakım ,muayene,revizyon planlarını .Çalışma ortamını bilemem bazen yaşamak gerekiyor ,yanacak dediğim kablo yandı sorumlusu ben oldum,dayanmayacak dediğim akım trafosu patladı(saati okuyan) sorumlusu ben oldum,kontaktör dayanmıyor revizyon gerek ceza yiycez dedim cezayı yedik (geri aldım cezayı:)), her şey çalışırken en iyi sensin bozuldumu en kötü sen ,çok severek yaptığım meslek fakat nankör.
Bu foruma 2008 yılında katıldım çok şey öğrendim pic programlama, plc, kumanda,kompanze ufkumu açtı işin doğrusu işlerime etkisi uzun vadeli oldu kurslara katıldım
Uzun süre katılmadım foruma aldıklarımı verme zamanı dedim yazmaya başladım, sosyal medya kullanmam pek burasını kendim için daha faydalı buluyorum ,bilmediğim bir çok şeyi öğreniyorum ,aynı dili konuşan ,aynı problemleri,sıkıntıları yaşayan insanlarla beraberim .
Başarılı olmanı temenni ederim her daim,yolun açık olsun ,kolay gelsin.
Saol abim Allah razı olsun güzel temennilerin için..başımdan geçen birkaç sıkıntıyı anlatayım..isyerimizdeki TMS değeri 400 amper.yaz aylarında rgkr sinden takip ettiğim kadarıyla 270 lere kadar çıkan bir akım söz konusu. İsyerimize 80 Kva mr cihazı geldi.bunun klimaları aksesuarları ilave cihazlar derken yaptığım hesaplamalara göre mevcut gücün yeterli olmayacağını ve güç arttirimina gitmemiz gerektigini üst yönetime bildirdim..adp panosunda kompanzasyonda hatta trafodan köfreye gelen ana kablonun bile yeterli olmayacağını belirttim..ve bir çok bölüm alan yapılacaktı sağlam tadilata girdik..biz iki kişiyiz bu işin altından kalkamayiz diye de belirttim..neyse elektrik firmaları geldi teklifler verildi 40-50 bin TL ye varan..dediler ki biz yapicaz.dedim bir çok sorun olacak bakın bu bu bu revizyon olması lazım..siz yapın bakarız onlara dediler..bende bir bedel karşılığında yapabileceğimi ilettim tamam dediler çünkü verilen tekliflere göre bize verecekleri devede kulak kadardı..neyse başladık iç tesisatı ana makinanın hatlarını vs çektik adp ye bağladık..kofreden adp ye iki paralel kablo geliyor biri 95 diğeri 70.bunun sakıncalı olacağını 70 lik Kablonunda 95 mm ile değişmesi gerektiğini söyledim...eski kabloyu sökerken fazlardan birinin yarısının patlamis olduğunu farkettim..o anda yanımızda genel müdür de vardı..neyse kabloyu değiştirdik filan herşey devreye alındı sistem kuruldu iş bitti..adam iş bitti sorunsuz sikntisiz bize elinize sağlık iyi iş cikardiniz diyeceği yere siz o kablonun patlak olduğunu daha önce farketmediniz mi vs bizi gömmeye başladı..duvarın içinde mühürlü bir pano içindeki kablonun patlak olduğunu ben nereden bileyim dedim..yani sokulmeden görülmesi imkansız arada kontrol etmiyomusunuz vs biraz fırça da yedik üstüne..dedim lanet olsun bu mesleğe bu insanlara...neyse devamında kompanzasyonda sorun olmaya başladı çünkü ilave gelen UPS cihazi sisteme kapasitif basmaya başladı.reaktor ekleyip onu da hallettik ve şimdi sıra geldi daha önce soylediklerime..akım trafolari adp baralari atlama kablolalari hep zayıf.termak kamera ile isi 50 drecelerde ve yaz ayında yük çok daha artacak.simdiden acilen bunlarin da revizyon yapılamasi gerektiğini g.m ye söyledim..adam bakarız deyip gitti..para harcayacakya morali bozuldu..yani gerçekten bu mesleğin hiç bir iyi yönü yok hic değerin kıymetin yok üç kurusluk adamlara laf anlat işini gör ama kıymet bilme.bir elinize sağlık bile demekten aciz yaratıklar..çok sinir oluyorum bazen bu mesleği bırakmayı da çok düşündüm babamın servis minubusu var olmadı onda çalışırım ne bilim.kendi işin olsun üç kuruş az olsun aldığım maaş 4500 piyasaya göre nasıl bilmiyorum ama asgari ücretin 3000 TL olduğu bir devirde bana çok az geliyor hemde sorumluluk çok fazla..neyse bazen insanın dertlesecek birilerine ihtiyacı oluyor.beni dinlediğin için ayrıca teşekkür ederim abim.Allah sağlık sıhhat versin insallah

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri