60 amperlik aküden 220 volt minimum 750-800 watt çıkış almak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

blackcap

Üye
sayın hocalarım merhaba kolay gelsin size bir kaç sorum var cevaplarsanız sevinirim.
ben, mardinin bir köyünde öğretmenlik yapıyorum
burada elektrik voltajı çok düşük geliyor.(kaçaktan dolayı) 60 volt ile 180 volt arası.(multimetreyle ölçtüm).
bilgisayarımı korumak için bir tane ups aldım.
tunçmatik lite 650 va.(360 watt)
bu arada bilgisayar masaüstü. power ı 750 watt. 220 voltta 6 amper çekiyor.
tunçmatik bilgisayarı çalıştıramıyor. bende 12 v 60 ah bir araba aküsü var.
60 ah lik aküyü tunçmatik cihaza bağlasam nasıl olur herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım.
tunçmatik aküyü şarj edebilir mi? burada elektrik voltajı çokça değiştiğinden dolayı tunçmatik elektiriği regüle edemiyor. regülasyon aralığı 162 ile 290 volt arası. evdeki diğer cihazlarda elektrik kesintisi ve voltaj dalgalanmasından dolayı yanma oldu.(bir kaç adaptör ve tasarruflu lambaların hepsi)
sizce ne yapsam doğru olur. sitedeki yazıların bazılarını inceledim.
tunçmatikle bu iş olmazsa elimdeki aküyü nasıl değerlendirebilirim. buradaki en büyük sorun elektiriğin 220 volt gelmemesi. yani benim akünün dolması için regülasyon şart anladığım kadarıyla.
bana ne önerirsiniz.
saygılarımla kolay gelsin..iyi akşamlar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Değerli öğretmenim;

Elinizdeki Tunçmatik'in çıkış gücü max. 360 watt.lık (650 VA),sizin güç gereksinimiz,pc power supply'ınız için 750 watt + monitör çalışma gücüdür.Pc sisteminin çalışabilmesi için en az 800-1000 watt. değerde çıkış veren invertör elektronik cihazını,aküden önce size öneriyorum.Tam sinüs çıkışlı bir yapıda olması,pc çalışması için ayrıca şart değildir.Aküyü dalgalanan bu şebekede şarj edecek,12 volt giriş-220 volt,1000 watt.lık çıkış gücü olan,modifiyeli sinüs çıkışlı invertörle,220 volt ac.ye çevirip kullanacaksınız.Akü şarjını Tunçmatik zaten normalde layıkiyle yapamaz,şarj sistemi 12 volt,7 A'lik aküye göredir çünkü. 60 amperlik bir akü için,6 amper çıkışta amper değeri olan ve 15 volt dc.'yi tam verebilen bir redresörlü şarj cihazı (Otomatik akü şarjlı olup,akü tam dolunca devreden çıkmalı,siz başında bulunmadan akıllı otomatik şarj kontrolünü de sağlayabilmelidir.) size ayrıca akü şarjı için gereklidir.Dalgalanan voltaj bu şarj cihazına pek zarar veremez,istikrarlı bir şarj,sürekli ayni değerde olamaz yanızca budur. Aküyle pc'nizi sağlıklı çalıştırmanız ancak bu şekilde olur veya bir jeneratör satın alırsınız,ama bunun ayrıca benzin masrafı,gürültüsü,egzozu da vardır bildiğiniz gibi,tercih edilmesi kanımca da uygun ve ekonomik olmaz.Sizin için de öyledir diye düşünüyorum.

Diğer ev cihazlarınız için,regülasyon işleminde sadece,uygun,statik bir voltaj regülatörünü öneririm.Ancak satışı yapan firmalardan başlangıçta satın almadan önce müşteri hizmetleri kısımlarıyla ayrıca kontak kurunuz,sizin 60 ve 180 volt ac.lik çalışma şartlarınıza uygun karekterde çalışacak olan herhangi güçteki standart bir cihaz,sizin bu voltaj toleransları için tam uygun mudur?İstişare yapıp emin olduktan sonra hareketli parçalardan muaf,tam elektronik yapıda olan bu katı,statik voltaj regülatörlerinden gündelik kullanımınıza uygun güçte olanını seçip kullanabilirsiniz.Netten isim olarak bakarsanız birçok markayı da kolaylıkla bulabilirsiniz.Bu sistemler,anlık dalgalanmaları (Pik akımları,Şebeke dalgalanmalarını) kendi içlerindeki statik devreyle kısa bir tepki süresinde düzeltip regüle edebilirler,ancak öncelikle kullanılan voltaj aralığının toleranslarının sizin şartlarınıza tam uygunluğu burada büyük bir önem taşıyor.Kolay gelsin.Saygılarımla.

sayın hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. kolay gelsin. iyi akşamlar.

sayın hocalarım merhaba kolay gelsin size bir kaç sorum var cevaplarsanız sevinirim.
ben, mardinin bir köyünde öğretmenlik yapıyorum
burada elektrik voltajı çok düşük geliyor.(kaçaktan dolayı) 60 volt ile 180 volt arası.(multimetreyle ölçtüm).
bilgisayarımı korumak için bir tane ups aldım.
tunçmatik lite 650 va.(360 watt)
bu arada bilgisayar masaüstü. power ı 750 watt. 220 voltta 6 amper çekiyor.
tunçmatik bilgisayarı çalıştıramıyor. bende 12 v 60 ah bir araba aküsü var.
60 ah lik aküyü tunçmatik cihaza bağlasam nasıl olur herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım.
tunçmatik aküyü şarj edebilir mi? burada elektrik voltajı çokça değiştiğinden dolayı tunçmatik elektiriği regüle edemiyor. regülasyon aralığı 162 ile 290 volt arası. evdeki diğer cihazlarda elektrik kesintisi ve voltaj dalgalanmasından dolayı yanma oldu.(bir kaç adaptör ve tasarruflu lambaların hepsi)
sizce ne yapsam doğru olur. sitedeki yazıların bazılarını inceledim.
tunçmatikle bu iş olmazsa elimdeki aküyü nasıl değerlendirebilirim. buradaki en büyük sorun elektiriğin 220 volt gelmemesi. yani benim akünün dolması için regülasyon şart anladığım kadarıyla.
bana ne önerirsiniz.
saygılarımla kolay gelsin..iyi akşamlar

Bende hukuki kısmında bir öneride bulunayım. oradaki kaçaktan dolayı senin evindeki cihazların arızalanması senin suçun değil. bu konuda mahkeme kararı çıktı. kayıp ve kaçak bedeli de tedaşın suçu olarak karara bağlandı. Evlere abonelik verdiği zaman, elektrikte dalgalanma sebebi ile cihazların arızalanması durumunda tüm cezayı tedaş ödemeyi de kabul ediyor. sizin yerinizde olsam bir tüketici koruma derneği ile veya direk tüketici mahkemesine başvurur ve bozulan cihazlarımın parasını ve o cihazların bozulması sebebi ile psikolojik rahatsızlığımdan doğan manevi tazminatı da alırdım.

Binbaşı ve abuzerefendinin verdiği bilgilere katılıyorum. İşn diğer tarafı, madalyonun öbür yüzünden bahsetmek istiyorum. Siz öğretmen olarak; meslektaşlarınızı örgütleyerek ve öğrencilerinizi eğiterek, kaçak akımın devlete ve diğer tüketicilerin omzuna verdiği yükü ve zararı anlatın. Öğrenci kardeşlerimiz ailesine anlatarak veya kendi bilinçli hareket eder ve bu hareket nesillere aktarılır kaçak akım azalır her ne kadar birden yok olmasını istesek de birden yok olamayacağını herkes bilir. ancak o zaman sırtımızdaki yük hafifler, cihazlarımız yanmaz bunların maliyeti bize çıkmaz ve Tedaş sorumlu olmaz.

Sen ne anlatırsan ne yaparsan yap seni kimse dinlemeyecektir. sen hiç o bölgede kaldın mı? bir çocuğa büssürü şey anlatıyorsun. sonuç ne? evine gittiğinde ya okula geri dönmez, yada velisi seni dövmeye gelir. onlar çocuğunu okula sırf devlet para ödüyor diye yolluyorlar. keyfi devamsızlık yapmazsa devlet onlara epey bi para ödüyor.

Arkadaşım selamlar ben karavancıyım ve bütün elektrik sistemini güneş enerjisinden kullanıyorum.nasılmı bende 470 watt güneş paneli mppt 20 amper şarj kontrol aleti ve tam sinüs 1200 watt invertör var yani akü gerilimi 220 volta yükseltiyor biraz masraflı ama birde 100 wattlık jel akü kullanırsan sizin işinizi görür.bu arada devamlı güneş olmalı.sizlere kolay gelsin.
100 watt yerine 100 amper yazacaktım şimdi düzeltmiş oldum.

Değerli öğretmenim;

Elinizdeki Tunçmatik'in çıkış gücü max. 360 watt.lık (650 VA),sizin güç gereksinimiz,pc power supply'ınız için 750 watt + monitör çalışma gücüdür.Pc sisteminin çalışabilmesi için en az 800-1000 watt. değerde çıkış veren invertör elektronik cihazını,aküden önce size öneriyorum.Tam sinüs çıkışlı bir yapıda olması,pc çalışması için ayrıca şart değildir.Aküyü dalgalanan bu şebekede şarj edecek,12 volt giriş-220 volt,1000 watt.lık çıkış gücü olan,modifiyeli sinüs çıkışlı invertörle,220 volt ac.ye çevirip kullanacaksınız.Akü şarjını Tunçmatik zaten normalde layıkiyle yapamaz,şarj sistemi 12 volt,7 A'lik aküye göredir çünkü. 60 amperlik bir akü için,6 amper çıkışta amper değeri olan ve 15 volt dc.'yi tam verebilen bir redresörlü şarj cihazı (Otomatik akü şarjlı olup,akü tam dolunca devreden çıkmalı,siz başında bulunmadan akıllı otomatik şarj kontrolünü de sağlayabilmelidir.) size ayrıca akü şarjı için gereklidir.Dalgalanan voltaj bu şarj cihazına pek zarar veremez,istikrarlı bir şarj,sürekli ayni değerde olamaz yanızca budur. Aküyle pc'nizi sağlıklı çalıştırmanız ancak bu şekilde olur veya bir jeneratör satın alırsınız,ama bunun ayrıca benzin masrafı,gürültüsü,egzozu da vardır bildiğiniz gibi,tercih edilmesi kanımca da uygun ve ekonomik olmaz.Sizin için de öyledir diye düşünüyorum.

Diğer ev cihazlarınız için,regülasyon işleminde sadece,uygun,statik bir voltaj regülatörünü öneririm.Ancak satışı yapan firmalardan başlangıçta satın almadan önce müşteri hizmetleri kısımlarıyla ayrıca kontak kurunuz,sizin 60 ve 180 volt ac.lik çalışma şartlarınıza uygun karekterde çalışacak olan herhangi güçteki standart bir cihaz,sizin bu voltaj toleransları için tam uygun mudur?İstişare yapıp emin olduktan sonra hareketli parçalardan muaf,tam elektronik yapıda olan bu katı,statik voltaj regülatörlerinden gündelik kullanımınıza uygun güçte olanını seçip kullanabilirsiniz.Netten isim olarak bakarsanız birçok markayı da kolaylıkla bulabilirsiniz.Bu sistemler,anlık dalgalanmaları (Pik akımları,şebeke dalgalanmalarını) kendi içlerindeki statik devreyle kısa bir tepki süresinde düzeltip regüle edebilirler,ancak öncelikle kullanılan voltaj aralığının toleranslarının sizin şartlarınıza tam uygunluğu burada büyük bir önem taşıyor.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Kaçak kullanımın sonuçları maalesef. Dağıtım şirketi kaçağı önleyemediği için bu tür olaylara da o bölgede kalıcı bir çözüm bulacağını sanmıyorum en iyi çözüm güneş enerji sistemi sayın hocam.

Teknik konularda tartışmak varken neden dini siyaseti tartışıyoruz! Konu kapatılmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri