6 voltluk güneş paneli ile telefon şarjı

elimde bir adet 6 volt güneş (tahminen 100 ma)paneli var bununla telefon şarj etmek istiyorum. elimde aşağıda linki olan bir dünüştürücü var. 2-5 volt arasında çalışıyor ve 5 volt 1200 ma çıkış veriyor.
1- 6 voltluk güneş panelini bu dönüştürücüye bağlayıp nasıl telefon şarjı yapabilirim? (denedim olmadı)
2- 6 voltluk güneş paneli ile nasıl telefon şarjı yapabilirim? yardımcı olursanız sevinirim.

https://www.direnc.net/5-v-1200ma-usb-cikisli-dc-dc-boost-donusturucu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Güneş paneliniz,

6 volt x 0.1 amper = 0.6 watt yapar.

Ortalama bir cep telefonu

3.7 volt 3.0 amper = 11.1 watt.

11.1 / 0.6 = 18.5

O solar panel bu pili hiç kayıpsız şarj edebilseydi bu boyuttaki bir pili 19 saatte arj edecekti.

Standart cep telefonu şarj aletleri 5 volt 1 amperdir. Yani 5x1= 5 watt. sizin güneş paneliniz ise 0.6 watt.

Buradaki en kesin sonuç güneş panelinizi büyütmelisiniz. Hesap basit voltaj x amper = en az 3-5 watt olmalı. Yoksa şarj verimli olmaz.

Güneş paneliniz,

6 volt x 0.1 amper = 0.6 watt yapar.

Ortalama bir cep telefonu

3.7 volt 3.0 amper = 11.1 watt.

11.1 / 0.6 = 18.5

O solar panel bu pili hiç kayıpsız şarj edebilseydi bu boyuttaki bir pili 19 saatte arj edecekti.

Standart cep telefonu şarj aletleri 5 volt 1 amperdir. Yani 5x1= 5 watt. sizin güneş paneliniz ise 0.6 watt.

Buradaki en kesin sonuç güneş panelinizi büyütmelisiniz. Hesap basit voltaj x amper = en az 3-5 watt olmalı. Yoksa şarj verimli olmaz.
serkan bey dediğinizi anladım. ben de uzun şarj sorunun farkındaydım. maksadım ilginç bir şeyler yapıp vakit geçirmek. 19 saatte şarj olacağını görmezden gelirsek benim elindeki güneş panelini nasıl 5 volta düşürürüm bilginiz var mı. direnç mi bağlamam lazım. teşekkür ederim.

lm 7805 voltaj regülatörü ile 5 volt a düşürebilirsiniz.

1- 7805 kullanamazsınız giriş ile çıkış arasındaki minimum gerilim farkını sağlamıyor. 7805 bağladığınızda 6 volt girişte çıkışı yüke bağladığınızda 5 voltun altına çökecektir.

Amper konusunda zaten amperiniz yetmiyor. Düşürmenize gerek yok. Hatta amperiniz yetmediği için şarj işlemi başlamayabilir.

Solar panelinizin + çıkışına 2 adet 1N4001 seri diyor bağlarsanız muhtemelen 1 volt düşüm sağlayacaktır. Deneyip ölçerek sonucu buraya yazarsanız irdeleyebiliriz. En kolay yolu seri diyot koymak.

1- 7805 kullanamazsınız giriş ile çıkış arasındaki minimum gerilim farkını sağlamıyor. 7805 bağladığınızda 6 volt girişte çıkışı yüke bağladığınızda 5 voltun altına çökecektir.

Amper konusunda zaten amperiniz yetmiyor. Düşürmenize gerek yok. Hatta amperiniz yetmediği için şarj işlemi başlamayabilir.

Solar panelinizin + çıkışına 2 adet 1N4001 seri diyor bağlarsanız muhtemelen 1 volt düşüm sağlayacaktır. Deneyip ölçerek sonucu buraya yazarsanız irdeleyebiliriz. En kolay yolu seri diyot koymak.
teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri