3 fazlı motor hız kontrolu

tamam teşekkürler yardımlarınız için

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar merhaba

elimde 3 fazlı bir motor var ve hız kontrolü yapmam lazım. nasıl yapacağım yardımcı olursanız sevinirim. inverter ve potansiyometre mi kullanacağım yoksa daha basitçe hız anahtarı falan var mıdır. motor 1,5kWgücünde
Üç fazlı motorlarda hız anahtarı diye birşey yoktur!Frekans ayarı lazım bunuda invertör veya sürücü dediğimiz(driver) cihazlar yapar.Bunu seçerken motorun üstündeki etiket bilgileri gereklidir!Ayrıca motorun gücüne göre 220 vac ile 380 vac çalışır ve bu çalışma voltajına göre motoru klemen bağlantılarını yıldız veya üçgen bağlamalısınız!

arkadaşlar merhaba

elimde 3 fazlı bir motor var ve hız kontrolü yapmam lazım. nasıl yapacağım yardımcı olursanız sevinirim. inverter ve potansiyometre mi kullanacağım yoksa daha basitçe hız anahtarı falan var mıdır. motor 1,5kWgücünde

Kardeş anlaşılan pek fazla bilgin yok bu konularda bu sebepten dolayı konuyu biraz açmak istedim.

Örneğin motor, fan pompa mantığında çalışacaksa basit bir sürücü alman yetecektir.
Dikey kaldırma ,yatay itme yatay çekme veya konveyör mantığında çalışacaksa vektör kontrollü bir cihaz olmalıdır.

Fakat handikap olarak 220 v cihaz nerede ise yarı yarıya güç sarfiyatını artıracaktır. Benim önerim 380 vac kullanman olur.

Fuji Micro 220 vac. FVR1.5S1S-7E basic control fiyatı ortalama 350 tl
Fuji micro 380 vac. FVR1.5S1S-4E basic control fiyatı ortalama 550 tl
Fuji multi 220 vac. FRN1.5E1S-7E vector control fiyatı ortalama 550 tl
Fuji multi 380 vac. FRN1.5E1S-4E vector control fiyatı ortalama 900 tl

Gelelim kullanma metoduna. Yukarıda yazdığım motor sürücülerinin üzerinde dahili tuş takımları var ayrıca almana gerek yok. İstersen start stop, ileri geri ve hız kontrolünü tuş takımları üzerinden. İstersen de üzerindeki terminal bağlantıları ile buton ve potansiyometre ile yapa bilirsin bunun için sürücüyü isteğine göre programlaman yeterli olacaktır.

örneğin. Harici buton ve potansiyo metre için programlaman gereken parametreler. aşağıdaki gibidir.

1,5 kW Multi 220 vac sürücü için
F01 = 1
F02 = 1
F03 ve F04 ve F15 = 50 Hz
F05 ve F06 = 220 Volt
F07 = hızlanma süresi (saniye) (isteğe bağlı)
F08 = yavaşlama süresi (saniye) (isteğe bağlı)
F11 = 4,8 A (motor etiket akımı 220 V alanındaki)
F26 = 4
F37 = 1
F42 = 1
F43 = 2
H04 = 1
H11 = 0 (rampalı duruş) ya da 1 (boşta duruş)
P01 = 4
P02 = 1,5 (motor gücü)
P03 = 4,8 (motor etiket akımı 220 V alanındaki)
P99 = 4
kontrolü kendi paneli üzerinden yapacaksan hız için F01 =0 , ileri için F02 =2 , geri için F02 =3 olmalıdır.

220 v sürücü için motorun üçgen bağlantı, 380 v sürücü için motorun yıldız bağlantı olmalıdır.
yıldız üçgen.png

Sürücünün güç ve kumanda bağlantıları için aşağıdaki bağlantı şemasından faydalan.
Multi_wiring.gif

boyutları ise koda bakarak bula bilirsin. Boyutlar mm olarak verilmiştir.
fuji boyut.png

Not Sürücü kodlarını fuji verdim çünki çook iyi bir sürücü ve diğer markalara oranda daha uygun olduğunu düşünüyorum. Umarım yardımcı olur.

Son düzenleme:
Kardeş anlaşılan pek fazla bilgin yok bu konularda bu sebepten dolayı konuyu biraz açmak istedim.

Örneğin motor, fan pompa mantığında çalışacaksa basit bir sürücü alman yetecektir.
Dikey kaldırma ,yatay itme yatay çekme veya konveyör mantığında çalışacaksa vektör kontrollü bir cihaz olmalıdır.

Fakat handikap olarak 220 v cihaz nerede ise yarı yarıya güç sarfiyatını artıracaktır. Benim önerim 380 vac kullanman olur.

Fuji Micro 220 vac. FVR1.5S1S-7E basic control fiyatı ortalama 350 tl
Fuji micro 380 vac. FVR1.5S1S-4E basic control fiyatı ortalama 550 tl
Fuji multi 220 vac. FRN1.5E1S-7E vector control fiyatı ortalama 550 tl
Fuji multi 380 vac. FRN1.5E1S-4E vector control fiyatı ortalama 900 tl

Gelelim kullanma metoduna. Yukarıda yazdığım motor sürücülerinin üzerinde dahili tuş takımları var ayrıca almana gerek yok. İstersen start stop, ileri geri ve hız kontrolünü tuş takımları üzerinden. İstersen de üzerindeki terminal bağlantıları ile buton ve potansiyometre ile yapa bilirsin bunun için sürücüyü isteğine göre programlaman yeterli olacaktır.

örneğin. Harici buton ve potansiyo metre için programlaman gereken parametreler. aşağıdaki gibidir.

1,5 kW Multi 220 vac sürücü için
F01 = 1
F02 = 1
F03 ve F04 ve F15 = 50 Hz
F05 ve F06 = 220 Volt
F07 = hızlanma süresi (saniye) (isteğe bağlı)
F08 = yavaşlama süresi (saniye) (isteğe bağlı)
F11 = 4,8 A (motor etiket akımı 220 V alanındaki)
F26 = 4
F37 = 1
F42 = 1
F43 = 2
H04 = 1
H11 = 0 (rampalı duruş) ya da 1 (boşta duruş)
P01 = 4
P02 = 1,5 (motor gücü)
P03 = 4,8 (motor etiket akımı 220 V alanındaki)
P99 = 4
kontrolü kendi paneli üzerinden yapacaksan hız için F01 =0 , ileri için F02 =2 , geri için F02 =3 olmalıdır.

220 v sürücü için motorun üçgen bağlantı, 380 v sürücü için motorun yıldız bağlantı olmalıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 27783

Sürücünün güç ve kumanda bağlantıları için aşağıdaki bağlantı şemasından faydalan.Ekli dosyayı görüntüle 27784

boyutları ise koda bakarak bula bilirsin. Boyutlar mm olarak verilmiştir.
Ekli dosyayı görüntüle 27785
Not Sürücü kodlarını fuji verdim çünki çook iyi bir sürücü ve diğer markalara oranda daha uygun olduğunu düşünüyorum. Umarım yardımcı olur.
Güzel bir paylaşım olmuş tabi FUJİ marka invertörleri hem fiyatlarını hemde gerekli parametreleri ve bağlantı şemasınıda eklemişsiniz.Bu invertörlerin ana bayisi sizmisiniz eğer sizseniz helal olsun çünkü yaptığınız işin bence hakkını vermişsiniz!Helal olsun eğer siz değilseniz FUJİ nin yetkilileri bu paylaşımı bence incelesin!....

Güzel bir paylaşım olmuş tabi FUJİ marka invertörleri hem fiyatlarını hemde gerekli parametreleri ve bağlantı şemasınıda eklemişsiniz.Bu invertörlerin ana bayisi sizmisiniz eğer sizseniz helal olsun çünkü yaptığınız işin bence hakkını vermişsiniz!Helal olsun eğer siz değilseniz FUJİ nin yetkilileri bu paylaşımı bence incelesin!....
Yok kardeş Bayii felan değilim sadece kullanıcıyım.

DOSTUM MOTORU emerson sürücü ile sürebilirsin fakat motoru üçgen olarak bağlamak zorundason çalışır pot ile hızını bile ayarlayabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri