Akım geçen 2 telim çarpışması

rubbyM

Üye
Akım geçen teller çarpıştığında neden patlama olur patalama olayi her zaman gerceklesir mi

Kafa kafaya iki araç çarpışırsa patlama olur, 50 ile giden araca 90 ile giden araç arkadan çarparsa patlama olur, iki araçta aynı hızda peş peşe giderse çarpışma olmayacağından patlama olmaz.
Örnek tam anlamıyla benzemesede teşbihte hata olmaz.

Hangi akim geçen iki tel? Evimize gelen sebeke hatları mi?
Akkor ampulun teli birbirine değince patlaması. Sanırım teller birbirine değince kalınlık arttığı için direnç düşüyor daha fazla akım çekiyor çekilen akım devreyi tamamlarken telin ince kısmından geçerken patlama oluyor.

Akkor ampulun teli birbirine değince patlaması. Sanırım teller birbirine değince kalınlık arttığı için direnç düşüyor daha fazla akım çekiyor çekilen akım devreyi tamamlarken telin ince kısmından geçerken patlama oluyor.
kısa devre ne demek/olmak bir araştır ve devreyi tamamlamak / kapalı devre ne demek bir araştır. ilki kontrolsüz devrenin tamamlanmasıdır, ikincisi devrenin kontrollü devrenin tamamlanmasıdır. yani akkor flaman ampul kontrollü bir şekilde devreyi tamamlar. yani kapalı devre olur, başka bir pencereden bakarsan kısa devredir. teknik detaylar benim işim değil.

İki telin değil iki kontak ucunun birbirine temas etmesi ile ark oluşur. Bu tüm kontaktör, röle ve anahtarlarda mevcuttur. Çünkü bütün yüzey saniyenin bilmem kaç binde birinde tamamen birbirine temas edemez. Önce bir noktada temas olur ve bir uçtan diğer tarafa geçmek isteyen akım/elektronlar izdiham oluşturur ve ilk temastan dolayı çok dar bir alandan geçmeye kalkışınca orada bir ısınma oluşur ve ark olarak biz bunu görürüz. Arduino, Pic vb. mikro işlemcilerle uğraşanlar ne demek istediğimi daha iyi anlarlar. Çünkü bu tür bir çalışmada buton varsa, butona her basışta bu durumdan etkilenerek sanki ağır çekimde sürekli butona basılmış gibi programdan bir tepki alırlar. Bunu önlemek için devrede gerekli önlemi alırlar. Bilmem anlatabildim mi?;)

alla alla ölemi oluyormuş bak ben hiç merak etmedim bunu .. ?
alla alla ölemi oluyormuş bak ben hiç merak etmedim bunu .. ?
yav belkide kaynak yapıyordur arkadaş ? yada ne bilim ark potasında demir gümüş falan eritiriyordur
bu patlama istemsizmi oluyor ? istemlemi yaptırılıyor ? bu patlama isteniyor ve oluyorda nasıl oluyormu soruluyor burda ? yoksa bu patlama istenmiyormuda oluyor ? yoksa acaba ölesine elimize akım geçiren iki teli alıyoz değdiriyozdamı patlıyor ? hani soruya cevap falam vermiyorum yanlış anlaşılmaşın burada çok sevgili türkçemize atıfta bulunarak bunu iyi kullanmanın yollarını arayıp bulmamız gerekir gibi geliyor .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik

Yeni konular

Geri