Akü Takviyesi ile Aracı Çalıştıramama

kombin

Üye
Selamlar,

1.5 yıl önce almış olduğum otomobil aküm son zamanlarda aracı 3-4 gün çalıştırmayınca bitiyor.

Problemin şarj dinamosundan veya kaçak olmasından kaynaklandığını düşünmekteyim. burada sorun yok. zaten bir oto elektrikçiye gösterme planını yapmıştım.

Sorum ise bu sefer takviye ile aracı çalıştıramamam, yani bu olay iki kere tekrar etti ve öncekileri başka araçtan takviye yaparak çalıştırdım. bu defa ise iki farklı araçtan takviye çekmeme rağmen arabamı çalıştıramadım.

Çalışmama nedeni ne olabilir sizce?
Akünün tam anlamıyla bitmiş olması olabilir mi? yani bir şarj cihazına mı bağlamak lazım acaba?
Aslında benim bildiğim aracın aküsünü söküp, araç akü kutup başlarını diğer aracın aküsüne bağlasak bile aküsü biten aracın çalıştırılabilir olması.

Merhaba.
Takviye aküsünü bağladın ve Kontağı çevirdiğinde çalışmıyorsa.Marş motorun arızalıdır diye düşünüyorum.Tabi araca elektrik geliyormu yani kontağı açtığında ekrandaki lambalar yanıyorsa ve sen marşa bastığında çalışmıyorsa marş motorun arızalıdır.Dolayısıyla halk dilinde vurdurma dediğimiz işlemi yapmalısın yani vitesi 2 ye alıp kontağı aç arabayı hızlandır sonrada debriyajdan ayanığını çek kısaca bukadar.Yok hiç elektrik gelmiyorsa bağlantıların yanlış.

Teşekkürler.
Evet araca elektrik geliyor.
fakat araç otomatik vitesli, otomatik vitesli araçlarda da vurdurma yapılmasının zararlı olduğunu duymuştum.
aküyü şarj aletine bağlayıp şarj ettirmeyi deneyebilirim.

Akü nün kendi kendine bitmesi her
- Tesisatta olan bir kısa devre
- Akü suyu eksik olması sebebiyle kurşun plakaların hasar görmesi
- aküde kırık patlak olması
Araç lpg limi bulunduğun ortam hava şartları ( aşırı soğuklarda beyin donması lpg li araçlarda )
Radyatör suyunun eksik olması sebebi ile lpg donması beyin içinde
Sen en iyisi sağlam bir ustaya git yakıt sisteminden dir diye düşünüyorum muhtemelen akün ömrünü tamamlamış söylediğim su eksiltmesi yoksa

otomatik aracı istesende vurduramazsın.Takviye yaptığında mars düzgün basıyorsa motorda sorun vardır.Düzgün basmıyorya önce akünü söküp baska bir aküyle aracı denmen lazım.Marşmı motormu,senin anlattıklarına göre cevap yazalım.Birde araç marka model belirtirsen daha iyi yardımcı oluruz.

otomatik camlarla veya alarm varsa alarmla ilgili bi sorun olabilir.

eğer senin aracın aküsü boşaldıysa ve takviye yaptıgın kablonun çapı marş motorunun çektiği amper ihtiyacını karşıyalacak kalınlıkta degilse takviyeden hiçbir randıman alamazsın ceşitli takviyelerden sonuç alamamanın sebebinin bu oldugunu düşünüyorum eğer kablo kalınlığı dogru ise takviye için kabloları bağladıgında takviye için destek aldığın aracın çalışmasında bariz bir farklılık duyacaksın bu değişim olmuyorsa takviye kablosu yeterli değildir nazın geçen birisi ise takviye yerine aküleri değiştirerek motorun ısınıncaya kadar çalıştırmanı öneririm saygılarımla

Akü nün kendi kendine bitmesi her
- Tesisatta olan bir kısa devre
- Akü suyu eksik olması sebebiyle kurşun plakaların hasar görmesi
- aküde kırık patlak olması
Araç lpg limi bulunduğun ortam hava şartları ( aşırı soğuklarda beyin donması lpg li araçlarda )
Radyatör suyunun eksik olması sebebi ile lpg donması beyin içinde
Sen en iyisi sağlam bir ustaya git yakıt sisteminden dir diye düşünüyorum muhtemelen akün ömrünü tamamlamış söylediğim su eksiltmesi yoksa
Bunlara ilave genelde aracların bagaj lambaları acık kalir akünüzü bitirebilir.Şarj olması gerekmektedir.Herhangi bir oto elektrikçisine gidin ellerinde zaten ölçü aletleri var aracınızın şarj edip etmediğini size söylerler yada akünüzün ömrünü tamamlayıp tamamlamadığı konusunda daha net bilgi verebilir.Şarj dinomonuzdada sorun olabilir belki aracınız o yüzden şarj etmiyor akünüzden yiyor olabilir.Bir sürü nedenden olabilir anlattıklarınıza bakarak burdan bukadar yorum yapılabiliyor

Araç dizel ise takviye kablosunu bağladıktan sonra kontağı açık duruma getirip ısıtma lambasının sönmesini bekleyin. Kontağı açtıktan sonra takviye kablosunu takmayın.

takviye yaptığınız aracın aküsüyle bir kendi aracınız aküsünü yer değiştirip deneyin akünüzün ömrü bitmiş mi anlarsınız bu şekilde, 5yılıdır ehliyeti olupta aktif araç kullanmayan birisi olaraktan fikrimi bir değerlendirin :D :D

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri