Akünün çektiği akım normal midir?

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Elimde 1 sene önce ikinci el olarak aldığım 2019 üretim tarihli 12v 7ah bir akü var. Akü 1 yıldır kullanılmıyor. Voltajını ölçtüğümde 9v gerilim görünüyor. Elimde boştayken 13.90v ve 1 amper çıkışlı şarj kesme özelliği olan bir akü şarj cihazı var. Bu cihazı aküye taktığım zaman 220ma civarı akım çekiliyor. Sizce yük bağlayıp akım sınırlamama gerek var mı? Elimde 3-5W civarı DC motor mevcut. Bunu yük olarak kullanabilir miyim? Son olarak aküye Bakım yapmama gerek var mı sizce yoksa bu şekilde şarj etmem yeterli olur mu?

Merhabalar.
9 volt civarında olan akünün şarj işlemi esnasında daha fazla akım çekmesi gerekir umarım akü bozulmamıştır.
Ekstra bisey yapmadan bir müddet şarjda kalsın bakalım nasıl olacak.

Merhabalar.
9 volt civarında olan akünün şarj işlemi esnasında daha fazla akım çekmesi gerekir umarım akü bozulmamıştır.
Ekstra bisey yapmadan bir müddet şarjda kalsın bakalım nasıl olacak.
Hata bendeymiş o zaman hocam şüphelendiğim için 10-20 saniye boyunca şarjda tutmuştum şu anda 5-10 dakikadır şarjda ilk önce akım 100ma civarından yavaş yavaş 500ma ya kadar yükseldi şu an 550-530ma civarı akım çekiliyor. Bu normal midir sizce? Düzenleme: Aradan 10dk daha geçti şu an 630ma civarı akım çekiliyor hocam.
Düzenleme 2: Aradan 3dk geçti ve şu an 730ma civarı akım çekiliyor hocam. Düzenleme 3: Aradan 7dk geçti ve şu an akım 810ma ya yükseldi hocam. Kusura bakmayın ne kadar akım çekmesi gerektiği konusunda bilgim yok o yüzden buraya yazıyorum.

Son düzenleme:
Hata bendeymiş o zaman hocam şüphelendiğim için 10-20 saniye boyunca şarjda tutmuştum şu anda 5-10 dakikadır şarjda ilk önce akım 100ma civarından yavaş yavaş 500ma ya kadar yükseldi şu an 550-530ma civarı akım çekiliyor. Bu normal midir sizce? Düzenleme: Aradan 10dk daha geçti şu an 630ma civarı akım çekiliyor hocam.
Düzenleme 2: Aradan 3dk geçti ve şu an 730ma civarı akım çekiliyor hocam. Düzenleme 3: Aradan 7dk geçti ve şu an akım 810ma ya yükseldi hocam. Kusura bakmayın ne kadar akım çekmesi gerektiği konusunda bilgim yok o yüzden buraya yazıyorum.
12 volt 7 amper bir aku standartta 1÷10 akimla sarj edilmmeli. Bu ne demektir 7 amper bir aku standartta 700 ma ile şarj edilmeli.

Aku etiketini atarsanız tam sarj akımını söyleyebiliriz.

Akünüz şarj almaya başladı sorun yok.
Şimdi sayın @serkan_48 hocamın dediği gibi bu aküyü 700 ma akımla şarj etmek en sağlıklı olanıdır.
Sizin şarj adaptörünüz ne kadar akım verebiliyorsa akü tamamını çekmeye çalışır.
Ama şarj adaptörünüz 1 amper ise sorun olmaz şarj işlemi normaldir endişelenecek bir durum yok.
Kolay gelsin

12 volt 7 amper bir aku standartta 1÷10 akimla sarj edilmmeli. Bu ne demektir 7 amper bir aku standartta 700 ma ile şarj edilmeli.

Aku etiketini atarsanız tam sarj akımını söyleyebiliriz.
Tamam hocam müsait olduğum zamanda atacağım. Bu arada akü 15-16 saattir şarj oluyor ve şu anda çekilen akım 90-100ma civarında. Bu normal mi sizce? Çünkü açtığım başka bir konuda bir tane hocam çekilen akım 50ma civarlarına düşünce şarjı kesin demişti.

Tamam hocam müsait olduğum zamanda atacağım. Bu arada akü 15-16 saattir şarj oluyor ve şu anda çekilen akım 90-100ma civarında. Bu normal mi sizce? Çünkü açtığım başka bir konuda bir tane hocam çekilen akım 50ma civarlarına düşünce şarjı kesin demişti.

Akunuz saej olmuş. 7 amper bir aku içi uygun bir sure.

Uzunxsure bekleyen akuler için bir kaç sarj döngüsü yapmanız iyi olacaktır.

Akunuz saej olmuş. 7 amper bir aku içi uygun bir sure.

Uzunxsure bekleyen akuler için bir kaç sarj döngüsü yapmanız iyi olacaktır.
Tamam hocam teşekkürler yardımınız için. Sabah aküyü şarjdan çıkarmıştım voltaj 12.70 civarıydı birkaç saat önce aküye 12v 1 amper civarı çeken bir LED taktım şu an akünün voltajı 11.80 civarına düştü şarja şimdi mi takmalıyım yoksa daha düşmesi gerekli mi? İnternetten voltaj seviye tablosuna baktığımda 12v altının kritik seviye olduğunu gördüm çünkü.

Kritik seviye akünün cinsine göre konuşulmalidir. Elinizdeki aku için en kritik voltaj 10.5 volttur. Bu voltajın altına inmemelidir.

Aşağıdaki tabloyu göre kırmızı alana yaklaşmayın derim. 11.5 voltta şarja başlayabilirsiniz. Ama zorunda kaldığınızda 10.5 volta kadar kullanılabilir. Önerilmez.

images (6).jpeg

Kritik seviye akünün cinsine göre konuşulmalidir. Elinizdeki aku için en kritik voltaj 10.5 volttur. Bu voltajın altına inmemelidir.

Aşağıdaki tabloyu göre kırmızı alana yaklaşmayın derim. 11.5 voltta şarja başlayabilirsiniz. Ama zorunda kaldığınızda 10.5 volta kadar kullanılabilir. Önerilmez.

Ekli dosyayı görüntüle 88255
Hocam şu an akünün voltajı 11.60 civarına düştü şarja takar takmaz 2 amper çekmeye başladı sonra 1.80 ampere düşmeye başladı fakat ben yine de şüphelendiğim için şarjı kestim. Sizce böyle olması normal midir? 2-3 saniyeliğine şarja taktım sadece. Bu arada akünün etiketinin resmini yükledim hocam.

Ekli dosyalar

• IMG20220610221144.jpg
    IMG20220610221144.jpg
    201.7 KB · Görüntüleme: 14

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular