AG Kablosu ısınma sebebi

Bence ısınan kabloya bakmak yerine ısınmayan diğerlerine bakmak lazım ; ısınan kablonun üzerinden kapasitesinden fazla akım taşıdığı aşikar . Bu konuda pens ampermetreyle tek tek ölçüm yapılıp akım dağılımları ne alemde görmek lazım ...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yan yana döşenmiş ve karışık şekilde fazlara dağılıyor.(farklı fazlara giden kablolar yan yana olabilir) yonca şeklinde aynı fazdan 3 kablo mu bir arada bulunmalıdır? Akım değerleri ölçüldüğünde her fazın değerleri aynı görülmektedir.

24gsqkw.gif
şu şekilde bir dizilimle(yan yana 8 adet olacak şekilde) sorununuz çözülür. Benzer sorunu kendim yaşadım ve bu şekilde çözüldü. Aynı şekilde bir başka forum kullanıcısı arkadaşta aynı sorunu yaşamış ve bunu yapmasını söylemiştim. Onun sorunu da çözülmüştü. İlgili link: https://www.kontrolkalemi.com/forum...29-trafo-ag-kablolarinda-tek-fazda-asiri.html

Dediğinizi yapmadan önce merak ettiğim her fazda örneğin tek damarlı 6 adet kablo mevcut ve o fazda sadece değiştirilen kablonun ısınması garip değil mi?

Kabloların rasgele dizilmiş olması ve manyetik alanların her kabloyu farklı etkilemesi bu sonucu doğruyor olabileceğinden, hiç endişelenmeden dediğimi yaptığınızda sorunun hallolduğunu göreceğinizi ve sadece bir teşekkürü göndereceğinizi düşünüyorum.

Bu önerim araştırma yaparak, değişik makaleleri okuyarak(ingilizceniz varsa bazılarını da gönderebilirim size) ulaştığım ve forum kullanıcılarıyla paylaştığım bence önemli bir bilgidir.

Kabloların rasgele dizilmiş olması ve manyetik alanların her kabloyu farklı etkilemesi bu sonucu doğruyor olabileceğinden, hiç endişelenmeden dediğimi yaptığınızda sorunun hallolduğunu göreceğinizi ve sadece bir teşekkürü göndereceğinizi düşünüyorum.

Bu önerim araştırma yaparak, değişik makaleleri okuyarak(ingilizceniz varsa bazılarını da gönderebilirim size) ulaştığım ve forum kullanıcılarıyla paylaştığım bence önemli bir bilgidir.
Teşekkürler bilgi ve tecrübe aktarımlarınız için makale varsa ufkumun da genişlemesi açısından paylaşmanızı rica ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri