akım hızı nedir?

RDS668

Üye
Elektrik devresinden dakikada 180 kalori elektrik yükü akmaktadır.Bu devredeki akım hızı kaç amperdir? bu sorunu cevabını verirseniz sevinirim ,teşekkürler

Ekli dosyalar

• 1999 baş elektrik yrd.soruları 002.jpg
    1999 baş elektrik yrd.soruları 002.jpg
    90.9 KB · Görüntüleme: 48
Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
RDS668 ' Alıntı:
Elektrik devresinden dakikada 180 kalori elektrik yükü akmaktadır.Bu devredeki akım hızı kaç amperdir? bu sorunu cevabını verirseniz sevinirim ,teşekkürler

180 kalori mi, 180 kulon mu... anlayamadım ama neyse, Elektrik akımının hızı ışık hızı ile aynıdır ve saniyede 300.000 km. hızla yol alır.

Orada bir baskı hatası veya şifai hata var elektrik hızının birimi amper olarak sorulmaz. "Hızı" kelimesi hiç yazılmayacaktı veya yerine "değeri" "miktarı" "şiddeti" gibi bir kelime yazılacaktı.

biraz fizik kitabı karıştırdım.
Bir devreden t zamanı içinde q yükü geçiyorsa akım şiddeti:
q=culomb
t=saniye
I=q/t amper
I=180/60=3 amper
aynı kitapta bir problem vardı.
bir problemin sonucunda şu hız bulunmuş:elektronun hızından bahsediyor.
v=0.4 milimetre/saniye !!

megane ' Alıntı:
akım elektron hızıyla hareket eder
Akım hızı ile elektron hızı farklıdır. Evet akımı elektronların hareketi oluşturur fakat elektron akımı farklı elektrik akımı farklıdır hızları da farklıdır. Ben elektron akımının selbest devredeki hızını 7 metre/saniye olarak hatırlıyorum

Akım hızı ile elektron hızı farklıdır. Evet akımı elektronların hareketi oluşturur fakat elektron akımı farklı elektrik akımı farklıdır hızları da farklıdır. Ben elektron akımının selbest devredeki hızını 7 metre/saniye olarak hatırlıyorum

Bu dediğin den çıkan sonuç, elektrik akımının hızı 7 m/s yani bir iletken de akım saniyde 7 metre mi ilerliyor.

Akımın hızı bence 7m/sn değil ışık hızıdır. Eğer öyle olsaydı kaynaktan enerji kesildiğinde nakil hatlarında bir süre daha enerji olurdu.

digitalist ' Alıntı:
RDS668 ' Alıntı:

180 kalori mi, 180 kulon mu... anlayamadım ama neyse, Elektrik akımının hızı ışık hızı ile aynıdır ve saniyede 300.000 km. hızla yol alır.
tayfur1981 ' Alıntı:
Akımın hızı bence 7m/sn değil ışık hızıdır. Eğer öyle olsaydı kaynaktan enerji kesildiğinde nakil hatlarında bir süre daha enerji olurdu.

Akımı oluşturan elektronların bir yöne akışıdır. Elektronlar atomlar üzerinden iletken içinde düz bir çizgi çizmeyerek!!! iletkenin içinde yukarı aşağı sağa sola savrularak ilerlerler. Elektrik akımının hızının ışık hızında olması için elektronun kütlesinin sıfır olması lazım sanırım bu da pek doğru değil, bir elektron ışık hızında ilerleyemez.

Arkadaşlar elektron hızı ile akım hızı aynı şeyler değildir. Elektrik akımının hızı çok küçüktür. Nehir kenarında izlediğimiz suyun akış hızı kadar bir şeydir. Bu hız, DC mi, AC mi olduğuna, iletkenin cinsine, gerilime vs. gibi bir çok değişkene bağlı da olsa, ortak nokta şudur ki, akımın hızı çok düşüktür. Yukarıda arkadaşların verdiği 7 m/sn gibi cevaplar mantıklıdır.
300 metre uzaklıktaki bir lambanın anahtarına dokundugunuz an o lamba yanar fakat bu akımın hızı ile alakalı değil, enerjinin iletim hızı ile alakalıdır. Yani çok hızlı olan şey akım değil, enerjidir.

Örnek hesaplama :
100 Wattlık bir lambaya , 100 volt DC gerilim verirsek, I=1 Amperlik akım geçer. Bu akımın hızı : 8.4 cm/saat
bulunur ki, bu da evlerimizdeki sıvı pekmezin akış hızı gibi bir şey demek :)
Hesaplamanın orjinal formulunu de gönderiyorum

Here's how I worked out that value. I know:

Bulb power: about 100 watts, about 100V at 1A
Value for electric current: I = 1 ampere
Wire diameter: D = 2/10 cm, radius R=.1cm
Mobile electrons per cc (for copper, if 1 per atom): Q = 8.5*10^+22
Charge per electron: e = 1.6*10^-19

The equation:

cm/sec = ________I_______ = .0023 cm/sec = 8.4 cm/hour
Q * e * R^2 * pi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri