ac'yi dc'ye donüştürmek istiyorum

teşekkür ederim tyildizak lm317 yi deniyorum olur inşallah

akarsu dostum sana 12V. dc x. A. güç kaynağı gerekli, en yakın elektronikçiye uğra emin ol seni geri çevirmeyecektir...

teşekkür ederim tyildizak ama olmadı bunlar. lm317 li devre 12V aküyü şarj etmiyor, gerilim değerleri 6V luk aküye uygun ama 12v aküyü şarj edebilmem için çıkış gerilimi 13.8V olabilmeli. L200 lü devre de olmadı. aradığım devreyi anlatamamış olabilirim. hem 6 hemde 12 volt aküleri şarj edebilen; bunu bir anahtarla kontrol edebilirsem çok daha iyi olur. örneğin anahtarı sağa çevirdiğimde 6v luk, sola çevirdiğimde 12v luk akü şarj olsun. bu şekilde bir devre için yardımını bekliyorum bu devreler de çok iyi çok pratik az eleman var tam istediğim gibi ama ikisi bir arada değil işte. kolay gelsin.

teşekkür ederim fikrin için ama trafo kullanmayacağım. devreye direk dc gerilim verme imkanım var. şuan sadece aradığım kriterlere uygun bir devre gerekli

teşekkür ederim tyildizak ama olmadı bunlar. lm317 li devre 12V aküyü şarj etmiyor, gerilim değerleri 6V luk aküye uygun ama 12v aküyü şarj edebilmem için çıkış gerilimi 13.8V olabilmeli.

Yukarıda da belirttiğim gibi, 1k1'lik direncin değerini değiştirerek çıkış gerilimini değiştirebilirsiniz.
Önce 6 ve 12 V aküler için kullanacağınız dirençleri belirleyin, sonra iki konumlu bir anahtar yardımıyla bu dirençlerden istediğinizi devreye alabilirsiniz.

tamam denedim isiste çalışıyor inşallah devreyi yaparken bir sorun çıkmaz da çalışır. biliyorum basit bir devre ama benim için ilk=) peki buna bir led bağlamayı düşünüyorum nereye koymalıyım. 1.1k dirence paralel koydum yanıyor fakat çıkış gerilimini çok düşürüyor. 14v çıkış alırken led i yerleştirdiğimde 3v falan oluyor. akünün şarj olduğuna dair led den ışık görsem iyi olur, nasıl yapmalıyım?

Ayar direncine paralel hiçbirşey bağlamayın.

Ledi seri bir dirençle şarj çıkışına bağlayın, parlaklığı şarj seviyesine göre değişsin.

eyvallah teşekkürler tyildizak. bir soru daha sormam gerekiyor; aküyü bağlayacağım kolda max kaç volt olur. ideal olan şöylemidir: 6v akü için 6.8v çıkış(o koldaki gerilim), 12v akü için de 13.8. bu mudur? bu değer aralıklarıyla ne kadar oynayabilirim optimum ve maksimum şarj için?? (6 ve 12 voltluk aküler için)

eyvallah teşekkürler tyildizak. bir soru daha sormam gerekiyor; aküyü bağlayacağım kolda max kaç volt olur. ideal olan şöylemidir: 6v akü için 6.8v çıkış(o koldaki gerilim), 12v akü için de 13.8. bu mudur? bu değer aralıklarıyla ne kadar oynayabilirim optimum ve maksimum şarj için?? (6 ve 12 voltluk aküler için)

Verdiğiniz voltaj değerleri uygundur.

6v akü için 7.04v nasıl bir değer, sıkıntı çıkmaz dimi.

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Geri