3fazlı asenkron motordan elektrik enerjisi üretme;

değrli arkadaşlar bu konu beni biraz düşündürdü her cevabı okudum ama aradığım cevabı bulamadım
benim bildiğim kadarıyla ikaz denilen birşey vardır onuda ya hazır enerjiden verirsinizmesela akü.pil.kondanstör yada manyetik akım oluşyurarak ikaz sargısına verilir ama mutlaka arada köprü diyot kullanılması gerekir ancak böyle olursa elektirik üretmek mümkündür .

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bu uygulamada şu şekilde olabilir,3 fazlı bir asenkron motor rotorunda çok azda alsa
artık mıknatıslık kalmıştır.bu mıknatıslık,rotoru başka bir motorla çevirirsek faz sargılarında
minimumda olsa bir gerilim indükleyecektir.asbaskan arkadaşımızında belirttiği yanlız bir fazı gibi diyot aracılığıyla doğrultup diğer faz sargısına verirsek 3.ve boşta kalan fazdanda enerji elde edebiliriz
aynen kendinden uyartımlı dinamolar gibi,

ama birde şöyle bir şey var,bazı sistemlerde kompanzasyon kondansatörleri hemen makinanın yanında motora paralel bağlanır.bunun gibi sistemlerde bazen motor kapatıldıktan sonra yanlızca
belirli devirde motor sargıları ve kondansatör arasında çok yüksek bir akım dolaşması olur ve
kondansatör patlar veya motor yanar çok nadir arızalardan biridir.motor sargısıyla
kondansatör belirli bir x frekansta rezonansa girer ve devrede yüksek akım dolaşır,

asenkron motorun jeneratör olarak kullanımının artında bu prensipte olabilir.
ama yinede artık mıknatıslık şart gibi düşünmekteyim eğer harici bir uyartıcı yoksa
belkide ilk adımda kondansatörü şarj etmek lazım.konuyu açan arkadaş fazla
ayrıntıya girmemiş nedense.

benim fikrime katılan arkadaşlar olduğu için teşekür ederim ben iyi bir mekanikerim her ne kadar elektirik işinden anlamasamda ömrüm elektirik santralları içinde türbin ve genaratör parçaları tamir ve imal etmekle geçti sayılır am bu konu çocukluğumdan beri hep heves etiğim şeylerden biridir.
konu tam netleştiği zaman son bilgiyi almak işterim

peki rejeneratif sürücüler nasıl çalışıyor?yoksa orda asenkron motor kullanılmıyor mu?
mesela bir vinç uygulamasında yükü aşağı indiriken dc baralarda fazla enerji nasıl oluşuyor?

canerb arkadaş bir zamanlar şöyle bir sorunla karşılaşyorduk
eksantrik preslerin asenkron motorlarına takılmış sürücülerle ilgili
bu makinalardaki volanlardan dolayı sürücüde yapılan en küçük frekans azaltma işleminde sürücü devre dışı
kalıyordu sanırım söz ettiğiniz sorunda bununla ilgili ama bunun konuyla alakası varmı bilemiyorum
bu sorunda motorun rotoru sürücü çıkış frekansının izin verdiği devirden daha hızlı dönüyor ve sürücü
devre dışı kalıyordu.motor bir tür jeneratör gibi davranıyordu ama bizim söz ettiğimiz boş bir asenkron motorun
kondansatör ilavesiyle jeneratör gibi çalışması ve bunun nasıl olabileceği.

demek istediğim şuydu sayın manyeto.şimdi eğer asenkron motordan enerji üretmek mümkün olmasa ya da asenkron makina elektrik üretmese idi bugünkü koşullarda rejan uniteler nasıl çalışırdı?ya da asenkron makina enerji üretmese vınç uygulamalarında dc bara mayna yaparken nasıl şişerdi?
http://educypedia.karadimov.info/library/asynchronous_generator.pdf şurada bir makale var.ve bir yerinde dior ki:"deneyler gosteriyor ki, bir asenkron motor , mekanik olarak yuksuz hızından daha hızlı döndürülürse şebekeye enerji basar"

caner b arkadaş haklısın fakat söz ettiğin sistemde sargı uçlarına zaten enerji verilmekte
eğer motor normal devrinden hızlı dönerse akım yönü motordan hatta olur.
fakat konu dediğim gibi uçları boştaki asenkron motorun jeneratör olarak kullanılması
sanırım tek farkta bu.

Üç fazlı asenkron motorlar etiketinde yazılı rotor devri üzerinde bir devirle döndürülürse ( motor gücünün yarısı kadar konds. yıldız bağlı motorun u v w uçlarına bağlı iken) gerilim üretir. Aktif yükü çok rahat çalıştırır. end. yüklerde döndürücü makinanın devri arttırılıp ayarlanır. asenkron motordan jenaratör sabit yükler için daha kullanışlı olur.

bu işi tam anlamıyla yapıldığını ve yaptığını anlatan bir arkadaş güzelce açıklayabilirmi

Forum istatistikleri

Konular
128,276
Kullanıcılar
450,099
Son üye
OMER_FARUK_ILHAN

Yeni konular

Geri