380 V İç Tesisat

hocam benim bildiğim yeni yönetmelikte çoğu 380 v isteniyor doğru değilmidir

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Her yerin yerel elektirk idaresinin kararına bağlı bu benim bildiğim. Mesela Kasyeri'de yeni binalarda 3 faz isteniyor lakin Konya da öyle bir zorunluluk yok. İstanbul'da durum ne bilmiyorum henüz.

15 x 15 buatların içinde 3 faz kabloları gelir. 380 V bi kabloda değildir nötr-faz arası 220 v faz-faz arası 380 v'dur. eve daire sayısına göre faz getirilir. R S T hiç önemli değildir. Nötr ve Faz geldiği için 220 v olur haliyle

Sn. @YaşlıUzman'ın burada çiziminde kaçak akım rolesi 3'lü w otomattan önce geliyor. Normalde bina girişinde TMŞ'den sonra KAKR gelmesi gerekir. Daire içerisinde de buna uyulması gerekmez mi? Önce 3'lü w otomat sonra KAKR.

Bina girişnde tmş den sonra 300 mA lik daire iclerinde 30 mA lik kakr kullanilmasi lazim uygun değerlerde

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,306
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Geri