Lifepo4 akü inverter ayarı nasıl yapılır

cann0

Üye
Merhaba, 12v 100 amperlik megacell marka bir lifepo4 aküm ve 1kw tommatech akıllı inverterim var, inverter ayarlarındaki voltaj ayarlarını nasıl yapmam gerektiğini tam bilemedim. Bir de bunun dışında örneğin aküyü deşarj ederken voltajı düşüyor ancak deşarj işlemi durdurulduğunda voltaj geri yükseliyor, bu konuda akünün doluluk oranını hangi voltaj durumuna göre baz almalıyım?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bazı inverterlerde ve solar şarj cihazlarında LiFePO4 (LFP) akü profili tanımlı oluyor. Ya da hangi değerlerde ayarlanması gerektiğini kullanım kitapçığından bakmak gerekiyor. Ezbere bilmiyorum. Üst değer 14.6 volt olabilir. Aslında çok da önemli değil. Çünkü zaten akü içerisindeki BMS devresi aşırı şarjı ve aşırı deşarjı önlüyor.

Tommatech 1 kW inverter için lifepo 4 akü seçeneği yok.
USE modu olsaydı değerleri kendimiz belirleyebiliyoruz ama 4 k 5 k için mevcut.
@rsimsek ustamızın dediği gibi aküde aşırı şarj ve deşarj koruması mevcuttur.
Yinede akü için gereken şarj gerilimi nedir o bilgiler doğrultusunda gereken ayarları yapabilirsiniz.
Tommatech Türkçe kullanım kılavuzunu ekte iletiyorum.

Ekli dosyalar

• Kullanma kılavuzu 1KW-5KW-INVERTER-SARJ-CIHAZI.pdf
    5.2 MB · Görüntüleme: 11
Mexxsun da kendi ürettiği LFP aküler için aşağıdaki etiketi kullanmış. 14.60 volt'u doğru hatırlamışım. Yine de üreticinin önerilerine bakmakta fayda var!
1699980027478.png

Merhaba, 12v 100 amperlik megacell marka bir lifepo4 aküm ve 1kw tommatech akıllı inverterim var, inverter ayarlarındaki voltaj ayarlarını nasıl yapmam gerektiğini tam bilemedim. Bir de bunun dışında örneğin aküyü deşarj ederken voltajı düşüyor ancak deşarj işlemi durdurulduğunda voltaj geri yükseliyor, bu konuda akünün doluluk oranını hangi voltaj durumuna göre baz almalıyım?
lifepo4-battery-voltage-charts-image-8-jpg.102895

Şarjda iken %100 dolu olduğunda 14.6 volt.
Şarjda ve deşarjda değilken yani dinlenme halinde %100 dolu 13.6 volt
Deşarjda ölçersen yüke göre değişir. O yüzden güvenli değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri