FM ve AM Transmitter Yapımı İle İlgili

karadvt

Katılımcı Üye
Herkese merhaba.

Biraz uzatacağım belki konuyu ama edindiğim tecrübeyi anlatmak hem de yapmak isteyen benim gibi amatör arkadaşlara destek olması açısından böyle oldu kusura bakmayın. Seni mi dinleyeceğiz sadede gel diyenler 1. bölümü atlayabilir.

1. Son zamanlarda şehir içinde araç ile giderken istediğim müziği dinleyemediğimden fm transmitter meselesine takmış ve eğilmiş durumdayım.

Aracımda sadece track cd çalan, aux girişi olmayan, yapılsa da çok masraflı olan eski bir sistem var. Onu epey araştırdım ama olacak gibi değil.

Piyasada satılan FM transmitterların da verimini anlatmaya gerek yok. Özellikle şehir içinde çok kötü.

Sözün özü. Kendim bir tane yapmaya çalıştım. Yerli ve yabancı sitelerde araştırma yaptım. Çok güçlü fm transmitter devreleri paylaşılmış ama benim o kadar tecrübem yok ve çok uğraştırır gibi geldi. Genelde deneme yanılma ile yapıyorum. Gâh bozuyorum gâh onarıyorum. Forumdaki arkadaşlar bilir.

2. En son youtubeda şu videoyu buldum ve eldeki imkanlarla yaptım (Görsellik açısından benimkinin Youtubedaki ile alakası yok tabi. Tam iş görür hale gelirse güzelleştiririm.).

Yaptım ama zayıf olduğundan antenin yönünü vesaire ayarlayınca iyi fakat hareket edince yayın kesiliyor veya cızırtı artıyor.

Bunun üzerine ülkemizde pek de işe yaramayan AM frekansından dinlemek için AM transmitter yapmaya çalıştım, başta olmadı. Çünkü 1 mhz kristal osilatör yoktu elimde. Bulmak da meseleymiş zaten. Yapılışı da genellikle gördüğüm kadarıyla osilatörlü anlatılıyordu.

Sonra mhz ne khz ne kim daha büyük derken frekansı ayarlayan şu 5-6 sargılı bobin teli dikkatimi çekti. Fazla sar az sar derken 30-40 arası sarımda AM frekansını yakaladım (AM frekansını 0.8 mm teli 5 mm çubuğa 32 sarımla yakaladım. 0.3 mm tel ile de yine 5 mm ye 38 sarım yaparak yakalamıştım. FM için 5-6 sarım civarında oluyor. Farklı tellerle farklı sarımlarda oluyor demek ki).

Aşağıdaki görüntülerde board üzerindeki haliyle fm transmitter olarak çalışıyor. Sarı bobin telini çıkarıp yerine yanda boşta duran kırmızıyı takınca AM transmitter oluyor. Araya bir düğme ekleyerek hem am hem fm transmitter da yapılabilir.

Şunu sormak istiyorum: Bu transmitterı nasıl daha güçlü hale getiririm? AM olarak güçlendirsem de olur. Bu arada ben anteni + ya bağladım. Sanki öyle daha iyi çekiyor gibi geldi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Şemayı bahsettiğim youtube linkinden aldım. Devre şeması ve görüntüler bunlar.

Screen Shot 2016-01-19 at 6.29.01 PM.png
IMAG1516.jpg
IMAG1514.jpg

Hazır satılan performansı kötü olan FM vericiler kadar bile
verim alman zor bu devreyle.

Araç radyosunun içini açıp modifiye etmek daha kolay,
kendin aux girişi ekleyebilirsin, bu kadar fm verici ile uğraşmaktansa.

Yaptığın devreyle aynı performansta çalışacak basit farklı bir devre:
33pF ayarlı yerine sabit 22nF takarsan 93.2 MHz de yayın yapar,
10uH bobini kullanmasanda olur,
mikrofon kullanmayacaksan, 5 nolu pine 100nF ile direk sesi girebilirsin.
(100nF şart değil başka değerde olur.)

Hazır satılan performansı kötü olan FM vericiler kadar bile
verim alman zor bu devreyle.

Araç radyosunun içini açıp modifiye etmek daha kolay,
kendin aux girişi ekleyebilirsin, bu kadar fm verici ile uğraşmaktansa.

Yaptığın devreyle aynı performansta çalışacak basit farklı bir devre:
33pF ayarlı yerine sabit 22nF takarsan 93.2 MHz de yayın yapar,
10uH bobini kullanmasanda olur,
mikrofon kullanmayacaksan, 5 nolu pine 100nF ile direk sesi girebilirsin.
(100nF şart değil başka değerde olur.)

Hocam araç volvo s60 2006 model. Aparat satılıyor aux icin yurt dışında çok para. Ben yapayim desem bozabilirim bu defa da zarar ziyan olacak. Parçası çok pahalı. (Yine de bunu yapmak hep aklımın bir köşesinde)

images.jpg

2n3904 çıkış transistörü nü 2sc1972 veya benzeri bir transistörle değiştir dene derim kolay gelsin.

BU transistorleri surmek icin bu devrenin gucu yetmez.

Bu RF işlerine ben de yeni yeni başlıyorum, o yüzden sizin tam işinize yarayacak bir önerim yok. Ama şunu öğrenmiştik üniversitede: Yükseltici katların arasında ve en son kat ile anten arasında çok iyi bir empedans uyumluluğu olması gerekiyor. Bir de antenin boyu da frekansa göre seçilmesi gerekiyor.

Şu benim spektrum analizörü bir halledeyim, bu tip denemeleri inşallah yapacağım :)

2n3904 çıkış transistörü nü 2sc1972 veya benzeri bir transistörle değiştir dene derim kolay gelsin.

Hocam bc547 de olur demisler 2n3904 ün yerine taktim ama çalışmadı nedense. Frekansi yakalayınca cok iyi çalıyor ama biraz kıpırdasa ya cizirdama oluyor ya da yayin gidiyor. Bir de dediginizi deneyeyim elimde yok ama denk geldiginde alırım.

Su devreyi buldum bir de bunda 2 transistor var.

Screenshot_20180130-103139.png

Bunu da mikrofon yerinde jak takarak denemeyi düşünüyorum.

Bunlari watt uzerinden değerlendiriyorlar. Herhalde adam akıllı bir sey icin 4-5 wattlik bir devre olması gerekir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bunu da mikrofon yerinde jak takarak denemeyi düşünüyorum.

Bunlari watt uzerinden değerlendiriyorlar. Herhalde adam akıllı bir sey icin 4-5 wattlik bir devre olması gerekir.
sevgili ustam 4-5 watt baya bir güç demek fm verici için size daha küçük güçler yeter miliwat seviyesi yani burda önemli olan osilatörün stabil olması yani frekansın oynamaması (frekansın gezmemesi sabit kalması) araç içi düşük güçler size yeter örnek olarak yapabilirseniz http://320volt.com/ba1404-ile-3-volt-dusuk-beslemeli-stereo-fm-verici/burada ba1404 lü bir verici var hemde stereo kaolay gelsin başarılar.

sevgili ustam 4-5 watt baya bir güç demek fm verici için size daha küçük güçler yeter miliwat seviyesi yani burda önemli olan osilatörün stabil olması yani frekansın oynamaması (frekansın gezmemesi sabit kalması) araç içi düşük güçler size yeter örnek olarak yapabilirseniz http://320volt.com/ba1404-ile-3-volt-dusuk-beslemeli-stereo-fm-verici/burada ba1404 lü bir verici var hemde stereo kaolay gelsin başarılar.

Hocam biraz daha araştırınca dediğiniz gibi watt düzeylerinin yuksek olduğunu gördüm. 1 watt ile bile 1-2 km den bahsediyorlar. Dediğiniz gibi bana aracta calsa yeter. Bir bakayim buna. Beni bobinler zorluyor biraz ama uğraşırım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri