75 KW dalgıç için kondansatör hesabı

bildiğim kadarıyla dalgıç pompalar su içerisinde çalışır ve supompaları devreye girdiklerinde tamyükte çalışırlar buna istinaden dalgıç pompanın boşta çalışması için suyunun bitmiş olması gerekir.eğer sistemde sıvı seviye rolesi var ise bu durumda motoru devredışı bırakmış olacaktır yani boşta çalışması mümkündeğil.fakat su çıkışında bir vana kullanılıyorsa pek bişi diğemicem.%60 olmadı demişsin ben omik yüklerin az olduğu sistemlerde genelde budeğeri baz alırım örn;250 kw trafosu olan bi unfabrikasını düşünelim bence bu fabrikaya 250 kw nın %60 ını hesaplarsak 150 kwar lık kondansatöre ihtiyacı vardır.zaten formüllerlede hesaplasak yaklaşık olarak bu değeri buluruz hatta hesaplarsanız bende nekadar yanıldığımı öğrenmiş olurum.tşkrler.herkeze ii bayramlar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ben hep boyle hesaplıyorum arkadaslar hıcte yanılmadım yanlısta yapmadım reaktıfte kapasıtıfde super gıdıyor re aktıf yuzde 16 kapasıtıf ıse yusde 5 bence cok guzel ya cekılen amperın 3te bınrını alacaksın yada cekılen akımı ıkıye bılup kw ya cevırıp onun yuzde 60sını alacaksın ıkı yol da dogru kolay gelsın

can2121 ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar
75 KW dalgıç pompa için kaç KVar kondansatör kullanmam gerekiyor
hesap yoluyla açıklarsanız sevinirim
teşekkürler....

arkadaşım yetersiz bilgi vermişşin 75KW dalgıç pompasının panosunda mutlaka ampermetre vardır

niye diçek olursan dalgıç pompalara mutlaka vana ayarı yapılır sebebi ise pompanın rahat çalışması

için örnek vermek gerekirse vana tam açıkken ampermetrede 137amper görürsün vanayı

kısarak motor amperini 110ampere kadar düşürürler pompanın termiğinide 115ampere ayarlar giderler

sonra nemi olur enayinin biri gelir vanayı açar ve termik atar servisi ararlar arıza için servis vanayı

tekrar kısar 110amper ceker yükü faturayı keser gider yada konuyu bilmeyen

elektrikçi gelir termik akımını yükseltir ve motor max amperde fazla yaşamaz.

siz ampermetredeki cekilen akımı yazın biz kondanstör hasabını yaparız..saygılar.

MOTOR KW INA GÖRE KONDAN SATÖR HESAPLAMASI (KVR)
kw x cosinüs x 0.69
burda 0.69 sabit sayı

en mantıklı çözüm oaryı besleyen hat üzerindeki sayacın 580 hanesi üzerinden değer ölçerek yapılan hesaptır.

bence motor devredeyken sayacın kaydettiği değer size en net bilgiyi verir.

sabit çizelgeler motor tiplerine ve yüklerine göre farklılık arzedebilir

slm burada tanjantları detaylı açıklarsanız sevinirimm tkrler

Can2121 arkadaşım senin şu dalgıç pompanın 75 kw olduğundan eminmisin yoksa örnek değer olarakmı verdin.Çünkü 75kw küçümsenecek bir değer değil.

Yani bu dalgıç 120 amper ceker bu büyüyklükte bir dalgıç.

Motor marka modeli, uygulamadaki tatbik gerilimi, debiye göre vana açıklığı , v.s. birsürü fonksiyon varken bir formülle hesap yapıp tamam değer budur demek doğru olmaz, yaklaşık bir değerden öteye gitmez. Teknik eleman ölçer, alet işler el övünür.

Sayın yaşlı uzmanının dediklerine katılıyorum geçenlerde 75 kw lık mccpanosu yaptım soft starterle yaptım panonun içine sabit 30 kvar koydum cezaya girmiyor zaten dengeli sistem motorda güç sabit motorda max.devirde çalışıyor sorun yok ha şuda var bu işin hesabını yapmak gerekir sistemde ikinci bir komp.pano varsa iş değişir ben tecrübemi yazdım sorun yok.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri