3 tekerlekli motosikletimin hız ve menzilini arttırmak için akü hakkında yardım talebi

denizbay1

Üye
3 Tekelerkli elektrikli motosikletimde toplam da;
60Volt - 100Ah Akü var (5 Adet: 12Volt 20Ah).
1 Adet Akıllı Beyin (İnvertör) ve 1 Adet de Konvertör var.
Maksimuım 32Km/s hız ve 47-50Km mesafe gidebiliyor.

Fakat ben hızı ve menzili yükseltmek istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim?

1- 5 akünün üstüne +1 tane daha aynı özelliklerde akü ekleyerek, toplam da 72Volt - 120Ah akü gücüne ulaşmış olacağım. Fakat İnveter bunu çalıştırabilecek mi? (Tahminime göre 60V - 100Ah'ı çalıştıran bir konvertör, 72Volt - 120Ah'ı da çalıştrıacaktır ama sizce durum ne olur?).

2- 5 aküden birini satıp, bu 20Ah'lık 4 adet akü grubuna; 12V - 30Ah'lık bir akü daha eklesem ve toplamda 78Volt - 110Ah elde etsem veya 12V 60Ah eklesem ve toplam da 78Volt - 140Ah elde etsem, peki bu yöntem mantıklı mı, bu şekilde akü grubu çalışır mı?

3- Bu 5 adet 20Ah'lık akü grubunu komple satsam ve motora 2 Adet 12V - 60Ah'lık akü taksam ki, toplamda 24Volt - 120Ah edecek... Peki, bu şekilde inverter çalışacak mı? Sonuçta 60Volt yerine 24Volt'a düşmüş olacak!

Son düzenleme:
Ne yaparsanız yapın sonuç hiç değişmez. Ya motorsikletin kilosunu düşüreceksiniz. Yada kendiniz kilo vereceksiniz. Akü grubunu değiştirdikçe. Aynı oranda kg artışı olacağı için yine sonuç aynı kalıyor. Akü grubunuz eski ise aynı akü grubunun yenisini alarak daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Kolay gelsin.

- 5 akünün üstüne +1 tane daha aynı özelliklerde akü ekleyerek, toplam da 72Volt - 120Ah akü gücüne ulaşmış olacağım. Fakat İnveter bunu çalıştırabilecek mi? (Tahminime göre 60V - 100Ah'ı çalıştıran bir konvertör, 72Volt - 120Ah'ı da çalıştrıacaktır ama sizce durum ne olur?).
Akülü sistemler de akımın yanında voltaj da önemlidir yazınızdan anladığım aküleriniz seri bağlı bu şekilde 60volt oluyor eğer paralel bağlı olsaydı volt yükselmez amper yükselirdi burada Amper 120 Ampere çıkmaz 20 A 60 volt olur @by lent yanılıyormuyum?
Sizin hem voltajı sabit tutup akımı yükseltmeniz gerekli ama burada da şarj adaptörünüz yüksek amperi destekleyecek mi?
Akülerinizi 12 Volt 40A ile değiştirirseniz menziliniz artacaktır ama buna uygun şarj aleti almanızda gerekecektir.

Daha önce de bu konuyu tartıştık.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/60v-elektrikli-motor-beynine-72v-akü-takmak.131862/
Akülü sistemler de akımın yanında voltaj da önemlidir yazınızdan anladığım aküleriniz seri bağlı bu şekilde 60volt oluyor eğer paralel bağlı olsaydı volt yükselmez amper yükselirdi burada Amper 120 Ampere çıkmaz 20 A 60 volt olur @by lent yanılıyormuyum?
Sizin hem voltajı sabit tutup akımı yükseltmeniz gerekli ama burada da şarj adaptörünüz yüksek amperi destekleyecek mi?
Akülerinizi 12 Volt 40A ile değiştirirseniz menziliniz artacaktır ama buna uygun şarj aleti almanızda gerekecektir.
Burada aküler seri bağlı amper değil AH değeri 120 olur.
12 volt 40 lık akü bağlasa bile kg miktarı artacağı için yine menzil de sıkıntı yaratır. Daha öncede dediğim gibi bu konuyu çok tartıştık.

Ah yükselmez, hesapları yanlış yapmış veya yanlış yazmış konu sahibi.

5 tane 12V 20Ah aküyü seri bağlarsan
60V 20Ah akün olur, bu ifade; 1 saat boyunca 20 Amper verebilen 60V luk akü demektir.

5 tane 12V 20Ah aküyü paralel bağlarsan
12V 100Ah akün olur, bu ifade; 1 saat boyunca 100 Amper verebilen 12V luk akü demektir.

Daha önce de bu konuyu tartıştık.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/60v-elektrikli-motor-beynine-72v-akü-takmak.131862/

Burada aküler seri bağlı amper değil AH değeri 120 olur.
12 volt 40 lık akü bağlasa bile kg miktarı artacağı için yine menzil de sıkıntı yaratır. Daha öncede dediğim gibi bu konuyu çok tartıştık.
Evet, orayı okudum ama konu çok dağılmış ve başka bir noktaya doğru evrilmiş. Bu yüzden burada ve basitçe beni aydınlatırsanız minnettar olurum. Peki, menzili iptal ediyorum. Çünkü şu anda 45-50km'yi görmekte son yaptığım menzil testinde. Ben, 31-32km/s olan max hızı arttırmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Daha çok üzerideki elektrik motorunun gücüne ve motor sürücüsüne bağlı.
Motorsikleti hafifletebilirsen biraz faydası olur.
Klasik aküler yerine lityum piller kullanılabilir ama
fiyat performans açısından makul olmaz.

Motor ve sürücünün detaylarını vermen lazım.

Bence hızı fazla arttırmaya çalışmayın. Bu araçlar o hızlar için yapılmamış. Virajlarda, frenlemede vs. tehlike yaratabilir. 30 km/s hız için yapılmış bir araç, 50 km/s hızda denge ve frenleme sorunları baş gösterir.

Evet, orayı okudum ama konu çok dağılmış ve başka bir noktaya doğru evrilmiş. Bu yüzden burada ve basitçe beni aydınlatırsanız minnettar olurum. Peki, menzili iptal ediyorum. Çünkü şu anda 45-50km'yi görmekte son yaptığım menzil testinde. Ben, 31-32km/s olan max hızı arttırmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
Hız demek güç demektir. Yani daha güçlü bir motor olması gerekiyor. Yani demek istediğim şey motorsikletinizin üzerinde ki elektrikli motorun daha güçlü bir motor ile değiştirmeniz gerekir. Yada Kg eksilmesi ile bu mümkün olur. Şu an ki sistemi baştan sona değiştirmeniz anlamına gelir.

Aslına bakarsanız bir de şu konu var. Bu motorsiklet üreticisi neden tek bir akü kullanmamış acaba? Mesela neden tek bir akü 12 volt 150 ah lık kullanmamış ta gitmiş 5 akü kullanmış acaba? Durmadan şu aküler ile ilgili seri paralel bağlantı soruları gelip duruyor. Paralelde Ah artar. Seri bağlantıda sabit kalır? Peki Seri bağlantı ile 20 ah ta kalıyorsa eğer, bu motorsiklet üreticisinin hiç beyni yok değil mi?

Bir sormak lazım bence neden böyle bir yöntemi kullanıyorsunuz diye?

Paralelde Ah artar. Seri bağlantıda sabit kalır? Peki Seri bağlantı ile 20 ah ta kalıyorsa eğer, bu motorsiklet üreticisinin hiç beyni yok değil mi?
Ah enerji birimi değil, Wh ile karıştırıyor olabilirsin.

Aynı özellikteki akülerin seri bağlantıda Ah sabit kalır ifadeside teoriktir,
iç dirençlerden ötürü bir miktar kayıp olur ve Ah biraz düşer.

Bunun yanında akü üzerinde yazan Ah değerini ancak ideal koşullarda sağlayabilir.
Yani 20 Ah akü gerçekte 1 saat boyunca 20A bile veremez,
Muhtemelen 10 saat boyunca 2 amper verebilecek bir yapısı vardır.
Datasheet lerde discharge current - battery capacity kısmına bakabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri