5 kvar röle devreye almıyor yardım

jeffryy

Üye
arkadaşlar. 5 kvar lık kondansatörü röle devreye almıyor. akım trafomuz 3000/5. büyük olduğu için görmüyor olabilirmi. çözüm nedir.. yardım lütfen ...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
devreye almıyor derken daha önceden alıyormuydu yoksa tesisi yeni mi sormamın sebebi 3000/5 akım trafolu bir tesis için 5 kvar çok komik bir değer (300/5 olmasın yada kondansatör 50 kvar olabilirmi)biraz daha aydınlatıcı bilgi verirseniz iyi olur.

Trafomuz 1600kva ama çektiğimiz yük ortalama 15-30 kw . Bu nedenle mevcut kondansatör grubuna 5 ve 10 kvar ekledim. 10 u görüyor ama 5 kvar çekmiyor.

3000/5 demişsin arkadaşım senin trafon 1600 kva çektiğin yük 15-30 bu şekilde kompanzasyon yapamassın ufak güçleri akım trafon algılamaz zateneğer tesisin çektiği akımda değişkenlik yoksa hep aynı güçte akım çekiyorsa sen en iyisi akım tarfonu ufalt ve dizaynını ona göre yap derim iyi çalışmalar

röle belki o gurubu kapatmıstır kontrol et
cıhaza otomatık tarama ıle degılde el ıle o gurubu tanıt

akım trafosu oranlarına göre, rölelerin algılayabileceği minimum güç hassasiyetini, göz kararı değil, dökümansal bilgilerle yazabilecek bir arkadaşımız var ise bu sorun çözülecektir.
Örneğin 1000/5 akım trafosundan referans alan bir röleye bağlanabilecek en küçük grup kaç kVA dır? Bunu dökümantasal bilgilerle anlatabilecek bir arkadaşımız var , bilgilerini paylaşabilirse seviniriz.

Akım trafosu oranlarına göre, rölelerin algılayabileceği minimum güç hassasiyetini, göz kararı değil, dökümansal bilgilerle yazabilecek bir arkadaşımız var ise bu sorun çözülecektir.
Örneğin 1000/5 akım trafosundan referans alan bir röleye bağlanabilecek en küçük grup kaç kVA dır? Bunu dökümantasal bilgilerle anlatabilecek bir arkadaşımız var , bilgilerini paylaşabilirse seviniriz.

kısaca ben şöyle yapıyorum kolay oluyor.RGK NIN kılavuzundan işletme akımına bakıyorum.( genelde 0.05 Adir)akım trafosunun dönüştürme oranını ,min işletme akımına çarpıyorum, çıkan sonuç RGK nın algılayabileceği minumum akımı buluyorum.(Ix 525,92= minımum güç) arkadaşın durumuna göre hesap edersek, 3000/5=600 dönüştürme katsayısı 600x0.05=30 A rgk nın minumum hissedeceği akım 30x525,92=15.777 w umarım yardımcı olur. yalnız arkadaşın 5kwar bağladığı çıkış arızalı olabilir . kontaktör arızalı olabilir.kolay gele

1000/5 akım trafosu var ise, rölenin min. akım hassasiyetini 50mA olarak alalım;
1000/5= 200
200x50mA=10A yaparki 400V için 7,5 kVAR demektir.

Sn. kubilay46'nın da dediği gibi, akım trafonuz büyük olduğu için röle küçük güçlü kondansatörleri görmemektedir (röle sağır kalmaktadır). Siz röleye manuel olarak da girmek isteseniz, akım trafosu oranına göre belirli bir güçteki kondansatör değerini yazamazsınız. Çözüm için akım trafolarını küçültebilirsiniz (Bara ebatları geniş olacağı için biraz uğraş isteyecektir.) . Durum geçici ise yüklere göre uygun değerlerde münferit kompanzasyon yapabilirsiniz.

Akım trafosu oranına göre röleye bağlanacak en küçük kondansatör değerinin hesabını da sn. stormache gibi yapabilirisiniz. Burada en önemli etken röle minimum algılama akımıdır. Bazı röleler 3mA'e kadar düşürdü bu değeri. Ama genelde 50mA seviyelerinde.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri