3 Fazlı A.C motor

EmreBozyel

Üye
etiketinde; ∆ 380 Volt. 50 Hz. 14,8 A. Cosφ = 0,9 10 HP. 7,5 KW. 2880 d / dk. Yazmaktadır. Klemensten U – x arasında ohmmetre ile ölçülen faz direnci 3,2 Ω.dur. Bu motor aşağıdaki gibi çalışacaktır:

Motor, sağ – sol ( İleri – Geri ) çalışacaktır
Motor, sağ – sol ( İleri – Geri ) çalışırken Y / ∆ otomatik yol alacaktır. (Motor yol alırken önce Y bağlanacak sonra motora 380 V. Enerji uygulanacaktır.)
Motor aşırı yüklenmelerde veya aşırı akımlara karşı Termik aşırı akım rölesi ile korunacaktır.
Stop butonuna basıldığında motor dinamik olarak frenlenecek ve motor durduğunda sistem otomatik olarak devreden çıkacaktır.

Bu verilere göre aşağıdaki işlemleri yapınız:

Gerekli Kumanda şemasını normlara uygun olarak çiziniz.
Gerekli Güç devresi şemasını normlara uygun çiziniz.
Kumanda ve Güç devresinde kullanılacak Sigorta değerini ve kullanılacak kontaktör seçimini yapınız.
Kullanılan Termik Aşırı Akım Rölesinin seçimini yapınız. Akım aralığını belirleyiniz.
Dinamik frenleme için kullanılacak D.C. güç kaynağının gerilimini ve gücünü bulunuz. (Y ve ∆ bağlantı için)
Motorun tam yük momentini hesaplayınız.

Arkadaşlar kısa cevaplarla yardım edebilirmisiniz çok ihtiyacım var

siz önce bir yerden başlayın devrenizi çizmeye sonra devrenizi paylaşıp arkadaşlar şurda takıldım burda takıldım deyip yardım edebiliriz ama direk uğraş vermeden malesef olmaz direk çizimi yapıp verdiğimiz zaman bu aslında sizler için kötülük yapmış oluyoruz kafanızı zorlamadan malesef öğrenemiyorsunuz şahsın için konuşmuyorum geneli böyle öğrencilerimizin

mesela bi ileri geri

Ekli dosyalar

• 4da524fd-8961-4473-82f3-ea4f82e4331c.jpg
    4da524fd-8961-4473-82f3-ea4f82e4331c.jpg
    165.8 KB · Görüntüleme: 19

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk