Adım Adım SMPS Trafo Dizaynı

wolf351

Üye
Arkadaşlar primer de paralel tel sayısı 175 çıkıyor çünkü kitap amatör sarım değilde makine ile yapılan sarımları baz alarak J yi çok düşük çıkartıp tel sayılarını çok artırıyor fakat siz bunu 300 ile 500A/cm2 olarak alabilirsiniz.Kitap ETD59 için 175 çıkartırken, ETD44 için ise paralel tel sayısını 44 olarak çıkartıyor. Akım yoğunluğu yinede büyük seçilmemeli ne kadar büyük seçilirse o kadar fazla ısı olacaktır kablolalarda ve ne kadar düşük seçilirse seçmemiz gereken nüve büyüyecektir çünkü paralel tel sayısı çok artmaktadır. Bende J yi programın aldığı gibi 5 yapınca yani formülde 500A/cm2 yapınca, paralel tel sayılarının aynı nüvede programla aşağı yukarı aynı çıktığını farkettim. Düşük akımlarda kitaba bağlı kalınıp J kitaptaki çıkan sonuç alınabilir ve böylece trafodaki ısınma en aza indirilebilir fakat yüksek akımlarda J çok düştüğü için dediğim değerler arası alınması daha iyi olacak çünkü 175 paralel teli sarıp trafoya sığdırabilmemiz imkansız gibi bişi. Anca folyo veya ince levhalar ile sarabilmemiz mümkün. Biraz araştırma yaptığımda J için genel olarak bu değerleri baz aldıklarını görmüştüm. Frekanstan ziyade J değerinin seçilecek nüve büyüklüğünü daha çok etkilediğini de görmüş oldum =) Çekirdek ve bakır kayıplarının hesabı da var fakat onlar istenirse daha sonra hesaplanabilir. Kg degeri hesaplanmayabilir eger trafo belliyse. J yi ben hem kitaptan hesapliyordum hemde 300 yada 500 alarak hesapliyordum fakat siz hesaplamadan 300 ile 500 arasi alabilirsiniz. J ne kadar dusuk olursa trafo o kadar az isinacaktir. Flux density küçük seçilirse sarım sayıları artıyor, akım yoğunluğu artıyor, fakat bunun tersine paralel olarak sarımda kullanacağımız tel sayısı azalıyor. Eğer büyük seçilirse, sarım sayısı azalıyor, akım yoğunluğu azalıyor ve buna bağlı olarak paralel olarak sarımda kullanacağımız tel sayısı artıyor. Eğer flux density i büyük seçip fakat paralel kullanacağınız tel sayısını az seçerseniz akım o tellere fazla geleceği için ısınacaktır. Herşey akım yoğunluğuna bağlı. Ferritlerin Bmax değerleri 0.3 - 0.5 T arasında değişiyor onun için benim tavsiyem Bmax değerini max 0.1T ile 0.2T arasında almanız. Ben hep 0.1T alıyorum. Çünkü ısı arttıkça Bmax değerleri küçülmeye başlıyor dolayısı ile nüvenin doyuma gittiği Bmax değeri de azalmış oluyor.

Arkadaşlar resimleri sıralayamadım. Sıra şu şekilde;

Resmin üstüne gelin ve IMG_ şeklinde bişi göreceksiniz. Dizaynın sırası şu şekilde;

1)IMG_1454 (İlk adım)
2)IMG_1450
3)IMG_1451
4)IMG_1452
5)IMG_1453 (Son adım)

Kaynak:
Transformer and Inductor Design Handbook - 3rd Edition - COLONEL WM. T. MCLYMAN

Kaynak, trafo ve benzeri tasarımda bi öncü niteliğindedir ve güvenilirdir. Çoğu kitap bu kitabı baz almaktadır.

Ekli dosyalar

• IMG_1450.jpg
    IMG_1450.jpg
    90.1 KB · Görüntüleme: 67
  • IMG_1451.jpg
    IMG_1451.jpg
    90.8 KB · Görüntüleme: 47
  • IMG_1452.jpg
    IMG_1452.jpg
    89.9 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_1453.jpg
    IMG_1453.jpg
    88.8 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_1454.jpg
    IMG_1454.jpg
    90.6 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
AWG Wire Table ile kabloların kesitlerine göre özelliklerini bulabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Wire Table.jpg
    Wire Table.jpg
    91.9 KB · Görüntüleme: 42

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular