4 eksen kontrol kartı bağlantıları nasıl olacak

Baglantilarim dogru. Mach3, ltp driver yüklerken, windows bu driver uyumsuz gibi bir hata vermişti, ben yinede yukle deyip yukletmistim. Ondan mi kaynaklı bilmiyorum. Mach3 u kaldırıp yükledim ama nafile....

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

mach3 win8 çalışmaz
ve 64 bitte çalışmaz , ben çalıştıramadım

O büyüklükteki motorlar genel olarak , seri 4-4.5 A , paralel 6-7.2 A çekerler.
Sürücü çıkış akımın max 8A filan değilse daha düşükse paralel değil seri bağla.
Bu yazdıklarım motorun çalışmamasını açıklamaz !

Başka neleri nasıl bağladın arabirime enerji nasıl verdin sürücüleri nasıl besledin falan filan ayrıntılı ve resimli açıklama olmadan "şundan" demek zor..

Windows sürücü uyumsuz demez sürücü imzası yok demiştir.. önemsiz..
merhaba Kazım abi,
IMAG0570.jpgIMAG0571.jpgIMAG0572.jpg
sürücüm 220 v ile besleniyor. Sanırım kablolar da da hata yok. biosta lpt ayarım ECP.
Ya birşeyi gözden kaçırıyorum ya da mach3 kurulumumda hata var. mach3 ün 1.küsür, 2.küsür, ve 3,küsür son versiyonlarını yükleyip denedim. beceremedim :(

İşletim sistemim 32 bit win 7 ultimate sp1

Sürücü pdf okumadın mı ?
MF uçlarını neden koymuşlar ki ?
Sürücüyü motoru en iyisinden al arabirimi en dandiğinden.
Çıkış sinyallerinde led olanlarından olsa idi en azından oraya kadar çalışıp çalışmadığını pc nin programın sinyal gönderip göndermediğini görmüş olurdun.
Enable denilen olay ya pc den gönderilir yada dışarıdan anahtarla verilir !
Motoru boşa çıkarma enerji yokmuş gibi yapma serbest hareket denilebilecek işler içindir .
Bazı olaylarda tehlikelidir mesela kayabilir...

Oraya güzelce soket ile bağlantı yap.

Sürücü pdf okumadın mı ?
MF uçlarını neden koymuşlar ki ?
Sürücüyü motoru en iyisinden al arabirimi en dandiğinden.
Çıkış sinyallerinde led olanlarından olsa idi en azından oraya kadar çalışıp çalışmadığını pc nin programın sinyal gönderip göndermediğini görmüş olurdun.
Enable denilen olay ya pc den gönderilir yada dışarıdan anahtarla verilir !
Motoru boşa çıkarma enerji yokmuş gibi yapma serbest hareket denilebilecek işler içindir .
Bazı olaylarda tehlikelidir mesela kayabilir...

Oraya güzelce soket ile bağlantı yap.

Teşekkürler kazım abi,
Şimdi mach3 ayarlarını tekrar kontrol ettim. Motor output da x axis i enable yapmayı atlamışım. Dün o kadar kontrol etmiştim farkedememişim. problem kalmadı.
Kazım abi, bu arabirimi arkadaştan aldım şimdilik deneme amaçlı kullanıyorum. Hangi kartı alacağıma bir türlü karar veremedim. Sürücülerimi doyuracak kart tavsiye eder misin?

Biri diğerine çok benzer şeyler.
Elektronikten anlayan kendi de yapabilir.
Her gün 3-5 model çıkıyor.
Lazım olduğunda her seferinde yeniden bakarım.
Usb den mach3 ler pahalıca oluyor 150-200 dolar gibi.

Bir kaç örnek :

cnc interface | eBay

CNC Router Mach CNC Interface Board for PC Mach3 KCAM4 Mill Stepper Motor Driver | eBay

3 Axis CNC USB Card Mach3 Breakout Board Interface 200kHz WINDOWS2000 XP Vista | eBay

CNC Interface Board Adapter Controllable Conversion Spindle Mach3 KCAM4 EMC2 | eBay

CNC Router Mach CNC Interface Board for PC Mach3 KCAM4 | eBay

New CNC 5 Axis Breakout Interface Board for Stepper Motor Driver CNC Mill Mach3 | eBay

5 Axis CNC Breakout Board Interface Adapter F Stepper Motor Driver DB25 Cable | eBay

Bu iyi bir oyuncaktı ama röle transistörleri yanlış bağlı idi değiştirip kullandım .

New CNC 5 Axis Breakout Interface Board for Stepper Motor Driver CNC Mill Mach3 | eBay

Şöyle yakışıklılarda var :

Home

Yeni mach3 (mach4-5-6...) nasıl olacak bilmiyoruz.
Geriye dönük uyumlumu olur usb mi olur...

Bu iyi bir oyuncaktı ama röle transistörleri yanlış bağlı idi değiştirip kullandım .New CNC 5 Axis Breakout Interface Board for Stepper Motor Driver CNC Mill Mach3 | eBay
Kazım abi usb kartlar gerçekten çok pahalı, ben de hyu68 in bu kartını aldım. üstüne kalan paraya da 2. el dell bilgisayar aldım. Umarım transistör bağlantı problemini düzeltmişlerdir. değilse biraz daha yardımınızı rica edeceğim. teşekkürler

Kolay korkma.
Problem , röle devreye giriyor ama çıkamıyor .
Yanlış transistörü yanlış polarizede kullanmışlar.
Sinyalin invert edilmemesi uğruna ...
Gerekirse yollarsın smd transistör bulmak zor olabilir sebil aslında.

Bu kart ilk çıkanlardan sayılır o zamanlar 50-80 dolar gibiydi.
Çıkışında opto kullanmış.
Artık gerek yok , hemen hemen tüm sürücülerin girişi zaten opto cupler ile yapılıyor.
Aşırı emniyet düşünülürse giriş kısmı beslemesi ayrı olmalıydı.
Son zamanlarda usb soket eklenip pc den 5V alınıyor.
Sürücülerde gerilim yüksek , bir sorun olursa yanlış bağlama filan , paralel port koruması için dikkat edilmesi gereken bir durum...

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,062
Son üye
elektronikcibirisi

Yeni konular

Geri