AKÜ ŞARJI İÇİN NASIL RODRESOR ALMALIYIM

Darkmalp

Üye
Mehaba. İki adet jeneratörü start etmede kullandıgım 2 grup aküm var ve bunlara şarj rodresörü almam gerek yardımcı olabilirmisiniz? No1 Jeneratör'de 2 adet seri baglı 12V 180AH Akü mevcuttur. No2 Jeneratörde aynı aküler mevcuttur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
jeneratörün kendi şarj devresi çalışmıyor mu?

Jeneratör pano içinde şarj ünit yok aküler Sarj motorunu besliyor Akülerde Eski tip Rodresörden besleniyor. Sulu akü vardı hepsi bitmiş şimdi her iki Jeneratör için toplam 4 adet herbiri 12V 180AH lük jel akü alacagız ve rodresör de.

söylenecek çok şey var ama ben kısa yoldan cevap vereyim. eski tip redresör derken plakalardan oluşan selenyum tipi redresörü kastediyorsunuz galiba . onun yenisini bulmanız çok zor. bu yüzden aynı özelliklerde bir köprü diyotu oraya uydurmanızı tavsiye ediyorum.
bu arada jel akülerin marş motorunu ( şarj motoru değil) çalıştıracağına ihtimal vermiyorum

söylenecek çok şey var ama ben kısa yoldan cevap vereyim. eski tip redresör derken plakalardan oluşan selenyum tipi redresörü kastediyorsunuz galiba . onun yenisini bulmanız çok zor. bu yüzden aynı özelliklerde bir köprü diyotu oraya uydurmanızı tavsiye ediyorum.
bu arada jel akülerin marş motorunu ( şarj motoru değil) çalıştıracağına ihtimal vermiyorum

Hocam çözüm odaklı gidelim eskisini aramıyorum sistemi yenileyecegim. Aküleri yenilenecek ve akabinde aküleri şarj edecek rodresör de yenilecek veya komple bu sistemi yenileyecegim. Rodresör fotograflarını ekledim.

Ekli dosyalar

• 20180814_164557.jpg
    20180814_164557.jpg
    391.9 KB · Görüntüleme: 44
  • 20180814_164608.jpg
    20180814_164608.jpg
    310.6 KB · Görüntüleme: 39
tam da çözüm odaklı biri olduğum için doğrudan sonuç verecek bir tavsiyede bulunmak istedim sizin işiniz biraz çetrefilli galiba. başka arkadaşlar yardımcı olabilir. kolay gelsin.

Merhaba. Neyse ki şantiyede çalışırken bazen jeneratör odasında da bulunmam gerektiğinde bunlara bakmış ve incelemiştim bir zamanlar. Bu cihazlar jeneratör odasında harici olarak ve 220 volt AC prize taklıp 24 voltluk aküleri şarj edebilecek olanların 18 amperi (Akü amperinin 1/10'u kuralına göre) ve en az 28 volt DC'yi net verebilmesi gerekir. Zaten bunların mutlaka otomatik şarj kesenleri (başında birisinin durup beklememesi için) seçilir ve cihazın iç yapısındaki trafo - redresör (Köprü diyot + elektrolitik kondansatör) - komparatör entegresi - mini röle - kontaktörle, aküler tam şarj olduğunda bunları otomatik keser. jeneratör odasında elektrik müh. ve bakımcı arkadaşlar ile birlikte olduğum (Ve eriyen akü kutup başı tamirini onlardan görebildiğim için) bu tür uygulamalarda mutlaka otomatik olarak bu şarjı kesen (gerilim kontrollü, yani akü voltajı trimpotla ayarlı değere tam geldiğinde) yani bu şarj akımını kontaktörleriyle kesen akü şarjörleri kullanılıyor. Her jeneratör için birer tanesini satın almalı veya elektronikçilere bu cihazı yaptırmalısınız. Kolay gelsin Başarılar.

Son düzenleme:
Jeneratör pano içinde şarj ünit yok aküler Sarj motorunu besliyor Akülerde Eski tip Rodresörden besleniyor. Sulu akü vardı hepsi bitmiş şimdi her iki Jeneratör için toplam 4 adet herbiri 12V 180AH lük jel akü alacagız ve rodresör de.
Üzerinde rödresör yazdığı için rödresör diyorsun işi bilmiyorsun anladık ama sana yardımcı olmaya çalışanlara da ukalalık yapıyorsun. O zaman git araştır internetten öğren gel. Buraya sorma. Jel akü nedir? Sulu akü nedir? Starter akü nedir? Redresör nedir nasıl olmalıdır? Araştır öğren. Bak çözüm odaklı bir cevap sana...

jel akü tercih etmeyiniz, bakımsız akü kullanınız ve starter akü olmasına dikkat ediniz lütfen

jel akü tercih etmeyiniz, bakımsız akü kullanınız ve starter akü olmasına dikkat ediniz lütfen

Aradan biraz zaman geçmiş ama jel akünün tercih edilmemesinin nedenini merak ettim halbuki iç direnci daha düşük değil mi bu jel aküler daha uzun marş yapma kabiliyeti olduğunu biliyorum. Biz jeneratörlerimizde genelde jel akü kullanıyoruz hiç bir sıkıntı olmadı şimdiye kadar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri