3 Fazlı Asenkron Motor Klemens Bağlantı Sorunu

Herkese merhaba, elimde etiket değerleri belli olmayan bir motor mevcut. Müşterim motorun 3 kw gücünde olduğunu ve yıldız bağlantı ile kullandığını belirtti ve bağlantı yapıp çalıştırmaya yeltendiğinde sigorta attırdığını, muhtemelen bobin uçlarının bağlantılarını yanlış yaptığını söyledi. Klemens uçları alt sırada soldan sağa U1, V1, W1 ve üst sırada soldan sağa W2, U2, V2 şeklinde. Bobin uçlarına ölçü aleti ile baktım herhangi bir kopukluk ya da gövdeye kaçak söz konusu değil. Motorun içini açtım ve bobinlerde bir yanma ya da erime görmedim. Direnç değeri olarak bobin uçlarınını ikisinden 1.4 ohm, tekinden 1.2 ya da 1.3 ohm değer ölçüyorum. Bobin uçlarını ölçü aletimle bulup çapraz şekilde U1-U2, V1-V2, W1-W2 şeklinde bağlıyorum ve üst sıra klemensleri köprü ile şöntleyip yıldız bağlantı yapıyorum. Ancak enerji verdiğimde kısa devre yapıp sigorta attırıyor. Üçgen bağlantıyı da denedim ancak sonuç aynı. Motor 1 tur dönüyor ve sigorta atıyor. Sizce problem nedir ve nasıl çözülür. Herkese şimdiden teşekkür ederim, elinize sağlık.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Eger uçlar dediğiniz gibi u1 v1 w1 ve u2 v2 w2 ise bu motor çift devirlidir.
1 grubu düşük hız, 2 grubu yüksek hızdır.
Eğer çift hızlıysa 2 grubunu boşta bırakıp, sadece 1 grubuna enerji verdiğinizde yavaş devir dönecektir.

Eger uçlar dediğiniz gibi u1 v1 w1 ve u2 v2 w2 ise bu motor çift devirlidir.
1 grubu düşük hız, 2 grubu yüksek hızdır.
Eğer çift hızlıysa 2 grubunu boşta bırakıp, sadece 1 grubuna enerji verdiğinizde yavaş devir dönecektir.
2 grubunu boş bırakmaktan kastınız, 2 grubunun bobin uçlarını bağlamamak mı?

Evet tamamen boş bırakmak. Bu baglantı şekli ile dönerse motorun çift devir oldugunu anlayacagız.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri