AC Akım sınırlama

Merhaba, Yaptığım devrede AC çıkış var Çıkışına ne bağlanırsa bağlansın ayarlanan akımı çekmesini istiyorum. Örneğin kombinasyonlar 5A 10A 20A gibi. Ama bu sürede voltajımız 220de sabit olacak. Bu devrelerin ismi ne olarak geçiyor veya nasıl bir anahtar kelime kullanmam gerek. ? Şimdiden herkese teşekkür ederim.

O zaman triyak ile bu iş olabilir öyle mi ? En basidi?
Yada daha farklı bir yöntemi var mıdır ?

Son düzenleme:
Ne çalıştıracağınızı bilmiyorum. Eğer ısıtıcı
gibi bir yük ise; ilgili akıma ulaşınca gerilimi
kesersiniz ya da gerilim bu akımda kısık
verilir.
Röle yavaş kalırsa triyak olur. Ancak burada da
sıfır geçiş kontrolü çıkar ortaya.
Bol şans.

Eger baglayacagin yuk 220v da istenen akimi cekmiyor fakat sen illede cektireceksen o zaman transformator sart olur.

Transformatoru triac ile faz kontrolu ile calistirmak hos olmasa da pratik cozum olur.

1000v gibi bir transformator kullanman gerekecek.
Cekilen akima gore faz kontrolu ile cikis gerilimini surekli olarak ayarlayacaksin.

En guzeli PWM ve H bridge ile trafoyu surmek.

Can alici kisim regulator duzeneginde. O da MCU ile kolayca yapilabilir.

Emin degilim ama;

Havalanlarindaki pist ve trenlerdeki vagon isiklandirma sistemleri bu sekilde calisiyor diye biliyorum. Tum lambalar seri bagli.

Duylar ozel. Herhangi bir lamba patlarsa duy uclarindaki gerilim artacagindan duy kisa devreye geciyor ve seri lambalar bir lamba eksik sekilde yanmaya devam ediyor.

Boylece pist ya da vagon hic bir zaman isiksiz kalmiyor. Teknik ekip ilk firsatta lambayi ve duyu degistiriyor.

Herhalde az kablo kullanmak icin boyle bir yola gidildi.

1.1kW lık bir asenkron motor. Normalde röle ile kontrol ediyorum. Fakat bazen motor yüksek akımlar çekip rölenin yapışmasına da neden olabiliyor ve devre deki yollarada zarar verebiliyor. Bu yüzden 10A ile sınırlamak istiyorum.

1.1kW lık bir asenkron motor. Normalde röle ile kontrol ediyorum. Fakat bazen motor yüksek akımlar çekip rölenin yapışmasına da neden olabiliyor ve devre deki yollarada zarar verebiliyor. Bu yüzden 10A ile sınırlamak istiyorum.

Tam anlayamadım. 1.1 kW ac asenkron motor mu calistiriyorsunuz?

Evet ise neden role? Role mantıklı bir yaklaşım değil. Daha güçlü bir anahtarlama elemanının kullanılması gerekiyor. Kontaktor mesela. Yada solid state role.

evet haklısınız. Ama kontaktor ebat olarak buyuk, SSR ise fiyat yönünden zorlayıcı.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri