4 eksen kontrol kartı bağlantıları nasıl olacak

Resimden görülebileceği gibi Input pinleri 10-11-12-13 ve 15
Harici bir butondan MAch3 e bir veri girişi yapılacağı için
oem trig# 1: port1 pin4 ve oem trig# 2: port1 pin2 olması mümkün değil.!!!

Eğer NO switch kullanıyorsanız Active Low pasif olması lazım. Eğer NC buton olsaydı o zaman Active Low aktif olarak çalışabilirdi.

Öncelikle Diagnostic ekranını açıp switche her bastığında pin ışığının yanıp yanmadığını bir kontrol et.

Kolay gelsin...
Yanlışlık için özürdilerim, doğrusu neden öyle yazdım ona da anlama veremedim giriş pinleri zaten resimde var... hangisini kullanacaksanız ona göre düzenleyebilirsiniz.. ayrıca karta besleme vermeden doğal olarak çalışmaz.. tavsiyem harici bir besleme ile beslemeniz usb den beslemeyin...tekrar özürdilerim yanlışlık için...

Yanlışlık için özürdilerim, doğrusu neden öyle yazdım ona da anlama veremedim giriş pinleri zaten resimde var... hangisini kullanacaksanız ona göre düzenleyebilirsiniz.. ayrıca karta besleme vermeden doğal olarak çalışmaz.. tavsiyem harici bir besleme ile beslemeniz usb den beslemeyin...tekrar özürdilerim yanlışlık için...

sıkıntı yok Üstad hepimiz yorgunluk ve dikkatsizlikden hata yaparız
işyerindeki bilgisayarda denedim çalıştı
mach3 ayarları aşağıdaki gibi

önce 11 ve gnd bir butona 12 ve gnd yide başka bir butona NO olarak bağladım
işin güzel tarafı mach3 de bu işi kısa yok tuşları ile yapmak istediğinizde mach3 ekranının aktif olması lazım
fakat bu butonlarla hiç mach3 görmeden cycle start diyebiliyorsunuz
mehmetkose ve ramerturk arkadaşlarıma çok teşekkür ederim
sorusu olan arkadaş varsa yardımcı olayım
özel mesaj ile soru sormayın lütfen hiç bir $ekilde yardımcı olmuyorum :)
soruları burada soralım

Ekli dosyayı görüntüle 14852
Ekli dosyayı görüntüle 14853

tek sorun kaldı
bilgisayar açılınca spindle de başlıyor çalışmaya
mach3 açılınca hemen duruyor
nasıl bir iştir anlamadım

Bildiğim kadarı ile bilgisayar açılırken LPT portu kontrol ediyor ve pinler bu arada enerjileniyor. Spindle bu yüzden calışıyor. Mach3 çalışınca LPT portun tüm giriş çıkış pinlerini resetliyor ve kendi konfigürasyonuna göre düzenliyor... Yanlış hatırlamıyor isem bios ayarlarında LPT nin açılıştaki ve sonrasındaki çalışma şekli düzenleniyordu...oradan belki düzeltebilirsiniz.. Eğer o şekilde düzelmez ise; ikinci ve kesin yöntem LPT kablosunu PC den ayırmak...Yada farklı bir yöntem daha var ama şuan için denediğimden dolayı netleşince yazarım gerekir ise....

ON yerine NO kontağa bağlarsan :
Açılışta 1-2 sn kadar çalışıp durur(bios - sürücü yükleme olayları).
Mach3 açtığında invert (active low/high)seçili ise çalışmadan bekler.

Uygun olanı , mevcut sisteminde spindle sürücüye giden kablolardan birine on/off anahtar koyarsın.
Açılışta kapalıdır hiç bir şekilde çalışmaz.
Kullanmak istediğinde anahtardan ON yaparsın ( geçici rejimleri atlatmış olursun )...

Merhaba,
Ekteki kartı anlatıldığı gibi bağlayıp ayarladım, 12N 8 kablolu motoru sürücüye parelel bağladım.
Motorun üzerinde 4,2 A yazıyor sürücünün jumperlarını hem 4 e hem 4,5 e ayarlayıp denedim. çalıştıramadım.
yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

karta bağlantılar şu şekilde olacak
ayrıca bağlantılarını iyice kontrol et
bağlantılarda sorun yoksa mach3 ayarlarını kontrol et

5axis.jpg

Baglantilarim dogru. Mach3, ltp driver yüklerken, windows bu driver uyumsuz gibi bir hata vermişti, ben yinede yukle deyip yukletmistim. Ondan mi kaynaklı bilmiyorum. Mach3 u kaldırıp yükledim ama nafile....

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

..4,2 A yazıyor..

O büyüklükteki motorlar genel olarak , seri 4-4.5 A , paralel 6-7.2 A çekerler.
Sürücü çıkış akımın max 8A filan değilse daha düşükse paralel değil seri bağla.
Bu yazdıklarım motorun çalışmamasını açıklamaz !

Başka neleri nasıl bağladın arabirime enerji nasıl verdin sürücüleri nasıl besledin falan filan ayrıntılı ve resimli açıklama olmadan "şundan" demek zor..

Windows sürücü uyumsuz demez sürücü imzası yok demiştir.. önemsiz..

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri