7805 yardımı

Sayın by lent yardımın için teşekkürler. Elimde 5 watt 12 volt olan bir güneş pili var bunla 6 volt 4 ah aküyü şarj edip ondan da teli şarj etmeyi düşünüyorum . Bunu nasıl yaparım ? Yardım ederseniz çok makbule geçer.
Akünüz bu değerde ise direnç+5.1v zenerle iş bitirirsiniz. Yine de tavsiyem 2 akü panelden tam verim almak adına. O zaman direk araç şarz cihazı (usb çıkışlı) alır tel-tablet şarz edersiniz.

şöyle bir devrede kurabilirisin
SOLAR-CHARGE-MONITOR.png

Solar-based-Multipurpose-Charger.png

solar-charger-550x274.jpg

Bc 557 yerine bc 555 kullanabilir miyim

bc 555 diye bişey duymadım..

BC557 karşılığı BC212
BC557 karşılığı BC257
BC557 karşılığı BC307

bir sitede bu karşılıkları buldum doğruluğunu kontrol ediniz.

Neden böyle düşünüyorsun? Yahudi tüccar zekasına sahipsiniz "1 rakam bende kalsın"! Olsa dükkan senin. elinin altında internet var bak bakalım 556 ile 557 aynı şey mi, iç yapı bi rmi.

Neden mi çünkü bilgi almak istiyorum o transistörle devreyi kursam verim nasıl olur ne değişir onu merak ediyorum.

Neyse peki l7805 4,62 volt veriyor . Sebebi nedir sizce? B-e arası 100 mikrofarad kondansatör e-c arası da 100 mikrofarad kondansatör kullandım ondan olabilir mi acaba

Çıkışında yük varmı yokmu ? ısınma varmı yokmu ? girişinde kaç volt girdin? daha düşükmü ? Kondansatörler uygun

Ayrıca 78L05 entegredir transistör değil. e-b-c şeklinde tanımlayamazsın. Bu tanımlar transistör için geçerlidir. Emetor Base Collector 78 serisi entegrelerde giriş - şase - çıkış uçları bulunur. Ayrıca bu 78L05 entegresi maksimum 100 ma akım verebilir.(datasheet sayfasında okuduğum değerdir.) LM7805 entegresi ise 1000 ma akım verebilir. Bilgi amaçlı yazdım ..

kolay gelsin..

Forum istatistikleri

Konular
128,607
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri