3D Yazıcı ve Lazer Yakıcı Projesi

MeKe

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
3D yazıcı alma niyetiyle yola çıktım fakat fikrimi değiştirdim kendim 3D yazıcı yapma kararı verdim. Tasarladığım 3D yazıcıya lazer yakıcı modülünü de ilave edeceğim :),
3D yazıcının modelini tasarlıyorum, bitirme aşamasındayım

Çalışma alanı: 250x250
Haraket sistemi: 15 lik lineer kızak ve araba
Step motor: nema17
Kontrol kartı: MKS GEN L v2
Yazılım: marlin

öneri ve tavsiyelerinizi beklerim şekilleri, ektedir.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    94.8 KB · Görüntüleme: 59
  • 2.png
    2.png
    109.5 KB · Görüntüleme: 53
  • 3.png
    3.png
    183.7 KB · Görüntüleme: 50
  • 4.png
    4.png
    162.1 KB · Görüntüleme: 51
  • 5.png
    5.png
    167.6 KB · Görüntüleme: 52
  • 6.png
    6.png
    146.2 KB · Görüntüleme: 49
  • 7.png
    7.png
    111.1 KB · Görüntüleme: 49
  • 8.png
    8.png
    180.4 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Öncelikle kolay gelsin..

İşinize karışmak gibi olmasın ama yazıcıyı çift nozullu yada mix (iki yada üç flament girişli tek çıkışlı) nozullu tasarlamanızı tavsiye ederim.

Özellikle suda eriyen flament kullanılması açısından bu size büyük avantaj sağlar.

Öncelikle kolay gelsin..

İşinize karışmak gibi olmasın ama yazıcıyı çift nozullu yada mix (iki yada üç flament girişli tek çıkışlı) nozullu tasarlamanızı tavsiye ederim.

Özellikle suda eriyen flament kullanılması açısından bu size büyük avantaj sağlar.

Öneriniz için çok teşekkür ederim,
Önceden aldığım elimde MK8 Extruder var şimdilik onu kullanacağım, daha sonra sizinde önerdiğiniz mix (iki yada üç flament girişli tek çıkışlı) nozullu tasarımı modifiye etmek zor olmaza gerek..

bu kısmı biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Bir flament türü var.Dolgu malzemesi yada boluk yapmak için kullanıyorsunuz.Malzemenin yazma işi bitince malzemeyi suya sokunca o flament suda eriyip yok oluyor ve elinizde diğer malzeme ile bastığınız ürün kalıyor sadece.

Aşağıdaki videoda örnek bir uygulama var:

Bir flament türü var.Dolgu malzemesi yada boluk yapmak için kullanıyorsunuz.Malzemenin yazma işi bitince malzemeyi suya sokunca o flament suda eriyip yok oluyor ve elinizde diğer malzeme ile bastığınız ürün kalıyor sadece.

Aşağıdaki videoda örnek bir uygulama var:

evet bunu yapmaya değer.. daha kompleks parçalar için iyi çözüm gibi duruyor.

Merhaba,
Tasarım çok güzel.Bukito tarzı.Benimde yapmak istediğim bir proje aslında.Masa üzerindede çok yer kaplamıyor.Ancak 15 lik ray araba bu proje için büyük değilmi?

Merhaba,
Tasarım çok güzel.Bukito tarzı.Benimde yapmak istediğim bir proje aslında.Masa üzerindede çok yer kaplamıyor.Ancak 15 lik ray araba bu proje için büyük değilmi?
Merhaba,
Evet 15lik ray 3D yazıcı için biraz fazla, fakat tercih etme nedenim tamamen maliyet, ne ilginçtir ki piyasada satılan 9luk ray daha pahalıydı, çin menşeli 15lik daha uygundu.

3D yazıcının sarsıntısız çalışması ve gövdenin rigid olması için tasarımında modifikasyon yaptım,
bu tasarımın daha sağlam olacağını düşünmüyorum tabla ölçüleri aynı kaldı,
Makine üzerine
* 3D priter
* lazer yakıcı
* PCB için spindle bile takılabilir :)

tasarım bitti
mekanik birleşimi yapıyorum, bitirince video paylaşırım. son halinin resimleri ektedir

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    142.4 KB · Görüntüleme: 44
  • 2.png
    2.png
    136.3 KB · Görüntüleme: 43
  • 3.png
    3.png
    28.5 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Y ekseninde de 2 araba var değilmi? Gayet güzel.Şöyle bir yorum gelebilir daha önce bana gelmişti.3d printer cnc olarak kullanılması uygun olmayacaktır gibi.Bence bu tasarıma spindle yakışır.Hepsi bir arada 3d printer,laser,cnc :)
Kafaları kolay değiştirmek için (nozzle,lazer,spindle ) bir çalışmanız varmı?

Y ekseninde de 2 araba var değilmi? Gayet güzel.Şöyle bir yorum gelebilir daha önce bana gelmişti.3d printer cnc olarak kullanılması uygun olmayacaktır gibi.Bence bu tasarıma spindle yakışır.Hepsi bir arada 3d printer,laser,cnc :)
Kafaları kolay değiştirmek için (nozzle,lazer,spindle ) bir çalışmanız varmı?
Evet Y ekseninde ve Z ekseninde 2 araba var, kafaları değiştirmek için daha önce CNC makine tasarladığımda yapmıştım (https://www.kontrolkalemi.com/forum...üminyum-işleme-için-cnc-router-yapımı.130540/), orada bu üçünü (3d printer, laser, cnc) tak/sök şeklinde kullandım, aynı çözümü kullanacağım

Merhaba,
Evet 15lik ray 3D yazıcı için biraz fazla, fakat tercih etme nedenim tamamen maliyet, ne ilginçtir ki piyasada satılan 9luk ray daha pahalıydı, çin menşeli 15lik daha uygundu.

3D yazıcının sarsıntısız çalışması ve gövdenin rigid olması için tasarımında modifikasyon yaptım,
bu tasarımın daha sağlam olacağını düşünmüyorum tabla ölçüleri aynı kaldı,
Makine üzerine
* 3D priter
* lazer yakıcı
* PCB için spindle bile takılabilir :)

tasarım bitti
mekanik birleşimi yapıyorum, bitirince video paylaşırım. son halinin resimleri ektedir

çok güzel görünüyor proje ellerinize sağlık, bişey merak ettim z ekseni kayış ve ray arabalı sistemde, yazım işlemi bittikten sonra (motorlar durunca) yukarda sabit kalabilecek mi? Bunu düşünmüşsünüzdür elbette ben sadece çözümün ne olduğunu merak ettim?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri