Akünün çektiği akım normal midir?

Hocam şu an akünün voltajı 11.60 civarına düştü şarja takar takmaz 2 amper çekmeye başladı sonra 1.80 ampere düşmeye başladı fakat ben yine de şüphelendiğim için şarjı kestim. Sizce böyle olması normal midir? 2-3 saniyeliğine şarja taktım sadece. Bu arada akünün etiketinin resmini yükledim hocam.

Akuler deşarj olduklarında iç direncleri düşer. Tekrar şarja taktığımızda akuler yüksek akim çekmeye meyillidir.

Siz bir modül alın. Hem akim hemde gerilim ayarli bir modül. Bu modülü boşta iken 14.5 volta ayarlayın. Sarja başladığınızda seri bir ampermetre ile sarj akımını da 1 amper ayarlayın.

Bu şekilde sorunsuz sarj işlemini gerceklestirirsiniz. İsterseniz birde voltaj olcum modülü eklerseniz aku geriliminide takip ettiğiniz güzel bir sarj aleti olur.

Akuler deşarj olduklarında iç direncleri düşer. Tekrar şarja taktığımızda akuler yüksek akim çekmeye meyillidir.

Siz bir modül alın. Hem akim hemde gerilim ayarli bir modül. Bu modülü boşta iken 14.5 volta ayarlayın. Sarja başladığınızda seri bir ampermetre ile sarj akımını da 1 amper ayarlayın.

Bu şekilde sorunsuz sarj işlemini gerceklestirirsiniz. İsterseniz birde voltaj olcum modülü eklerseniz aku geriliminide takip ettiğiniz güzel bir sarj aleti olur.
Hocam o zaman ben akü şarj cihazını yeni almıştım iade mi etmeliyim? Bu arada modül olarak değil de devreyi kendimiz yapamaz mıyız? Hazır modüller pahalı oluyor diye biliyorum.

Ekli dosyalar

• unknown.png
    unknown.png
    27.7 KB · Görüntüleme: 8
LM317 ile 700mA verecek şekilde
bir devre olabilir. Ya da bir bjt ve mos
ile yapılan akım sınırlayıcı olabilir.

Yine aynı şekilde uçlar boşta iken
~15V. ayarlanabilir. Doğru olan
akü geriliminin %20 fazlası.

Otomatik şarj cihazları daha makbul
olabilir...

Bu arada akünün üzerinde maksimum başlangıç akımı 2.10A yazıyor bu şarj akımıyla mı yoksa deşarj akımıyla mı alakalı sizce? Bir de benim anlamadığım nokta 1A çıkış veren bir şarj aleti nasıl 2A çıkış verebiliyor?

Bu arada akünün üzerinde maksimum başlangıç akımı 2.10A yazıyor bu şarj akımıyla mı yoksa deşarj akımıyla mı alakalı sizce? Bir de benim anlamadığım nokta 1A çıkış veren bir şarj aleti nasıl 2A çıkış verebiliyor?
İlk sarj başlangıcı o akımı gecmemelisiniz.

Elinizdeki sarj adaptorunun içini görmeden kalitesi hakkinda yorum yapamam. İçini görüp yorumlamak lazim. Demekki üzerinde yazan verileri vermiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri