Akü iç direnci nasıl ölçülür?

Paskomya Usta ölçmek için ne gibi ekipman yada komponent gerekir?
akü test cihazı olmadan ve onu kullanıp yeterli tecrübe sahibi olmadan bir şey söylemek zor. eski usul lamba veya rezitans ile test etmek görecelidir. ben de aliexpresten aldığım test aleti var. 10-15 aküden sonra doğruluğunu öğrendim. başka bir bileşenle test etmek uzuuuuun yılların tecrübesini gerektirir. bizde de o yetenek/ ustalık daha yok.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ben bu yönteme göre ölçüyorum.
Yük direnci seçerken içinden geçecek akım akünün kapasite değerinin onda biri olmalı.
Küçük seçersen videodaki ölçümde olduğu gibi akü hızlı boşalır. Voltaj sabit olmaz. Voltajı hatalı ölçersin.
İlk ölçtüğü boştaki voltajın çoktan altına düşmüş olur.

abi yanlış anlaşılmasın paskomanya abim o cihazlar akünün iç direncini gösteren cihazlar değildir .. upslerde akü test ünitesi koyuyoruz onlar akünün boş olup olmadığına dair bilgi veriyor akünün 6 volt olması iç direncinin olmadığı anlamına gelmiyor .. aküye ttuğumuz maşlarda bir nevi marş motoru ağırlığında bir direnç var ona yakın bir sistemle ölçüyoz .iki türlü direnç vardır biri omik direnç diğeri polarizasyon direnci . bu ölçümler sadece çok hassas cihazlarla doğru argumanlarla yapılırlar . tekrar üzerine basarak söylüyorum . bunlar tahmini yaklaşık olabilir değerlerdir . 0.002 ohm ölçüp hesaplamak biraz sıkıntılıdır . ayrıca bu cihazların hiç bir sertifikasyonu kesinliği yotur . çünki bilimsel olarak ıspatlanmamış sadece anlizler yapılmıştır . bilimsel bir veri koyana kadar bu onu benim için kapanmıştır ...

Son düzenleme:
Ben bu yönteme göre ölçüyorum.
Yük direnci seçerken içinden geçecek akım akünün kapasite değerinin onda biri olmalı.
Küçük seçersen videodaki ölçümde olduğu gibi akü hızlı boşalır. Voltaj sabit olmaz. Voltajı hatalı ölçersin.
İlk ölçtüğü boştaki voltajın altına çoktan altına düşmüş olur.
Haklısın direnç çok küçük seçilirse aküden çekilen akım artacağı için videodaki V2 değeri bir türlü sabit kalmaz sürekli düşer.​

Paskomya Usta ve Serverd Usta. Sizlerin engin tecrübeleri bizler için kıymetli. Bu konuyu açtığım çok iyi olmuş. Cevaplarınızdan onu anladım ve akü iç direnci ölçme sevdasından vazgeçtim. Akü durumunu anlamak için klasik voltaja bakacağız bu durumda.

valla bizde şu uyduruk akü maşalarından var heryerde var onda bir rezistans var 2 saniye süre ile dirençten geçiriyorsun osana iyi kötü diyor .. zaten akünün üzerinde 3 tane gösterge var 1 tane de o beyaz siyah yelşil oluyor . beyazsa saf sıu gerkli siyahsa şarj gerekli . ama ben eski kafalıyım akü bomesi ile bakıyorum . bendedim ya kafa eski deşarj bir aküde asit sudan ayrışır şarj edince o çözelti dengeye gelir zaten bomeyle bakmak en garantisidir . böylece gözlerde sorun varsa hangi gözde olduğunu anlayabilirsin .

Paskomya Usta ve Serverd Usta. Sizlerin engin tecrübeleri bizler için kıymetli. Bu konuyu açtığım çok iyi olmuş. Cevaplarınızdan onu anladım ve akü iç direnci ölçme sevdasından vazgeçtim. Akü durumunu anlamak için klasik voltaja bakacağız bu durumda.
bak güzel insan, bazı değerleri ölçmek için bir tek kriter yeterli olmayabilir. bunun için belli bir ustalık gerekebilir. senin benim ölü dediğimiz aküyü bilen kişi/usta tedavi edebilir veya bizim diri dediğimiz akünün ölü olduğunu bilebilir. bir de herkesin kriteri farklıdır. benim için ölü olan akü senin bir yıl daha işini görebilir. yani denge çok önemli, neyi, nerede ,ne amaçla, nasıl kullanacağın da çok önemli. tolere edilebilir kayıplar size zarar vermiyorsa kullanım süresi uzayabilir değil mi? ama aynı değerler bana hizmet etmeyebilir. aradaki farkı sanırım anladın.

Ser
valla bizde şu uyduruk akü maşalarından var heryerde var onda bir rezistans var 2 saniye süre ile dirençten geçiriyorsun osana iyi kötü diyor .. zaten akünün üzerinde 3 tane gösterge var 1 tane de o beyaz siyah yelşil oluyor . beyazsa saf sıu gerkli siyahsa şarj gerekli . ama ben eski kafalıyım akü bomesi ile bakıyorum . bendedim ya kafa eski deşarj bir aküde asit sudan ayrışır şarj edince o çözelti dengeye gelir zaten bomeyle bakmak en garantisidir . böylece gözlerde sorun varsa hangi gözde olduğunu anlayabilirsin .
Servet Hocam EFB tip akülerde maalesef ne kapak açılıyor nede bomelere bakılabiliyor. Hal böyle olunca voltajı 12.4 ün altına düşürüp sülfatlaşmayı başlatmamak en sağlıklı ömür uzatma yöntemi. Benim aküde sülfatlaşma çoktan başladı. Aslında sülfat kırma prosesine tabi tutup en azından bu yılı da kotarma niyetindeyim. Şarjı 12.6 nın üzerine çıkarıyorum 3 gün sonra 12.4 e düşüyor. Aküyü düşük amperle 1/20 ile şarj etmeme rağmen normalden daha hızlı şarj oluyor. Buda zaten ömrünün sonuna yaklaştığının habercisi. Kıymetli bilgileriniz için teşekkürler.

biz standart akü kullanıyoruz start stop akülerinden maalesef bi haberiz yani işimiz olmuyor onu akücüme sormam lazım . biz sulu alıyoruz çünki bizim makinelerde tampon şarj redresörü var ve 24 saat tampon şarjda kalıyor dolayısıyla su kaybı oluyor gaz çıkışı oluyor efb akülerde şarj dinamosu devre dışı kalabiliyor diye biliyorum yalan söylemeyeyyim bilmiyorum . ama benim arabada o naneden var start stop sistemi efbyi ordan duydum ama araştırmadım . araştırmam lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri