37 Kw 1500 d/d Motor Akım hesabı

usayli

Üye
Merhabalar
Çalıştığım tesiste 37 KW motor yıldız üçgen bağlantııyla sandık redüktörle
makinaya bağlanmış çıkış devri 50 d/d. Makina boş çalışırken ve yükte çalışırkende 9.85-10 Amper akım çekiyor. (Bu ölçümü kendim pens ampermetre ile yaptım.)

Sorum Şu ki; bu motor normal şartlarda ilk çalışmada 65-70 Amper güç çekmesi gerekiyor. Fakat dolu ve boş yükte çalışırken 10 Amper çekiyor olması nasıl olabilir?
Eldeki verilere göre bu motor ne kadar güç harcıyor nasıl hesaplayabilirim.

Şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar
Çalıştığım tesiste 37 KW motor yıldız üçgen bağlantııyla sandık redüktörle
makinaya bağlanmış çıkış devri 50 d/d. Makina boş çalışırken ve yükte çalışırkende 9.85-10 Amper akım çekiyor. (Bu ölçümü kendim pens ampermetre ile yaptım.)

Sorum Şu ki; bu motor normal şartlarda ilk çalışmada 65-70 Amper güç çekmesi gerekiyor. Fakat dolu ve boş yükte çalışırken 10 Amper çekiyor olması nasıl olabilir?
Eldeki verilere göre bu motor ne kadar güç harcıyor nasıl hesaplayabilirim.

Şimdiden teşekkürler.

Motorun iş yaptığı güç küçük olduğu için tam yükteki akımına ulaşmıyor.Dolayısıyla yaptığı iş 37 kw ulaşmadığı için küçük akım çekiyor.Yapman gereken sadece formülde yerine koymak

Akım x 1,73 x gerilim x cosinüsfi : Aktif güç

Motora iki kablo giriyor. her iki kablodaki akım 10 Amper civarında verdiğiniz formudeki akım yerine 10 amper mi kullanacağım yoksa farklı bir kombinasyon mu var?

yani

10 amper x 1,73 x 380volt x cosinus fi

ilginize teşekkürler

Sız yıldız üçgen motoru, akım dallarından birisini ölçmüşsünüz. Sıgorta veya MKŞ, TMŞ v eya sıgorta çıkısından ölçünüz.
Motor büyük secilmiş de olabilir.

Zeybek Hocam
Makinaya bağlı bir AMMETRE var bu cihaz
Makina Bşta Çalışırken 26 Amper gösteriyor
Dolu çalışırken 30-32 amper gösteriyor. bunu doğruluğnu ölçmek istiyorum.
Yni demek istediğim bu AMMETRE nin verdiği değer doğru ise bizim hesabımıza göre motor çok büyük mü seçilmiş oluyor?
-------------------------------------------------------------
Etiket bilgileri
37 kw motor
71 amper
cos fi : 0.86
Buna göre güç hesabı : 1.73 x 71 amper x380 volt x cos (0.86) : 46725 watt mı oluyor
-----------------------------------------------------------------------------------------
ammetrede okuduğum değere göre

amper bosta 26 amper
dolu 32 amper

Buna göre güç hesabı : 1.73 x 32 amper x380 volt x cos (0.86) : 21034 watt mı oluyor
Buna göre güç hesabını doğrulayamıyorum
bbn538.jpg

Ampermetreniz, sigorta çıkışı ana hat üzerınde ıse, motor yükü az olabilir, görunen odur. Büyük motor seçimi, reaktıf tüketim de menfii etkide yapar.

Etiket bilgileri
37 kw motor
71 amper
cos fi : 0.86
Buna göre güç hesabı : 1.73 x 71 amper x380 volt x cos (0.86) : 46725 watt mı oluyor
-----------------------------------------------------------------------------------------
ammetrede okuduğum değere göre

amper bosta 26 amper
dolu 32 amper

Buna göre güç hesabı : 1.73 x 32 amper x380 volt x cos (0.86) : 21034 watt mı oluyor
Buna göre güç hesabını doğrulayamıyorum

Aynen öyle motorunuzun 37 kw olması tam yük değeridir.Motorun iş yaptığı güç düşükse motor düşük akım çekecektir.Meslektaşlarımızın en çok yanıldığı konulardan biri ise motorun boşta ve yükte etiket değerindeki gücü çekeceği yanılgısına kapılmaktadırlar.Bu yanlış bir düşüncedir.Genelde motorlarda aldığımız değerlerde yükte bile tam güç değerine ulaşılmaz genelde çünkü motor genelde iş yapacağı güçten büyük seçilmiştir.Eğer bu değer çok büyük seçilirse hem aktif hem reaktif tüketim endeks yönünden abonenin aleyhine bir durum oluşturur.

Ampermetreniz, sigorta çıkışı ana hat üzerınde ıse, motor yükü az olabilir, görunen odur. Büyük motor seçimi, reaktıf tüketim de menfii etkide yapar.
Hocam o zaman ampermetreye göre yaptığım hesap doğru görünüyor.
yani bu makinaya 22 kw bir motor yeterli gözüküyor. bu durumda emniyetide göz önüne alırdak 37 kw yerine 30 kw lık bir motor yeteli diyebilir miyiz?

Aynen öyle motorunuzun 37 kw olması tam yük değeridir.Motorun iş yaptığı güç düşükse motor düşük akım çekecektir.Meslektaşlarımızın en çok yanıldığı konulardan biri ise motorun boşta ve yükte etiket değerindeki gücü çekeceği yanılgısına kapılmaktadırlar.Bu yanlış bir düşüncedir.Genelde motorlarda aldığımız değerlerde yükte bile tam güç değerine ulaşılmaz genelde çünkü motor genelde iş yapacağı güçten büyük seçilmiştir.Eğer bu değer çok büyük seçilirse hem aktif hem reaktif tüketim endeks yönünden abonenin aleyhine bir durum oluşturur.
İlginize teşekkür ederim hocam ...

Hocam o zaman ampermetreye göre yaptığım hesap doğru görünüyor.
yani bu makinaya 22 kw bir motor yeterli gözüküyor. bu durumda emniyetide göz önüne alırdak 37 kw yerine 30 kw lık bir motor yeteli diyebilir miyiz?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri