5 mt den insanı algılayıp ledi veya röleyi enerjilendircek sensör devresi.

arkadaşlar bir sensör devresi hazırlamak istiyorum özelligi 5 mt den insanı algılayıp insanı gördüğü sürece ledi veya röleyi enerjilendircek ve insanı 3 veya 5 mt farketmez sensör önünden ayrıldıgı anda devreyi kapatıcak önemli olan 5 mt içersinde cıkısın devamlı aktıf olması zamanlama gerekmicek

sizce bu devre pic li olması mı daha iyi yoksa bnormal bi elektronik transsitörlü bi devre de mi daha iyi ve kararlı calısır maliyet etkisi ensonki etki

ne önerirsiniz ?????????

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşım Çok güzel bir konuya deyinmişsiniz...

Sizin derdinizin ilacı bence ama yalnızca bence hemen hemen her elektrikçide bulabileceğiniz PIR sensör yada hareket sensörü isimli malzemenin içindeki o hareketi algılayan gözde...

Bu gözler ( ismini tam olarak hatırlayamadım ) çok düşük akımlar ile çalıştıklarından devresinde mutlaka ama mutlaka opamplı bir yükselteç vardır hatta bir entegre var yanlış hatırlamıyorsam lm323 olması lazım içinde 4 tane opamp var tam olarak inceleme şansım olmadı ama yapı olarak sanırım akımı bu opamplar ile 4 defa yükseltiyorlar tabii her opampta bilmem kaç kat yükseliyor ama bu yükselmenin değeride o opamp devresindeki dirençlere bağlı zaten bu yükselişten sonra çıkan akım bir transistörü sürecek kadar seviyeye gelince artık olay tam olarak çözülmüş olur ve bundan sonra ister pic ile ister normal entegre yada transistörlü devreler ile istediğiniz gibi kullanırsınız...

Önemli olan o gözlerin akımını bir transistörü sürecek kadar yükseltebilmek.Ayrıca mesafe meselesi de o akımın ayarları ile sağlandığını zannediyorum tabii ki yanılma payımda vardır ama yinede araştırmanızı öneririm.

Hatta bir zamanlar elime geçen bir datasheeti genişleterek bu konuda bir arşivim olmuştu öyle megabaytlarca değil birkaç pdf dosyasından ibaret ama bayağı işe yarayacak şeyler olduğunu sanıyorum buyurun ekte bunu da paylaşayım...

Ekli dosyalar

• p__305_r_sensoerler.rar
    533.9 KB · Görüntüleme: 544
Arkadaşım op-amp ile akım yükseltilmez.Gerilim (yani sinyalin genligi) yükseltilir.

Estagfurullah !!! bizde bu konuda profesör degiliz.Direk yazdım biraz sert oldu sanırım ama kusra bakmayın...

verdiginiz bilgiler için cok teşekkür ediyorum ve ayrıca konuyla ilgilendiginiz için bu anlatmaya calıstıgım bir devreyi inceleme fırsatı buldum bu devrede sensör direk pic in analog girişine sürülüp cıkısı bir trasistör ile cıkıs alınıyo mesafe olayını yani 5m yanıp 4m den sonra uzaklasıldıgında pic programıyla yapılmıs daha dogrusu o sekilde söylendi bana yanlızdevreyi inceledim pic beslemesi için osilotör devresi anolog girişine sensör cıkısa bir tansistör ile devre tamamlanmıs yazılımı istedim arkadaslar bana pic in yazılımı sifreli dendi hex olarak picden kopyalayamıyormusuz fakat ben pic programlama işine yeni başladı ve tasarladım bi devre için bu devreyi ve programı düşündüm bir sektörde bu ddevreye rastgeldim ve şifre sorunu dendi pic lerde şifreleme yani içindeki hex dosyasını kopyalamayı önleyen bir koruma oluyormu bilmiyorum yadabana mı öyle söylendi bilmiyorum bu şifreleme için bir bilgisi olan varsa yardımlarına cok teşekkür ederim ve beni aydınlatmıs olucaktır

Ustam piclerde o söylediğiniz kopyalamada şifreleme olayı maalesef ki var hemde çok sağlam bir şifrelemedir hatta buna şifreleme demeyelim de bunun asıl adı kod korumadır.

Bu güne kadar birçok yorum yapıldı kod koruma hakkında ama ben daha kalkıpta işte filanca picin kod korumasını kaldırıp içinden bilgilerini okudum yada bilgilerinin şu kadarını okudum diyeni göremedim zaten olmazda...

Ustalar kod koruma tüm piclerde var.Ama bununla neden uğraştığınızı anlamadım.Yani o hex kodunu bence internette bulabilirsiniz.Gerçi hexi nabıcanız.Onu derleyici üretiyo zaten.Bu arada algılatma sensörleri olarak IR Sharp module var.Üç bacaklı,bilirsiniz hırsız-alarm devresinde kullanılıyor.Karşıya bi infrared gömersin.Alıcı-verici arasına girdiğinde engel oluşturmuş olursun.Bu da pic de yazdığın kodla mesela bi çıkış üretir.Sana başarılar dilerim.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,089
Son üye
faysalokuyan

Yeni konular

Geri