48 v. - 24 v. regüle devresi.

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Sayın arkadaşlarım.
En son yaptığım alternatörden takribi 200 devirde 48 - 50 vdc. ve 4 amper elektrik alıyorum. Benim ihtiyacım ise 24 vdc.

Şimdi sizlerden bu 48 voltu 24 volta düşürecek bir devre için yardımınızı istiyorum. Mutlaka çok sayıda devreler önerilecektir. 2 adet 24 voltluk aküyü seri bağlarsan 48 voltu kullanabilirsin demeyiniz, işime yaramayacaktır. Bana özellikle 24 v. ve yüksek akım gerekli.

Devir sayısı değişken olmayacaktır. Sabit 200 devirde döndüğünü varsayalım. Önereceğiniz devrede 4 amper olan akımı 8 amper olarak alabilirmiyim. Malumunuz benim için gerilimden ziyade akım önemli, gerilimi zaten fazlasıyla alıyorum.

Yardımcı olacak herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.

sn.ŞEF'im

çıkıştan 8A alınır ama giriştede o değerde akım vermek gerek yani girişten 4A çıkıştan 8A olmaz voltaj yükseltilir ama akım aynı olur zaten sizde voltaj değil akım lazım

Bu durumda ya türbinden gelen akım artıcak yada şarj değerleri değişecek 4A ile 40Alik akü şarj olur tabi 70A ve 80A amperiçin 7A veya 8A gerekecek

Bahsetiğiniz 48V tan 24V'ta düşürmek için lm7824 ve lm317 in giriş değerlerine baktım ikisininkide 40V düşüncem lm7824 veya lm317 kullanıp bunlara paralel 2n3055 gibi güç transistörü bağlamaktı ama giriş değerleri düşündürdü... araştırmaya devam ediyorum ŞEF'im

Son düzenleme:
Yardımların için teşekkürler korkmaz hocam.
Ben şöyle düşünmüştüm, yanılıyorsam düzeltin.
48 voltta 4 amper alıyorsak bu 192 watt eder. 192 watt gücü 24 voltta aldığımızda 8 amper olur diye düşünmüştüm.

Ya da şöyle anlatayım ;

220 v. şebekede 50 watt ampül 0.23 amper çeker. 12 v. 50 w. halojen ampül için trafo kullandığımızda trafonun çıkışından 4.16 amper çeker. Bu durumda trafonun girişinde 0.23 amper ölçerken, trafo çıkışında 4.16 amper görürüz.

Aynı durumu bizim olayımıza aktardığımızda benim düşündüğüm gibi olur diye geliyor bana.

Hocam aklıma birşey daha takıldı. Sizin bu önereceğiniz sistemde trafo olacakmı, yoksa sadece elektronik malzemelerle mi yapılacak ?.

hayır ŞEF'im trafo olmucaktı türbinin çıkışını direk devreye bağlıcaktık
eğer lm7824 ve lm317 nin giriş max değeri 48volttan büyük olsaydı

şefim türbin çıkışı ac mi dc mi ac ise trafolu bir sistemde olabilir ama(primer 48V sekonder 24V lazım oda sorun özel sarım olması lazım) dc ise trafo olmaz malum manyetik alan oluşmaz

Alternatör çıkışı 3 fazlı ve ac. 6 adet köprü diyot ve 60 v. 10000 mF kondansatör ile doğrultup, monofaze ( monofazemi demek lazım bilmiyorum bir + bir - uç var) yaptım.

alternatör uçlarından doğrultulmadan önce 48-50v çıkıyorsa ve siz bunu doğrultuysanız
48v ta: 67,68v
50v ta: 70,50v almanız lazım

yoksa doğrultukdan sonramı 48-50V o zaman alternatör çıkışı
48v ta 34,04v
50 ta 35,46v

monofaze yerine doğru akım demek daha mantıklı sinüs yok çünkü

çok değişik devreler var ama onların akımı çok fazla düşük 500mA entegreli devreler

Doğrulttuktan sonra aldığım gerilim 48 - 50 v.
Hocam birde öncelerden bilgisayarıma yüklediğim bir şema buldum. Bir inceleseniz, işime yararmı acaba. Zener diyodu 15 v. yaparsanız çıkış 15.7 v. olur demiş. Peki bu durumda 24 v. zener diyot varmı ve değiştirirsek 24 v. alabilirmiyiz ?.

Ekli dosyalar

• 13-80 v. regülatör.jpg
    13-80 v. regülatör.jpg
    63.7 KB · Görüntüleme: 155
İlgilendiğin için çok çok teşekkür ediyorum korkmaz hocam. Dediğiniz gibi denemekte fayda var. Hayırlı akşamlar diliyorum.

sayın onursal üye bir sorum var ben yeni stajer elemanım bu regülenin kullanım alanlarını açıklarmısınz rica etsem

Forum istatistikleri

Konular
128,335
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri