Akım sınırlama

Yunusjdj

Üye
Akım sınırlama için bobin kullanılır mı ❓

Direnç demeyin direnç elektrik enerjisini ısıya çevirdiği için kayıp oluyor ben bunun yerine arternetif çözüm arıyorum ısıya dönüşmeden akım sınırlaması yapan elaman bobin olurmu ❓

Akım sınırlama için bobin kullanılır mı ❓

Direnç demeyin direnç elektrik enerjisini ısıya çevirdiği için kayıp oluyor ben bunun yerine arternetif çözüm arıyorum ısıya dönüşmeden akım sınırlaması yapan elaman bobin olurmu ❓
DC devrelerde bobinin endüktif direnci yoktur . Omik direnci ne ise o sadece . Alternatif devrelerde endüktif reaktans ve empedans kavramı vardır. Bunları elektrik devre temelleri konularından öğrenmelisiniz. İki forum mesajıyla bu konulara ait bilgi edinilmez.

Dc devrede akımı sınırlamak için ohm kanununa göre sabit bir direncten belirli bir akımı gecirecekseniz voltaj ile oynamalisiniz.

1 ohm bir direnciniz olsun. Bu dirence 1 volt uygularsaniz 1 amper akim geçirirsiniz. Bu dirence 12 volt uygularsaniz akim çok yükselir. 12 amper akim akar. Bu noktada sorunuza gelirsek 1 ohm direncten yine 1 amper geçirmek için akımı sinirlamaniz için ya direnci yukselteceksiniz. Yani devreye seri direnc eklenecek yada dirence uyguladığınız voltaji duruswceksiniz.

Bunu iki şekilde yapabilirsiniz ya yuk direnci yükselecek yada yüke uygulanan voltaj düşecek.

Ohm kanununu okursanız daha iyi anlarsınız.

Merhaba arkadaşlar konu akım s ınırlama olduğu için bende bir şey sormak isterim. Led tv den söktüğüm üstündeki ledlerin bozulduğu birkaç led bar mevcut elimde ve bunların üstünde 9 tane 1w lık smd diyot mevcut değerleri 3-3.5 volt 350ma olduğunu düşünüyorum. Elimde xl4015 akım ayarlı voltaj düşürücü mevcut lakin bunun yerine sabit d irenç ile çalıştırmak istiyorum bunları. Elimde 30v 0.4a eski yazıcımın adaptörü var(bunu zaten bozulan ledbarları kontrol etmek için kullanıyordum ) akımı 280 veya 300 ma ile sınırlamak istersem ohm kanunundan 3.3x9=29.7, 30-29.7=0.3v/0.30=1ohm luk direnç kullanmam yeterli midir acaba akımın kesinlikle 300ma yı geçmesini istemiyorum şimdiden cvp veren arkadaşlara tşk ederim

Merhaba arkadaşlar konu akım s ınırlama olduğu için bende bir şey sormak isterim. Led tv den söktüğüm üstündeki ledlerin bozulduğu birkaç led bar mevcut elimde ve bunların üstünde 9 tane 1w lık smd diyot mevcut değerleri 3-3.5 volt 350ma olduğunu düşünüyorum. Elimde xl4015 akım ayarlı voltaj düşürücü mevcut lakin bunun yerine sabit d irenç ile çalıştırmak istiyorum bunları. Elimde 30v 0.4a eski yazıcımın adaptörü var(bunu zaten bozulan ledbarları kontrol etmek için kullanıyordum ) akımı 280 veya 300 ma ile sınırlamak istersem ohm kanunundan 3.3x9=29.7, 30-29.7=0.3v/0.30=1ohm luk direnç kullanmam yeterli midir acaba akımın kesinlikle 300ma yı geçmesini istemiyorum şimdiden cvp veren arkadaşlara tşk ederim
yeterli.

Elinizdeki modülde akım ayarı mevcutmuş zaten ekstra dirence gerek yok. Modül üzerinden akım ayarı yapmanız yeterli.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri