ac'yi dc'ye donüştürmek istiyorum

sanırım bu devre işinizi görür;
12v dc 1A kadar çekebilirsiniz...

12 V Ac diyot köprüsünden geçirildikten sonra kaç volt elde edilir?

7812 çıkışından 12 V Dc alabilmek için minimum giriş voltajı ne olmalıdır?

12 V Ac diyot köprüsünden geçirildikten sonra kaç volt elde edilir?

7812 çıkışından 12 V Dc alabilmek için minimum giriş voltajı ne olmalıdır?

Yine 12 volta yakın değerler çıkabilir

regüle entegrelerinin giriş gerilimi çıkış geriliminden +2-3 volt fazla olması gerekir diye biliyorum

peki pm ile ne demek istediğini anlamadım ama devreyi paylaşayım ben. girişteki d1 diyotunu bulamadım 1N5822 nin yerine 1N4007 kullandım şuan devre çalışmıyor. aküyü şarj edeceğim kola ampemetre bağlayıp geçen akımı ölçmek istedim akım 0. sıkıntı nerde acaba? bu devreyi nasıl çalıştırabilirim?

Merhaba tyildizak, yayınladığınız devreyi gördüm benim 6v ve 12V aküleri şarj eden bir devreye ihtiyacım var. yardımcı olabilir misin? aslında elimde bir devre var isiste kurdum fakat çalıştıramadım. ilgilenirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

Merhaba tyildizak, yayınladığınız devreyi gördüm benim 6v ve 12V aküleri şarj eden bir devreye ihtiyacım var. yardımcı olabilir misin? aslında elimde bir devre var isiste kurdum fakat çalıştıramadım. ilgilenirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

Akülerin A/H cinsinden kapasiteleri nedir? Şarj akımını ona göre ayarlamak gerekir.

Bu arada, bu başlıktaki devreleri ben yayınlamadım.

Kondansatörün şarj olacağı değer vac*1.41, bu tamam ama çıkıştan akım çekildiğinde 7812 girişinde yine bu voltajı görebilecek misiniz?

Tahminen kondansatörün büyüklüğüne, trafonun watt değerine ve çekilen akım miktarına bağlı olarak değişecektir. yaklaşık ~2v kadar bir tolerans var. 15 volt trafo çıkışıda iş görür ancak 7812 de ısı miktarı çok olur.
Sistem tam yükte uzun süre çalışırsa çıkışta gerilim düşümü olabilir.

akımın kaç amper olduğu önemli değil 6-12V aküleri şarj edebilsin yeterli. elinde böyle bir devre varsa yada bulabilirsen yardımın makbule geçer, teşekkür ederim yinede

akımın kaç amper olduğu önemli değil 6-12V aküleri şarj edebilsin yeterli. elinde böyle bir devre varsa yada bulabilirsen yardımın makbule geçer, teşekkür ederim yinede

En kolayı, lm317 ile sabit akım ve gerilimli şarj devresi yapmak olur.

Buradaki 1 ohm direnç üzerinden 600 mA akım geçtiğinde üzerinde 0,6 V gerilim düşüyor ve transistörü iletime geçiriyor, bu sayede akım 600 mV ile sınırlanıyor. Direnç değeri değiştirilerek çeşitli akım değerlerinde limitler elde edilebilir.
1k1 direncin değeri ile oynayarak da voltaj çıkışını değiştirebilirsiniz.

Diğer bir seçenek de L200 olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri