3 fazda her birinde kaç v var

Arkadşlar 3 fazda herbirinde kaç V var ve buun nedenini bilen varmı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Üç fazın her birinde kaç volt ? derken ikinci referans noktası Nötr mü?

Elbette her faz iletkeni ile Nötr noktası arasında 220 V vardır...

Sorunuzu çok basite indirgemeye çalışmışsınız ,sanırım...

Volt, gerilimin, yani POTANSİYEL FARKIN birimidir. Potansiyel fark denilince, yani FARK denilince, Sayın mesutelb'in de değindiği gibi, ikinci bir referans noktası söz konusudur.
Nötr, ikinci referans noktası ise, gerilim, faz-faz arasındaki gerilimin 3 ün kareköküne bölümü kadar olur. Ülkemizde genelde 3 faz denilince, faz-faz arası 380 volt akla geldiğinden, 380/1,732= 220 volt olur. faz-faz arası 380 volt olur.

bilmiyorum öğretmen sordu3 fazda her faza kaç volt düser dedi bende 120 erece faz farkı falan dedim oda yaklastın dedi sonra arastırın gein dedi =( 120 dercelik faz farkıyla ilgili bir sey de ne

Türkiyede kullandığımız 220V-380V sistemde.;
3 fazdaki gerilimler sırayla 220V(0derece) , 220V(120 derece) , 220V(240 derece) dir.
Faz arası gerilimler de 380V dur.Çünkü aralarında 120derece olan 220V luk iki sinyalin farkı 280V dur.

Türkiyede kullandığımız 220V-380V sistemde.;
3 fazdaki gerilimler sırayla 220V(0derece) , 220V(120 derece) , 220V(240 derece) dir.
Faz arası gerilimler de 380V dur.Çünkü aralarında 120derece olan 220V luk iki sinyalin farkı 280V dur.

ya ben anlatamadım galiba =( simdi r s t var ya bunların heb birine ölçü aletini tutsak kaç var ölçeriz ve sebebi bunu demek istiyorum vede bu doğru cevap bile olsa benim anlayacağım sekilde biraz sadelestirirmisin

ya ben anlatamadım galiba =( simdi r s t var ya bunların heb birine ölçü aletini tutsak kaç var ölçeriz ve sebebi bunu demek istiyorum vede bu doğru cevap bile olsa benim anlayacağım sekilde biraz sadelestirirmisin

Sadeleştiriyorum;
faz- nötr arasını ölçersen cevap = 220
faz- faz arasını ölçersen cevap = 380
Ölçü aleltinin bir probunu bu 3üne birden,(sınırlayıcı direnç kullanarak tabi, yoksa kısa devre olur), diğer ucunu da toprağa tutarsan ideal de "0" okursun. Çünkü aralarında 120 derece fark olan 3 sinyalin toplamı "0"dır.
Forumda "nötr akımı" diye aratırsdan bu 3 ünün toplamının neden "0" olduğuna dair anlatımlar ve çizimler var.

ama bunu ben hocaya söylemistim r de 220 s 220 t 220 olursa 660 volt oluyo demisti kusura bakma valla ama sıkıldıysan cevaplama boşver =)

Sadeleştiriyorum;
faz- nötr arasını ölçersen cevap = 220
faz- faz arasını ölçersen cevap = 380
Ölçü aleltinin bir probunu bu 3üne birden,(sınırlayıcı direnç kullanarak tabi, yoksa kısa devre olur), diğer ucunu da toprağa tutarsan ideal de "0" okursun. Çünkü aralarında 120 derece fark olan 3 sinyalin toplamı "0"dır.
Forumda "nötr akımı" diye aratırsdan bu 3 ünün toplamının neden "0" olduğuna dair anlatımlar ve çizimler var.

tesekkür ederim

ama bunu ben hocaya söylemistim r de 220 s 220 t 220 olursa 660 volt oluyo demisti kusura bakma valla ama sıkıldıysan cevaplama boşver =)

Biz buna elektrikte "elmalarla armutları toplama" diyoruz :) Açısal toplamı işlemi diye araştır,sonucu bulursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,151
Son üye
YunusTuncel

Yeni konular

Geri