Ag Kablo Kısa Devre Hesabı ve Standartlar

Merhaba ag kablolar da kısa devre hesabı;
1)Kablolar da bulacağımız kısa devre akımı nerede kullanacağız veya neden gerekli.
2)Kısa devre formüllerin de kullanılan değerler nereden gelmektedir dayanağı nedir. Standart ve bizim eklediğimiz değerler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba ag kablolar da kısa devre hesabı;
1)Kablolar da bulacağımız kısa devre akımı nerede kullanacağız veya neden gerekli.
2)Kısa devre formüllerin de kullanılan değerler nereden gelmektedir dayanağı nedir. Standart ve bizim eklediğimiz değerler.

Kısa devre hesabı tesis dizayn edilirken şalt malzemenin doğru şeçimi ve dayanımı olası en kötü durum senaryosuna göre zararı minimum seviyeye indirgemek için kullanılır.Dikkat edilmemesi durumunda can ve mal kaybına neden olabilir.Elektrikte en kapsamlı ve kompleks ve anlaşılması en zor konulardan biridir.

Yıllarca yapılan bilimsel çalışmalar ve bunların neticeleri sonucunda formülüze edilmesiyle elde edilmiş bilimsel değerlerdir.

Merhaba
Vatan Kablo'nun sitesinde Kısa Devre Akım Değerleri paylaşılmış.
Bu değerlere göre nasıl bir hesaplama yaparak seçilen kablonun kısa devre bakımından uygun olup olmadığını kontrol edebiliriz ?

Ben konuyla alakalı olarak biraz araştırmadan sonra;
adsiz_2_0.jpg

bu formül'e göre işlem yapılacak galiba
Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi
bana daha önce kullanmam için verdikleri K katsayıları tablosu;
2ObRrA.jpg

ayrıca başka bir bulduğum bilgi:
kisadevre.png

IEC 60949:1988 standardına göre, üsteki kriterler doğrultusunda hesaplanan kısa devre hesap katsayısı = 0.146376 kA/mm²
Kısa devre akımı (kA) = 0.146376 kA/(mm²) x İletken_Kesiti (mm²)
buradaki 0.146376 rakamı sadece XLPE için mi ? (PVC, XLPE, Bakır ve Alüminyum gibi 4 faktör var).
Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi:
elimde biraz veri var. nasıl yapmam gerektiğine karar veremedim.
Eklerdeki Excel dosyasını hazırladım. Vatan kablodan değerleri aldım. formül'leri ekledim. fakat nasıl bir karşılaştırma yapsam karar veremedim ?

Ekli dosyalar

• Kısa Devre Hesaplama Hk..xlsx
    33 KB · Görüntüleme: 258
  • Kabloların Kısa Devre Hesaplamasındaki K katsayıları.jpg
    Kabloların Kısa Devre Hesaplamasındaki K katsayıları.jpg
    104.1 KB · Görüntüleme: 236
  • ekranlarının, metal mahfazalarının ve zırhların Kısa devre dayanım kapasiteleri (SIEMENS).doc
    1.3 MB · Görüntüleme: 104
  • Kabloların Kısa Devre Şartları Altında Isınma Açısından Kontrolu.doc
    1.3 MB · Görüntüleme: 143
  • Kısa Devre Halinde İletkenlerin Kısa Devre Termik Dayanımı ve Kesitinin Tayini (SCHNEIDER).doc
    196 KB · Görüntüleme: 124
  • Kısa Devre Akım Yoğunlukları.pdf
    239.3 KB · Görüntüleme: 120
0.146 kiloamper diğer forumda verdiğim tabloyla çelişmiyor.
XLPE ve pvc kablo arasındaki fark sanırım kullanılan yalıtkan malzemeden kaynaklanıyor (PVC ve XLPE farkı) yoksa ikiside aynı bakır XLPE de izin verilen sıcaklık 250 derece iken PVC ag. kablolarında 140-160 derece buda 1 saniyelik kısa devrede oluşacak sıcaklık sanırım.

Sn. ikayserili arkadaşımızın ,yardımcı olmak adına yapmış olduğu özverili araştırma ve çalışmaları için kendi-
lerine teşekkür ediyorum.Daha öncede hazırlamış ve bizlere sunmuş olduğu elektronik paket programıda
çok yararlandiğımız bir program idi.Bu defaki çalışması,projeci arkadaşlarımız için ihtiyaç olan bir konu.
Kabloların kısadevre durumunda,ne kadar süre ile,hangi akımı taşıyacağı birçok firma kataloğunda verilmek-
tedir.Zannederim,referans hesap kaynağı ilker beyin 2. denklem diye formülü esas alınmaktadır.Kısadevre akı-
mı hesabı ve kısadevre dayanımı hesapları,çeşitli kaynaklarda çeşitli formüller verilerek yapılmaktadır.Hatta,
bu hesaplamalar için,playstorda bile 3-4 çeşit program bulunmaktadır.Aynı veriler girilmesine rağmen,çokaz
farkla hesap sonuçları çıkması,farklı formüllerle hazırlandığını göstermektedir.
İlker beye,bu özverili bilgilendirmeleri nedeniyle tekrar teşekkür ediyorum.

2ci denklem bence de doğru
neden derseniz Prysmian kablonun yeni çıkan cep telefonu uygulaması CableApp değerler ile bu denklemde girdiğim değerler le aynı sonucu aldım.
Sadece nasıl bir karşılaştırma yapsam kullanıcı için kolay olur ?
CableApp'de saniye ve kA değerlerini girerek sonucu kablo cinsinden gösteriyor.
1) Referans olarak 1 saniye alınıyor. Peki kısa devre değeri referans olarak kaç kA alınıyor ?
2) vatan kablodaki değerleri kullanabileceğim şekilde bişey nasıl yapabilirim ?

Tahkikler,1 sn esasına göre yapıldığı için,he-
saplamalarında 1 sn referans alınarak yapıl-
ması normaldir.Kısadevre akım referans de-
ğeri her kesit için tabiki farklı olacaktır.Ancak
kablo tipine ( Al,Bakır,NYY,N2XH vs. ) göre
farklı olabilir.kA değeri yerine,kablo cinsi ve
kesiti girilerek kA değeri istenmesi daha kullanılan yöntemdir.Vatan kablo değerleri-
ne itibar edilir tabiki.

Son düzenleme:
1) Kullanıcıdan; Kısa devre akımını girmesini ve Kısa devre süresini girmesini sağlayarak
Olması gereken kesiti ekran'a yazdırabilirim.

2) Seçilen Kesite göre ve zaman'a göre kablonun kısa devre dayanımını hesaplatabilirim. Bunu da Vatan kablo'nun değeri ile kıyaslayabilirim. Ama yukarıda paylaştığım Excel dosyasına göre (kendim hazırladım). Sonuç hep olumlu oluyor. buda uygun değil bence.

1 numaralı seçeneğe göre programı hazırlamayı düşünüyorum.

1 nolu düşünce oldukça uygun.Kolay gelsin.Programıda,elektronik paket içerisi-
ne yerleştirebilirsek,daha istifadeli olur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri