aşırı dalgalanma

Merhaba arkadaşlar. PID kontrol ile çalıştırdığım bir fırında fazla titreşim gördüm. söz gelimi fırın 25-1300 derece arası çalışıyor. fakat 800 dereceden sonra büyük salınımlar yapıyor. (+,- 50 derece kadar) ve bu da sistem için tehlikeli. bunu önlemem yani sistemin kararlı bir şekilde referansı takip etmesi için p.i.d. katsayılarından hangisini veya hangilerini azaltıp ya da arttırmalıyım?

tecübeli arkadaşlar daha iy bilcektir ama kişisel fikrimi söylemk istiyorum heehangi bir yanlışım varsa düzeltirseniz çok sevinirim.PID parameterlerini tekil olarak değiştirlmesi teorik olarak işe yarar gibi dursada pratikte daha doğrusu büyük ölçekli kontrolerde sorun yaratabilir bunun için tavsiyem p,i,d parametrelerini ve dış etkenlerin tekrardan hesplanmasıdır.

Öncelikle sisteminiz 800 derecenden sonra kararlı davranıyor mu? Yani 850 ile 750 arasında sürekli olarak gidip geliyor, sıcaklığı sürekli artmıyorsa, yavaş ve küçük değişimlerle Ki'yi azaltıp, Kd'yi arttırın.

Öncelikle sisteminiz 800 derecenden sonra kararlı davranıyor mu? Yani 850 ile 750 arasında sürekli olarak gidip geliyor, sıcaklığı sürekli artmıyorsa, yavaş ve küçük değişimlerle Ki'yi azaltıp, Kd'yi arttırın.

teşekkür ederim. aynı şeyleri düşünüyoruz. ancak emin olamamıştım. deneyeceğim..

Benim fikrim kd ki kp katsayılarının farklı bir yöntemle yeniden hesaplanmasıdır.daha net bir sonuç elde edersiniz.Aynı zamanda istediğiniz kriterlere uygun sonuçları elde edebilirsiniz.PID katsayı hesaplayan proğramlar geliştirdim.sistem parametrelerini verirseniz hesaplayabilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri