akım fazdan nötüremi akar ?nötürden fazamı

Akım trafolarındadamı durum farklı k ucunu mu topraklasak acaba l ucunumu ? yoksa farketmez mi :D
Tek fazlı trafo,tek fazlı jeneratör nötr uçlarını rahat bırakın kardeşim ne istiyorsunuz nötrden rahat bırakın illada topraklayacaksınız yani
Sen zaten nötr'e takmış vaziyettesin allerjin var nötr'e karşı :D

sorumun cevabını vermiş görünmüyorsunuz. akım trafosu ile güç trafosunun ne alakası var.??? akım trafolarının uçlarının neden topraklandığını ve uçlarının açık devre yerine kapalı devre yapıldığını mutlaka ki bilirsin! normal bir trafonun çıkışınıda akım trafosunun çıkışını kısa devre ettiğin gibi edebilir misin? soruma teknik! yanıtınızı bekliyorum.

sataşmadan cavap vermeyi öğrenemeyseksin sanırım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sorumun cevabını vermiş görünmüyorsunuz. akım trafosu ile güç trafosunun ne alakası var.??? akım trafolarının uçlarının neden topraklandığını ve uçlarının açık devre yerine kapalı devre yapıldığını mutlaka ki bilirsin! normal bir trafonun çıkışınıda akım trafosunun çıkışını kısa devre ettiğin gibi edebilir misin? soruma teknik! yanıtınızı bekliyorum.

Siz cevabını bildiğiniz soruları başkalarına sorarak milleti denemeye kalkmayın. Bunu ilk yapışınız değil ondan sonra ukalasınız deyince kızıyorsunuz nerde ukalalık yapmışım diye soruyorsunuz. Bilgi paylaşacaksanız buyrun ama farklı amaçlarla mesaj yazmaya artık bir son verin...

Siz cevabını bildiğiniz soruları başkalarına sorarak milleti denemeye kalkmayın. Bunu ilk yapışınız değil ondan sonra ukalasınız deyince kızıyorsunuz nerde ukalalık yapmışım diye soruyorsunuz. Bilgi paylaşacaksanız buyrun ama farklı amaçlarla mesaj yazmaya artık bir son verin...

niyet okuyuculuğa soyunma. hakaret içeren kelimeler kullanma. biliyorsanız sorumun yanıtını verin. kaldı ki direk olarak sorumu size yöneltmiyorum. cevaplamak isteyen cevaplar. hangi amaçla soruyu sorduğumu algılamada hata yapıyor olmayasınız???

Arkadaşlar burası teknik bilgi alışverişinin yapıldığı paylaşım formu , kimse kimse ile yarışmıyor;
"Kim çok biliyor şampiyonasına çevirmemeliyiz, Ya da kim daha çok diğerlerini bozuyor?" durumu olmamalı...
hemuhhemtek arkadaşımız bir soru sormuş ise O nun iyi bir niyet ile sorduğuna inanmalıyız.. Yoksa devamlı tartışma olur...
Hepimiz bu mesleğin içindeyiz , eksikliklerimiz ,bilmediklerimiz ,yanlışlarımız olabilir...
Ama bu hakaret konusu olmamalı...

Geçen gün bir öğrencim ile (yaşı 17)uzaktan kumanda ile çalışan basit bir otomasyon devresi ile çalışan bir platform yaptık... Ben tesis sahibinin isteğine göre panoyu revize ettim çalıştırdık... Uzaktan kumanda ile çalıştırdık ama ben sistemin doğru çalışıp çalışmadığını anlayamadım... Çünkü ne işe yaradığını anlayamadım sistemin...
Öğrencim :"Hocam bu tamam " dedi... " Ürünler şu bölüme konulduktan 3 dk. sonra kapaklar kapanacak , ardından basınçlı su valfi açılarak ,bu su ile ürünler yıkanacak ve bu 5 dak. sürecek , 5 dak. sonra kapaklar açılıp ürün çalışanlar tarafından alınacak....." diye izah etti...
"Sağol İrfan Valla anlamamıştım tam olarak ne iş gördüğünü" dedim...
Bu benim için utanılacak bişey değil... Bizzat memnun olurum...

Birincisi birşey öğrendim , ikincisi öyle bir öğrenci yetiştirmişim ki bana dahi birşey öğretiyor...

Burada kimse kimseye maaş vermiyor, ya da kimse diğer bir kimsenin maaşlı elemanı değil , değil mi?
Öyle ise birbirimizi yağlı güreşçiler gibi tartıp bırakmamalıyız...

Saygılar...

Nötr konusuna devam edersek nötr ün amacı akımın dönüş yönü olmasından değildir... Onun büyüklüğü bir referans noktası olmasındandır... Nötr kayması olayında ne olur? Bunu az çok hepimiz biliyoruz... Bu referans noktasının kayması anlamına gelir ki alıcılar üzerinde farklı gerilimler olmasına ve ilave akım geçişine sebep olacaktır...

Örneğin şekildeki güç kaynağı devresinde orta uça gnd diyoruz bu nedir? Bu devreye bağlayacağımız 741 , TDA 2030 gibi simetrik (+12 - 0 - -12 ) kaynakla çalışan malzemelere referans noktası olması içindir ve tam da biz bu noktayı GND yi topraklarız .Ya da otomobil gibi bir yerde çalışıyorsa Şasi ye irtibatlarız...

Ayrıca örneğin bir ses sistemini düşünürsek; ve ses sisteminde preamfi ,anfi , mikser gibi üniteler var ise tümü GND referansını besleme kaynağının bu noktasından alacaktır... (Veya akünün - kutbundan bu da Şasi ye bağlı zaten..)

sayın mesutelb; soruma yanıt verirken kullanmış olduğunuz olumlu yaklaşım için teşekkür ediyorum öncelikle. Yalnız yine tam anlamadığım bir şey var ve tekrar sormak istiyorum.

yukarıda vermiş olduğunuz şekildeki trafo girişi 220 olan ve çıkışı 2x6, 2x9, 2x12ve 2x24 V olan bir trafo olarak görünüyor.

Bu trafoyu çıkış uçları boştayken, kademesi 2x24 V iken ve hiç bir topraklama yapmamışken 220 V ile beslesek,

uçların(üç ucun) toprağa göre potansiyeli ne olur?

Uçları belirleyen bir işaret trafoda yok ise, herhangi bir ucu GND olarak belirleyip topraklayabilir miyiz?

saygılar...

Ben sorumun cevabını alamadım
Yoksa aldımda benmi anlayamadım
Hocammı haklı [olabilirligi yüksek ] ama beni denemişte olabilir.
Benim bilgi yetersizligim sizin tartıştıgınız konuyu anlamadıgımdan zaten ortada. Soruya evet hayır cevabı da beklemiyorum ama hala akım fazdan nötüremi ,nötürden fazamı aktıgını anlayamadım daha sade bir dille anlatırsanız ben ve benim seviyemde olan arkadaşlarım konuyu net algılar.
Bilgisizligimle canınızı sıktı isem özür dilerim
Hepinize çokçok teşekkür ederim.

Bu trafoyu çıkış uçları boştayken, kademesi 2x24 V iken ve hiç bir topraklama yapmamışken 220 V ile beslesek,

uçların(üç ucun) toprağa göre potansiyeli ne olur?

Uçları belirleyen bir işaret trafoda yok ise, herhangi bir ucu GND olarak belirleyip topraklayabilir miyiz?

Bir iki haftadır biz de öğrencilerle Nötr-toprak konusunu işliyorduk...
Öğrenciler " Nötr fazdan daha karmaşık olay ve şaibeli:p" diye karara vardılar...

Ben de bu kanıdayım...

Size bir deneme sırasında çekilmiş fotoğraflardan anlatayım... Yarın bunun deneyiniyapacağız (Hafta sonu olduğundan bizzat deney yapıp gönderemedim) Bu geçen yılın fotoğrafları:

Aşağıdaki trafo ile ilgili konuşalım... Trafo 220/ 12-18-36-48-72 Volt bir trafo...
Deneyimizde bir akkor flamanlı lamba var... Zira ölçü aleti bazen yanıltabilir ..Yük üzerinden deneyi yapmak gerekir...(Şekil no:1) (En alttaki en soldaki)

Trafoya 220 volt uyguluyoruz ve 72 Volt kademesine kontrol kalemi (K.K. diyeceğim) ile ölçüyoruz ve yandığını görüyoruz...(Şekil 2)
Ölçü aletini 72volt- Toprak arası ölçtüğümüzde 75 volt ölçüyoruz(Alet in ölçme hatası var))

3.şekilde K.K. 0 volt kademesinde ve görüldüğü gibi yanmıyor...

Şekil 4 te 0-72 volt arası gerilim ölçülüyor ve Şekil 5 te lambamız çalışıyor...

Zurnanın zırt dediği yer işte burası : Şekil 6 da 72 Volt ucunu görüldüğü gibi Sarı-yeşil kablo ile toprağa irtibatlıyoruz... Lambamız halen yanıyor fakat bu sefer K.K. 72 Volt ucunda iken yanmıyor...

Şekil6:

K.Kalemini bu sefer az önce yanmayan 0 volt kademesine temaslıyoruz.. Ve K.K. bu sefer burada yanıyor... Yani bir nevi nötr yer değiştirdi...
Şekil 7:

Ve lambamız yine çalımaya devam ediyor...

Şekil 8:

Bilmem anlatabildim mi? İnşaAllah sorunuzun izahı olmuştur...

hacı34 :

Voltaj bildiğin üzere daima başka bir noktaya nazaran ölçülür ve artı gerilim eksi gerilim derken
bir noktanın diğerine nazaran ne kadar daha artı veya eksi olduğunu anlatmak içindir. Volaj ,gerilim bildiniz gibi iki nokta arasındaki potansiyel farkıdır. Simetrik güç kaynaklarındaki +12 - 0 - -12 volt gibi...
Faz -nötr de böyledir... Aslında elektronlar bir alternasta fazdan nötr e doğru akarken diğer alternasta nötrden faza doğru akar.. Ama bu işi yapan kaynaktır.. (Trafo , jenaratör , veya bisiklet dinamosu) Yani güç kaynaktadır... Bir nevi O çeker O iter...
Nötr her zaman sabitliyoruz ve toprakta yani bize göre SIFIR 0 volt. Ancak Faz +220V ile -220V arasında değişiyor.

Napılmış :Yeryüzü toprak voltajı SIFIR olarak kabul edilmiş ve trafonun yıldız noktası buraya irtibatlanmış... Ta ki referans olsun için... Ve biz nötr e temas ettiğimizde çarpılmayalım diye.. Çünkü bizde topraktayız...

Ekli dosyalar

• 1- trafo 0-72.jpg
    1- trafo 0-72.jpg
    79 KB · Görüntüleme: 20
  • 2-72 volt ucu.jpg
    2-72 volt ucu.jpg
    81.5 KB · Görüntüleme: 12
  • 3-0 V. ucu.jpg
    3-0 V. ucu.jpg
    81.5 KB · Görüntüleme: 13
  • 4- 0 ila 72 V.ucu arası.jpg
    4- 0 ila 72 V.ucu arası.jpg
    83.7 KB · Görüntüleme: 11
  • 5- lamba 72 voltta yanıyor.jpg
    5- lamba 72 voltta yanıyor.jpg
    83.7 KB · Görüntüleme: 9
hocam toprakla nötür arasındada fark olmuyormu? meger cıhazı ile ölçüle bilinen.
O zaman toprakmı nötüre akıyor nötürmü topraga bunu nasıl deneyebilirim?

İdeal olan fark olmaması... Çünkü nötr toprağa bağlı bildiğimiz kara toprağa...Yukarıda da şekilde görüldüğü gibi trafonun nötr yaptığım ucunu sarı-yeşil kablo ile topraklama kablosu ile toprağa bağladık... Yani ikisinin seviyesi de aynı noktaya çekildi... Ama illa ki arada az da olsa 0.1 volt dahi olsa fark olur... Bu da topraklama tesisatı ,hattı direncinden dolayıdır...

hayret bişey yahu tprakla ilişkılı olan notr değılmı yalıtım trafosu çizip neyı tartışıyorsunuz yalıtım trafosu sen bır ucunu toprakla ilişkilendırırsen sifir drenç olarak notr gorevı gorur benım bıldığım bıldığım değılde tahmın ettığım dıyeyım yuksek gerılım trafolarının iç yapısını gormedım mantıklı duşunerek cevap verdım konu akim fazdan nort emı akar nort den fazamı bunu bulmak için basıt bır yontem yazdım oncekı yazdığım yorumumda şimdı bır başka mantık sorusu sorayım

yıldırım buluttan yeremı ıner yerden bulutamı çıkar bunun cevabı da yerden buluta çıkar buluttakı artı yuklu elektronları alır demekkı akim nort den faza doğru akar

Forum istatistikleri

Konular
128,311
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri